Fethullah Hoca efendiyi hatırladım

03.02.2014 10:54:47

Ama o konuşma esnasında Sayın Fethullah Gülen hoca efendi aklıma geldi.Bir tavsiyede bulunsa da bugüne kadar İngilizce öğrenen her seveni, internet yoluyla görenlere ve görmeyenlere yönelik bir Kur’an öğretme dersi başlatsa.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Telefon çaldı ve bir ses: “Hocam, görme özürlü bir vatandaşım, sizinle görüşmek istiyorum”
- Cumartesi günü saat 14’de Sultanahmet’te, Cantaş yayınevinde buluşalım.

Ben, bir tane kör arkadaş beklerken, üç tane beyaz bastonlu arkadaş üçüncü kata çıkmışlar ve kapıdan içeri giriverdiler.

Ben onlara son günlerin kavgasını sormayı planlamıştım.

İki Müslümanın güçlerini dinime düşman olanlara karşı kullanması gerekirken neden birbirlerini yiyerek yok ettiklerini soracaktım.

Ama konuya bile giremedik.

Bu konu gündemlerinde yok ki akıllarına gelmedi, ben de soramadım.

Önce kendilerine “Körler” kelimesini kullanabilir miyim? Dedim.

“Bizce hiç bir sakınca yok. Kör arkadaşların kurduğu eski derneklerden birinin adının “Altı Nokta Körler Derneği” olduğunu, körlerin bu kelimeden rahatsız olmadığını, ancak “Köre kör demeyelim, görme özürlü diyelim” fikrinin bizim adımıza konuşan bakar körlerin uydurması olduğunu söyledikten sonra körler için yatılı Kur’an kursu teşebbüslerinden bahsettiler.

Bulundukları ilçenin kaymakamı ve belediye başkanının bu hizmete sıcak baktıklarını ve yardımlarını esirgemeyeceklerini söylediler.

Ben içimden yüzlerce hayaller kurduğumuzu ama gerçekleştiremediğimizi hayal ederken onlardan biri bu kurs için çalışırlarken boş durmadığını ve internet yoluyla 250 kör öğrencisine bilgisayardan internet aracılığıyla Kur’an dersi vermeye devam ettiğini anlattı.

Çeçenistan’dan, Almanya’dan, Hollanda’dan, Azerbaycan’dan, çoğunluğu Türkiye’den olmak üzere 250 kadar hiç tanımadıkları ama Türkçe konuşan ve gözü görmeyen Müslümanlara Kur’an okutmaya devam ettiğini anlattı.

Bilgisayara yüklediği bir programla bu eğitim işinin gerçekleştiğini anlattı ama ben o bilgisayar terimlerini, nasıl indirildiğini ve nasıl işlediğini bilmediğim için o bölümü sanki anlıyormuş havası vermek için yalnız kafamı sallayarak dinledim ama onlar kafamı salladığımı göremediler.

Bunlar, Türkçe bildikleri için Türkçe bilen körlere Kur’an eğitimi verebiliyorlar.

Demek ki, İngilizce ve diğer dillerde de gören görmeyen herkese internet yoluyla canlı canlı Kur’an dersi verilebilir.

Bana bu gerçeği, gözleri görmeyen, değerli, yeni üç dost öğretti.

Bu gözleri görmeyen, gönülleriyle yüzlerce insanın gönlünü aydınlatan arkadaşlardan öğrendiğim kadarıyla körler için kabartma yoluyla Mushaf basan ve maliyetine satan Erkam Yayınevini ve Altınoluk dergisini biraz daha fazla sevdim.

Ama o konuşma esnasında Sayın Fethullah Gülen hoca efendi aklıma geldi.

Bir tavsiyede bulunsa da bugüne kadar İngilizce öğrenen her seveni, internet yoluyla görenlere ve görmeyenlere yönelik bir Kur’an öğretme dersi başlatsa.

Görüşlerine değer veren televizyonların hepsi kendi aralarında anlaşıp her gün ayrı ama en fazla seyredilen saatlerde yeni bir öğretim anlayışıyla, milleti ekrana kilitleyecek yollar düşünülerek, Kur’an’ı Kerim dersleri başlatıverseler.

Bütün yurtlarda kalan öğrencilere, okul bitinceye kadar Kur 'an-ı Kerim’i okumasını ve içeriğini öğretmesi mümkin.

Körlere, yatılı Kur’an kursu yapıverilebilir.

Dünya Kur’an dershanesi yapılabilir ve yeryüzünden gökyüzüne yalnız savaş çığlıkları değil Kur’an nağmeleri de yükseltilebilir.

Bu boz bulanık, toz duman olan günlerde herkese cevap yetiştirmekten daha etkili ve bereketli olur kanaatindeyim.

Mahmut Toptaş / Milli Gazete

 


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,0 puan)/66
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500