Emeklilikte iyi ve kötü haber!

10.12.2013 11:57:14

Emeklilikte bir iyi bir de kötü haber var. İşte o haberler...

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Bilindiği gibi kişinin 18 yaşından önceki sigortalı süresi emekliliğinden sayılmıyordu. Şimdi ise Danıştay bu konuda iyi bir haber verdi.


1- 18'DEN ÖNCE SİGORTALI OLAN KİŞİYE MÜJDE!

Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre; Danıştay, 18 yaşından önceki sigortalılık süresinin emeklilikte kullanımı konusunda önemli bir karara imza attı.

Danıştay 11'inci Dairesi, imam olarak atanan 17 yaşındaki kişinin evlenerek ergin olduğuna dikkat çekerek, 18 yaşından önceki 9 aylık sigorta süresinin de emeklilikte değerlendirilmesi gerektiğine karar verdi.


BAZI ŞARTLAR GEREKİYOR!

Mevcut uygulamada, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı Yasası'na göre 18 yaşından önce yapılan sigorta emeklilik süresinin tespitinde dikkate alınmıyor. 18 yaşın altında geçen hizmet sürelerinin emekliliğe esas hizmet süresine eklenmesi için bazı şartlar gerekiyor.


2- SGK'NIN BU KARARI EMEKLİLERİ ÜZECEK!


2000 yılından önce emekli olanların maaşlarında bir artış söz konusu olmayacak. Bu durum SGK'dan emeklilere kötü bir haber...

Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu'nun 2000'den sonra emekli olanların maaşında artışın yolunu açan tavsiye kararına, Sosyal Güvenlik Kurulu (SGK) olumsuz yanıt verdi.

Buna göre, 2000 yılından sonra emekli olanların emekli maaşında artış olmayacak. SGK, 2000 ve sonraki yıllarda emekli olanlara aylıklarının hesaplanması sırasında gelişme hızından pay verildiği için bu grubun intibak düzenlemesinin dışında tutulduğunu belirtti.


TEK REJİM MÜMKÜN DEĞİL!

SGK, sigortalıların kazanılmış haklarının korunması ve statü hukukundan kaynaklanan farklılıklar nedeniyle işçi memur-esnaf olarak çalışanların tek bir emeklilik rejimine tabi tutulmasının mümkün olmadığını bildirdi.

Milli Gazete


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,9 puan)/60
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500