YSK'nın yasakları iktidarı bağlamıyor!

24.02.2014 08:52:08

Yüksek Seçim Kurulunun geçen günlerde seçimin adil yapılabilmesi için mevcut belediye başkanlarının ilan ve reklamlarını yayınlanmaması yönündeki kararını hiçbir mülki idari amiri takmıyor.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Ahmet Açıkay'ın Haberi

Uşak ve İstanbul’da geç kaldıkları gerekçesiyle partilerin seçim listelerinin kabul edilmemesi ardından yaşanan olaylar seçimlere gölge düşürüyor. Belediye başkanlarının reklamlarını yasaklayan YSK kararı iktidar partisi tarafından adeta yok sayılıyor. Hiçbir mülki idari amir de gelen şikayetleri iktidar korkusundan yerine getiremiyor. Mevcut belediye başkanlarının 28 Şubat gününe kadar reklamlarının YSK tarafından yasaklanmasına rağmen, mülki idari amirler üç maymunu oynuyor.

Yapılan Şikâyetler Geçiştiriliyor

YSK’NIN kararlarına rağmen, uygulamanın geçiştirildiği illerin başında Çorum geliyor. Saadet Partisi Çorum İl Başkanlığı’nın Çorum Valiliği’ne dilekçe ile yaptığı başvurunun üzerine Valilik, partilileri İl Emniyet Müdürlüğü’ne gönderdi. 17 Şubat günü YSK’nın kararının ekte olduğu dilekçe ile yapılan başvuru sonrası Emniyet Müdürlüğü, olayı tekrar YSK’ya sordu. YSK’nın 18 Şubat günü Amasya örneğini vererek kararın uygulanması yönündeki bilgisi sonrası Çorum İl Emniyet Müdürlüğü hâlâ evrağın kendilerine tebliğ edilmediğini partililere ifade ediyor.

Yerel seçimlere kısa bir süre kala yaşananlar tam bir çelişkiler yumağı. İstanbul’da CHP’lilerin Sarıyer’de listeyi 1 dakika geç vermelerinden sonra kopan yaygara hâlâ sürerken öte yandan kimse Yüksek Seçim Kurulu’nun kararlarına itibar etmiyor. YSK’nın mevcut belediye başkanlarının reklâmlarını yasaklayan kararının üzerinden haftalar geçmesine rağmen üst yargı mercii olan YSK’yı kimsenin takmadığı gözleniyor.

Yüksek Seçim Kurulu’nun geçen günlerde seçimin adil yapılabilmesi için mevcut belediye başkanlarının ilan ve reklamlarını yayınlanmaması yönündeki kararını hiçbir mülki idari amiri takmıyor. Seçimlere iki aydan az bir zaman kalmasına rağmen Türkiye’nin dört bir yanında hem iktidar hem de muhalefet partilerinin belediye başkanları, bütün güçleriyle her yerdeki reklam ve ilan panolarını insafsızca kullanmaya devam ediyor. Seçim propagandalarının başlayacağı 28 Şubat gününe kadar yapılacak bütün reklamların yasak olduğunu YSK daha öne duyurmuştu.

Bakanlık Valiliklere Talimat Gönderdi

YSK’nın aldığı karar sonrası yaşananlar ise siyasi parti temsilcilerini şaşkına çeviriyor. Birçok ilde siyasi parti temsilcileri haksız rekabetten dolayı yaptıkları şikâyetlere karşılık alamadı. YSK ise aldığı kararı İçişleri Bakanlığı’na göndererek, illere bilgi verilmesini istedi. Bakanlık ise illere gönderdiği talimat ile hükümlerin ve kararların yasalar çerçevesinde uygulanmasını istedi.

Mülki İdari Amirleri Ysk’nın Kararlarına Duyarsız

YSK’nın kararına karşı mülki idari amirleri ise duyarsız kalmayı tercih ediyor. Yapılan başvuruları bir şekilde geçiştirmeye çalışan kaymakamlık ve valilikler şikayetleri başka yerlere yönlendiriyor. Valiliklere yapılan şikayetler sonrası valilik, kişileri emniyet müdürlüklerine yönlendiriyor. Emniyet müdürlükleri ise konunun kendileri ile bir ilgisinin olmadığını ifade ediyor. İktidar partisinin belediyelerinde özellikle hiçbir işlem yapmayan mülki idari amirleri, YSK’nın kararlarını geçiştirmenin derdine düşmüş durumda.

Üst Yargı Olmasına Rağmen Kararlar Uygulanmıyor

Anayasa’ya göre Yüksek Seçim Kurulu da Danıştay ve Yargıtay gibi üst mahkemelerden sayılıyor. Danıştay ve Yargıtay’ın kararları temyiz edilirken, YSK’nın kararları dahi temyiz edilemiyor. Anayasal gücü olan bir kurumun kararlarının uygulanmaması ve geçiştirilmesi ise hukuk devletinde yaşananları da gözler önüne sermesi açısından manidar bulunuyor. YSK’nın kararlarının harfiyen uygulanması, kararların yerine getirilmesi öncelik teşkil ederken, yapılanlar ise görenleri şaşkına çeviriyor.

Çorum’da Yapılan Şikayetler Geçiştiriliyor

YSK’nın kararlarına rağmen, uygulamanın geçiştirildiği illerin başında ise Çorum geliyor. Saadet Partisi Çorum İl Başkanlığı’nın Çorum Valiliği’ne dilekçe ile yaptığı başvurunun üzerine Valilik, partilileri İl Emniyet Müdürlüğü’ne gönderdi. 17 Şubat günü YSK’nın kararının ekte olduğu dilekçe ile yapılan başvuru sonrası Emniyet Müdürlüğü, olayı tekrar YSK’ya sordu. YSK’nın 18 Şubat günü Amasya örneğini vererek kararın uygulanması yönündeki bilgisi sonrası Çorum İl Emniyet Müdürlüğü hala evrağın kendilerine tebliğ edilmediğini partililere ifade ediyor.

Saadet, Çorum’da Suç Duyurusunda Bulunmaya Hazırlanıyor

Saadet Partisi Çorum Merkez İlçe Teşkilatı Başkanı Sinan Yılmaz, konunun ayrıntılarını aktardıktan sonra, “Bize bayrak astırmıyorlar, AKP’nin her yerde boy boy afişleri var. Biz eğer bu bayraklar inmezse gereğini yaparak, Pazartesi günü Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek suç duyurusunda bulunacağız. Ortada bir karar varken, emniyetin tekrar görüş sorması da yanlış bir durum. Zaman kazanmak için bunlar yapılıyor” dedi. Saadet Partisi Çorum İl Başkanı Faruk Cıdık ise Çorum’da AKP’li belediyenin her gördüğü yere afiş astığını belirterek, “Mevcut belediye ciddi anlamda, inşaatlarda, ilan panolarında çok büyük afişler asıyor. YSK’nın bunu yasaklayan kararı var. Dilekçe ile başvuruda bulunduk ancak kimse ilgilenmiyor. Hafta başında suç duyurusunda bulunacağız” diyerek olayı yargıya taşıyacaklarını söyledi. (Milli Gazete)


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,6 puan)/57
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500