Kökü çürüyen AB'den açıklama: Endişeliyiz!

28.12.2013 02:02:45

Kökü çürümüş ahlak ve aile kavramlarını yitirmiş, yıkılmaya yüz tutan fakat buna rağmen üyeliğine girmek için kapısında beklediğimiz AB'nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle'den Türkiye'de yaşanan yolsuzluk operasyonuyla ilgili açıklama geldi.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Kökü çürümüş ahlak ve aile kavramlarını yitirmiş, yıkılmaya yüz tutan fakat buna rağmen üyeliğine girmek için kapısında anlamsız bir ısrarla beklediğimiz AB'nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle'den Türkiye'de yaşanan yolsuzluk operasyonuyla ilgili açıklama geldi.

17 Aralık'ta başlayan yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili gelişmeler Avrupa Birliği'nin de yakın takibinde.

Konuyla ilgil açıklama yapan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, gelişmeleri 'endişeyle izlediğini' söyledi.

Yargının soruşturmaları tarafsız ve bağımsız yürütmesinin güvence altına alınmasının önemini vurgulayan Füle, çok sayıda polisin görevden alınmasından endişe duyduğunu kaydetti.

Füle, "Son günlerde Adli Kolluk Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik yargının bağımsızlığını ve hareket kapasitesini zayıflatmıştı" görüşünü savunarak, Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararını memnuniyetle karşıladığını ve bunun hızla sonuçlandırılmasını beklediğini dile getirdi.

Stefan Füle, Türkiye'ye, hukukun üstünlüğü dahil AB'ye katılım yolunda siyasi kriterlere bağlı kalınması ve suçlamaların şeffaf ve tarafsız şekilde ele alınması çağrısında bulundu.

RUIJTEN'DEN HÜKÜMETE ÇAĞRI

Bir açıklama da Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Ria Oomen Ruijten de Türkiye'deki gelişmelerin güçler ayrılığı konusunda endişelere yol açtığını vurgulayarak hükümete adli kovuşturmalara müdahale olarak değerlendirilebilecek eylemlerden kaçınma çağrısı yaptı.

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,1 puan)/47
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500