Gladio!

17.02.2014 12:00:42

17 Aralık operasyonu bir yönüyle hükümete karşı yönelmiş olsa da bu işin içinde Hizmet’in bilinçli, sistemli ve kasıtlı olarak yer aldığına ilişkin somut deliller ortaya konulamadı.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Hizmet’in medya grubunun “yolsuzluk ve rüşvet operasyonu”nu sahiplendiği doğrudur, bana göre daha düşük düzeyde yayın yapılabilirdi, ancak bu yayın hükümete karşı bir operasyonun parçası olması dolayısıyla değil, hiçbir siyasî değeri olmayan “dershanelerin kapatılmak istenmesi” ve “dershanelerin kapanmasına razı olunsa” bile Hizmet’e karşı başlatılmış yok edici bir operasyonun nerede duracağına ilişkin ürkütücü bir belirsizliğin bir türlü giderilmemesidir. Doğru veya yanlış Hizmet’in bu yönde algısı var. Başbakan bunu pekiştirmek için elinden geleni yapıyor.

Bu düşüncemi teyit eden önemli isimler var. Mesela Bakanlar Kurulu’nun önemli isimlerinden Hayati Yazıcı “devlet içinde paralel yapılanmaya inanmadığını, bunun somut delillerle kanıtlanması gerektiğini” söyledi. 1994 Mart belediye seçimlerinden beri hep R. Tayyip Erdoğan’ın yanında durmuş, daha öncesinde Türkiye’nin birçok yerinde mülkî amirlik görevini yerine getirmiş eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin -ki devleti iyi tanır-, “paralel yapılanmaya inanmadığı” gibi, istifa ederken “Bugün hükümet üzerinde oligarşik bir çete etkili olmaktadır.” demiştir. Partinin kurucularından Ertuğrul Yalçınbayır da Başbakan’a seslenerek “Varsa böyle bir yapı, çıkar yargıya teslim et.” demektedir.

Devlet içinde Hizmet eksenli “paralel yapı” yoksa Hizmet’in bürokraside sempatizanı, seveni yok demek değildir. Ancak bu her cemaat ve grup için geçerlidir. Başta valiler olmak üzere mülkî amirler, genel müdürler ve başka görevliler üzerinde kısa bir araştırma yapın, Şeyh Nazım Kıbrısi’ye kadar her cemaat ve tarikata mensup görevliye, hatta bakana rastlarsınız. Bu normaldir. Normal olmayan görevlinin amirlerinden değil, cemaat liderinden emir alması, sahiden meşru kamu otoritesine, hükümete karşı bir komplo içinde olması veya görevini hukuk dışı amaçlarla kullanmasıdır. Başından beri dediğimiz şudur: Hükümete karşı bir komplo varsa bunun hukuk içinde kalarak soruşturulması, suç fiilinin ispatlanması ve cezalandırılması gerekir. Aylardır hükümet 10 bine yakın kamu görevlisini hallaç pamuğu gibi atıyor ama kimse hakkında soruşturma açılmış değil. Şüphe, ihbar, zan ve fişlemeden başka bilgi-belge yok. Hükümet, bir cemaatin kendisine karşı “kolektif ve intikamcı ceza” uyguluyor. Durum 28 Şubat günlerine rahmet okutacak hale geldi.

17 ve 25 Aralık operasyonlarına gelince! Kendiliğinden mi, planlı mı başlatıldı; bu önemli olmakla beraber asıl konu bunların adil yargı tarafından soruşturulmasıdır. Komplo amaçlı olsa bile adil yargılanmadıkça zanlılar temize çıkamaz. AK Parti camiasına da -hiç hak etmediği halde- gölge düşürecektir.

Ancak bana göre paralel yapı, yolsuzluklar, TIR’lar olayı ve belki bundan sonra gündeme gelecekler, iç ve dış güçler tarafından etkili birer enstrüman olarak kullanılmaktadır. Hükümet, Hizmet ve diğer cemaatler birbirine düşman hale getirildi, herkes kendisine yöneltilen suçlamaları reddediyor. Ahmet Hakan’ın programında Aziz Yıldırım “İki taraf da ben yapmadım diyorsa, demek ki yapan biri var, Gladio mu?” diye sordu. Yıldırım’ın işaret ettiği örgüt NATO tarafından operasyonel amaçlarla kurulmuştur. Örgüt olarak “Gladio” kalmamışsa da, misyonu uykudan uyandırılmış bulunuyor.

Türkiye ve Ortadoğu, köklü bir dönemden geçiyor. Dinî grupların tamamını hedef alan küresel ve bölgesel bir operasyon söz konusu. Devlet ve kamudaki dindar kesimlerin sistemin kenarına itilmesi hedeflenmektedir. Tasfiye kimi yerde darbelerle, kimi yerlerde tasfiyelerle yürütülüyor. Türkiye’de hükümet Hizmet’in kendisine komplo kurduğuna inan(dırıl)mış durumda. Bu ve başka faktörlerin etkisinde panikatak halde ateşin üzerine körükle gidiyor. Hâlbuki sürecin sonunda herkes zararlı çıkacak.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,8 puan)/59
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500