Sorunlu toplum değil, sorumlu toplumuz…

24.01.2014 13:33:41

2014 yılını seçim yılı ilan etsek sanırım isabetli bir tespit yapmış oluruz. Bu yıl dünyanın birçok yerinde seçimler yapılacak. Hollanda’da Mart ayında yerel seçimler ve Mayıs ayında yapılacak.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

2014 yılını seçim yılı ilan etsek sanırım isabetli bir tespit yapmış oluruz. Bu yıl dünyanın birçok yerinde seçimler yapılacak. Hollanda’da Mart ayında yerel seçimler ve Mayıs ayında yapılacak.

Avrupa Parlamento seçimleri bizleri bekliyor. Bu ne demek biliyor musunuz? Önümüzdeki günlerde camilerde, derneklerde ve kurumlarda bol bol siyasilerin yüzlerini göreceğiz ve kendilerinden bol bol vaatler dinleyeceğiz. Tabi aynı zamanda sıkıntılarımızı, endişelerimizi de dile getirme fırsatımız olacak.

Elbette geçtiğimiz yıllarda seçim sonrası bir daha bizlere uğramayan, verdiği sözleri hatırlamayan, hiçbir şekilde azınlığın istek ve arzularını duyurmayan/duyuramayan siyasetçileri de göreceğiz. Belki bunları sorgulama fırsatı dahi bulabiliriz. Ya da onları görmemezlikten gelip yeni adaylarla daha fazla vakit geçirebiliriz.

Bazılarını tenzih ederim ama bu zamana kadar seçilen birçok aday maalesef halkın kendilerinden beklediği şeyler yerine, partilerinin onlardan istediği şeyleri yaptılar. Bu tür durumlardan da ders çıkartmalıyız diye düşünüyorum.

Seçimlere bizzat dahil olmak; toplumda varlığını gösterebilmenin, “ben de burada yaşıyorum, ben de varım” diyebilmenin bir göstergesidir. Kendi düşüncenize, yaşam tarzınıza en uygun olanı, sizin için en doğru olanı, yaşadığınız ülke için ve toplum için en güzel hizmeti yapacağına inandığınız insanı öne çıkartmak, onu belirlemektir. Bu doğrultuda yaşam tarzınıza ve normlarınıza uygun olanı desteklemek için önünüze sunulan kişiler arasından en uygun seçimi yapmaktır.

Güç birliği yaparak Hollanda’yı yaşanır bir yer haline getirip sorunları daha aza indirmekte bizler de sorumluyuz. Bu yüzden oyumuzu kullanırken ince eleyip, sık dokumak zorundayız. Sizden oyunuzu talep eden şahsı ne kadar tanıyorsunuz? Hedefleri neler? Geçmişte olduğu gibi yıllarca camiye, derneğe, kurumlara uğramayıp, selamı sabahı olmayan, seçim zamanı yaklaştığında ha bire boy gösteren seçmenlerden uzak durmalıyız. Bu güne kadar bu tür siyasetçilerin ne gibi faydasını gördük ki? Ölçüp biçin, sonra yeni adaylarla eski adayları teraziye koyup tartın ve sonra bakın bakalım hangisi daha ağır basacak?

İnsanların olduğu yerde ihtiyaçlar olduğu gibi sıkıntılar da mevcuttur. Bu ihtiyaçları ve sıkıntıları giderebilmek ve en aza indirebilmek için de çalışmalar yapılması gerekir. Bu çalışmaları herkes yapamayacağına göre bu tür işlerde görevlendirilebilecek ehil insanların olması gerekir. Hollanda’da doğmuş, burada eğitimini tamamlamış, buranın suyu ile hamuru yoğrulmuş ve aynı zamanda İslam dinini tanıyan, bilen ve yaşayan siyasetçi kardeşlerimize büyük işler düşüyor. Bizlerin sorunlarını bildikleri için çözüme ulaştırmak ve ihtiyaçlarımızı gidermek onlar için biraz daha kolay. Bu yüzden diyorum ki; geçmişte kendilerinden verim alamadığımız siyasetçilerin üzerinde fazla durmadan, yeni, aktif, çiçeği burnunda siyasetçilerimize fırsat verilmeli. Oy vereceğimiz siyasilerimizin partilerinde ağırlığı olması için mutlaka tercih oylarını kullanalım. Bizlerin taleplerini gerekli mercilere ulaştırması adına ve gerekli işlemleri yapması, gayret göstermesi adına adaylarımızı seçerken sağlam karakterli olanları tercih edelim. Onca Müslüman asıllı siyasimiz olduğu halde çoğu haklarımıza kısıtlamalar getirildi. Bu yüzden elimizdeki haklar daha çok kısıtlanmadan burada dinimizi rahat bir şekilde yaşamak istiyorsak mutlaka organize olup, oy kullanma hakkı olan tüm Müslümanların oyunu kullanması yönünde çalışmalar yapmalı, onları oy kullanmaya teşvik etmeliyiz.

Geleceğimize yön verecek ve geleceğimizin şekillenmesine etki edecek seçimlerde oyumuzu kullanırken dikkat etmeli ve bulunduğumuz şehirdeki kurum ve kuruluşlarla ortak hareket etmeliyiz.

Hollanda’daki varlığımızı hissettirmeli ve artık bu toplumda “biz de varız!”, “bu toplumun sorunlarına bizler de çözüm üretmek istiyoruz” diyebilmeliyiz. Sorunlu toplum değil sorunu çözebilecek sorumluluğa sahip toplumlar yetiştirebilme temennisi ile…

Havva Koç / Ajans5.com

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,9 puan)/21
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500