Cemaat out, Ümmet in!

17.12.2013 11:23:12

“Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki size merhamet edilsin.” (Hucurat 10)

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

“Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki size merhamet edilsin.” (Hucurat 10)

Bu ayetten yola çıkarak son günlerde gündemi meşgul eden ve dershanelerin kapatılması ile ilgili gündemde bulunan iki saygın liderin çatışmasına değineceğim.

Nedir bu bitmek bilmeyen iki Müslüman lider arasındaki anlaşmazlık? Belki kısa sürede nihayete kavuşur diye uzun zamandır bekliyorum. Kaç kez bilgisayar başına geçip yazıp yazıp sildim. Ama maalesef olay çözüme kavuşacağı yerde olay fitnecilerin de devreye girmesiyle daha da dayanılmaz ve hoş olmayan bir yöne doğru ilerliyor.

Evet, iki Müslüman lider. Bir tarafta dini cemaatin lideri, birçok insanın gönlünde taht kurmuş Fettullah Gülen. Diğer taraf ise siyasi lider ve Türkiye gibi bir ülkede halkın yarısının oyunu almış başbakan Recep Tayyip Erdoğan.

Bu olay nasıl patlak verdi? Nasıl bir anda gündeme oturup büyüdü? Dersanelerin kapatılması ile başlayan bu olayın zamanla aslında dershane meselesi olmadığı anlaşıldı... Bir tarafta otoritenin kendisi, diğer tarafta yıllardır otoriteye karşı çıkmanın doğru olmadığını savunan şahıs.

Gelişmeler esnasında söylenen onca nahoş söz, yazılıp çizilen hakaretvari cümleler… “yazık diyorum” iki kelime ile…

Eminim dış ve iç düşmanlar büyük bi zevk ve keyifle izlemişlerdir, izliyorlardır da bu halimizi.

Allah (c.c) açık ve net bir şekilde Kitabı Kur’an-ı Kerim de Müslümanların kardeş olduklarını belirtmedi mi? Her iki şahıs da bundan haberdar değil mi?

Günlerdir harcadığınız onca enerjiyi birbirinizi eritmek için mi haryacaktınız? Nedir bu psikolojik savaş? Bırakın artık Allah aşkına düşmanlarınızın eline koz vermeyi. Kardeş olduğunuzu hatırlayın, beraber yürüdüğünüz yolları, beraber ıslandığınız yağmurları, birbirinizi hatırlatan şarkıları hatırlayın. Ortada varsa bir problem ki var, oturun masa başına kafalarınızı çalıştırarak çözüm arayın. Biriniz Türkiye’de, diğeriniz Penzilvanya’da bağırarak (!) konuşuyorsunuz.

Bunu fırsat bilen fitneciler de üzerlerine düşen görevi ağızlarında salyalar akıtarak büyük bir zevkle yapıyor ve ortamı daha da çekilmez hale getirip, geriyorlar. Peki bizim bir grup Müslüman kesim ne yapıyor? Vur patlasın, çal oynasın misali, takım tutar gibi taraf tutuyorlar… Bu durumda bizim görevimiz taraf tutmak değil, taraflara din kardeşi olduklarını hatırlatarak bu işi çözüme kavuşturmalarına yardımcı olmak. Sokak ortasında bangır bangır bağırarak “yok efendim benim sözüm seninkinden daha geçerli” deyip gergin olan ortamı daha da gerip, fitne ateşine odun taşımak olmamalı.

Biz Müslümanların arasında mutlaka bir takım farklılıklar vadır ve farklı düşünceler de olacaktır, bu gayet normal. Her iki tarafın fikirlerine katılmıyor olabiliriz ama şunu unutmamalıyız ki biz bir Ümmetiz. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) bir Hadisi şeriflerinde “Müslüman Müslümanın kardeşidir, ona zulmetmez, yardım eder.” buyuruyor. Müslümanlığı bir cemaat içerisine hapsetmek yerine olaya ümmet penceresinden bakalım ve kardeş olduğumuzu, birbirimize yardım etmemiz gerektiğini unutmayalım.

Ümmet olabilmek temennisi ile…

Havva Koç / Ajans5.com


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,2 puan)/34
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500
ARAFA
koınya

11.04.2014

ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN... KALBEN VE KALPTEN KATILIYORUM.
      Beğen (2)          Beğenme (0)