Kerry: ABD, Irak'a geri dönmeyecek

05.01.2014 11:44:24

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry, El Kaide ile bağlantılı militanlarla savaşında Irak'a yardım edeceklerini ancak bu ülkeye yeniden asker göndermeyi planlamadıklarını açıkladı.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Kerry, Irak'ta Nuri Maliki hükümetinin militanları yenilgiye uğratabileceğine inandıklarını söyledi.

Irak hükümeti stratejik Felluce kentinin denetimini kaybettiğini duyurmuştu.

El Kaide'yle bağlantılı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü militanlarının kentin güneyinde hakimiyeti sağladıkları bildiriliyor.

'Bu onların savaşı'
Iraklı bir gazeteciye göre, Felluce'nin diğer bölümleri de El Kaide'ye bağlantılı aşiretlerin denetiminde.

İsrail'le Filistinliler arasındaki görüşmelerin yeniden başlatılması çabaları çerçevesinde bölgede bulunan Kerry, "Irak'ı istikrarsızlaştırmaya çalışanlarla savaşında Bağdat hükümetinin yanında yer alacaklarını" belirterek "Mümkün olan her şeyi yapacağız. Ayrıntılara girmeyeceğim. Ama asker göndermeyi düşünmüyoruz. Bu onların savaşı" dedi.

Anbar vilayetinin polis sorumlusu Hadi Rezayiç, Cumartesi günü şehri çevreleyen surlara kadar çekildiklerini ve Felluce halkının şimdi "IŞİD'in tutsağı olduğunu" söyledi.

Felluce'deki çatışmalar, ordunun Pazartesi günü Ramadi'de Sünni Arapların protesto kampına baskın düzenlemesinden sonra başlamıştı.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,1 puan)/21
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500