Kadın sömürgesi kıta tanımıyor…

09.03.2014 19:11:47

Kapitalist zihniyetin uydurduğu doğum günleri, sevgililer günü, anneler günü, babalar günü, öğretmenler günü ve daha örneklerini artırabileceğimiz bu özel günler belki bize masumca görünebilir ve hoşumuza gidebilir ancak bazı değerlerimizin tek güne sığdırılamayacağı gerçeği dikkate alındığında bu değerlerimizi tek güne sığdırmaya çalışmak bencillikten başka bir şey değildir.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Kapitalist zihniyetin uydurduğu doğum günleri, sevgililer günü, anneler günü, babalar günü, öğretmenler günü ve daha örneklerini artırabileceğimiz bu özel günler belki bize masumca görünebilir ve hoşumuza gidebilir ancak bazı değerlerimizin tek güne sığdırılamayacağı gerçeği dikkate alındığında bu değerlerimizi tek güne sığdırmaya çalışmak bencillikten başka bir şey değildir.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü de bunlardan bir tanesidir ve bu gün, New York’ta tekstil fabrikasında dokuma işçilerinin daha iyi şartlarda çalışmak istedikleri için başlattıkları grev sonucu yaşanan olaylarda ve daha sonra çıkartılan yangında hayatını kaybeden kadın işçiler anısına dünya kadınlar günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde bir ayıbın, bir vahşetin yaşandığı tarihi hatırlatmanın yanında kadınlar için neler yapılması gerektiğinin konuşulduğu, tartışıldığı bir gün olmalıdır. Günümüzde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü maalesef bir bayram havasında kutlanmakta ve vur patlasın çal oynasın şeklinde matinelerde yapılan eğlencelerle geçiştirilmeye çalışılmaktadır.
İnsanlık tarihten bu yana kadınlar fiziken daha narin, kırılgan ve güçsüz olduklarından zaman zaman zulme uğramış, çeşitli işkencelere maruz bırakılmış ve kadınlara ikinci sınıf insan muamelesi yapılarak daha da ileri gidilmiş ve kadının insan olup olmadığının tartışıldığı zamanlar dahi yaşanmıştır.

Kadına verilen değere baktığımızda; Hint geleneğinde kadın erkeğine kayıtsız şartsız itaat ve sadakat göstermek zorundaydı. Çin ve Japonya geleneklerinde kadın, erkeğine ettiği hizmet kadar değer buluyordu. Roma ve Yunan geleneklerinde ise kadın tam bir eşya niteliğindeydi, alınan ve satılan bir meta idi. Ve Orta çağda o kadar ileri gidilmişti ki, kadının ruhunun olup olamadığı hatta şeytan olup olmadığı tartışılır konumdaydı.

Cahiliye devrinde de kadın kimliği ayaklar altında iken, İslam’ın gelmesi ile bir anda erkek ile eşit konuma yükseltildi. İslam dini kadını yermediği gibi yüceltmez de. İslam dini cins, ten, ırk, soy odaklı değil, insan odaklı bir dindir. Allah (c.c) ayetlerde “ ey kadınlar, ey erkekler, ey filanca ırk” değil, “ey iman edenler” ifadesinin kullanmasında da görüyoruz ki İslam’da asıl olan imandır.

Cahiliye döneminde metadan farksız durumda olan kadına İslam dini ile verilen haklar ve getirilen kurallarla adeta yerlerde sürünen kadınların izzetini, iffetini ve değerini en üst seviyeye çıkartmıştır. Klişe bir ifade olarak düşünebilirsiniz ama yine de söylemek istiyorum; “İslam kadını yüceltmiştir”. Bu durumda kadınlarımız, İslam’a ters düşmeden, dinin kurallarını ihlal etmeden kendilerini geliştirmeli ve daha iyi nesiller yetiştirmek için okumalı, çalışmalı ve sosyal faaliyetlerde bizzat rol almalıdır.

Geçmişte kadınlara yaşatılanlara takılmadan aksine geçmişten ders alarak kadının toplumdaki yerinin nasıl daha iyi olabilir diye çalışmalı, kafa yormalıyız.

“İslam’da kadının yeri ne?” sorusundan önce, “Dünya da kadının yeri ne?” sorusunu sorabilmeliyiz. Eğer dünyadan yola çıkarak hareket edersek tespitlerimizi daha net yapabiliriz. Kadın dediğimizde aklımıza sadece modern dünyanın kadını aklımıza geliyorsa orada bir yanlışlık var demektir. Afrika’da kadın nasıl sömürülüyorsa Avrupa’da da kapitalist zihniyet tarafından bir o kadar sömürülmektedir.

Dini değerlerin yerle bir olduğu zamanlarda kadınlar her zaman hor görülmüştür. Dolayısıyla nesillerimizi yetiştiren kadınlarımıza, analarımıza sahip çıkmalı onları eğitmeliyiz.

Kadın sömürgesi kıta tanımıyor…

Havva Koç / Ajans5.com


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,6 puan)/26
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500