Medine’ de son vefat eden sahabi Câbir İbni Abdullah

25.11.2013 12:46:08

Hicretten 16 yıl önce Medine’ de doğdu. Babası Uhud Gazvesi’nde şehid düşen sahabi Abdullah ibni Amr İbni Haram’ dır.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Hicretten 16 yıl önce Medine’ de doğdu. Babası Uhud Gazvesi’nde şehid düşen sahâbî Abdullah ibni Amr İbni Harâm’ dır. Babası hayatta iken 9 kız kardeşine bakmak için savaşlara katılamamıştı. Basasının vefatından sonra Peygamber Efendimiz’ le birlikte 19 gazvede bulundu. Câbir –radıyallahuanh- İkinci Akabe bîatına katılan 70 kişilik heyetin en küçük üyesiydi.

Peygamber efendimiz – sallallahu aleyhi vesellem- Câbir’ i çok severdi. Zaman zaman onu devesinin arkasına bindirir , hastalandığında ziyaretine giderdi. Basası geride hayli borç bırakarak şehid olduğu zaman Câbir bu borçları ödemekte zorluk çekti. Çoğu Yahudi olan alacaklılar borcunu hemen ödemesini istiyorlardı.

Fakat onun hurma bahçelerinden başka geliri yoktu. Üstelik o yıl mahsul de azdı. Resûl-i Ekrem – sallallahu aleyhi vesellem- Efendimiz toplanan hurmaları öbekler halinde yığdırdı. Mübarek eline ölçeği alarak herkese alacağını vermeye başladı. Fahr-i Cihân –sallallahu aleyhi vesellem- Efendimiz’ in bir mucizesi olarak Câbir’ in bütün borçları ödendiği gibi hurmaların hiç eksilmediği görüldü.

Zâtürrikâ Gazvesi’ nden dönerken Allah Resulü – sallallahu aleyhi vesellem- Efendimiz onunla sohbet etti. Yeni evlendiğini , birçok borcu bulunduğunu öğrenince devesini kendisine satmasını istedi. Uzun bir pazarlıktan sonra , Medine’ ye varınca teslim etmek şartıyla Nebiyy-i Muhterem Efendimiz – sallallahu aleyhi vesellem- Câbir’ den devesini satın aldı.

Câbuir deveyi teslim etmek üzere getirdiğinde, Allah Resulü – sallallahu aleyhi vesellem- Efendimiz ona olan borcunu ödedikten sonra başka deveyi de kendisine hediye etti. Allah Rasulü – sallallahu aleyhi vesellem- Efendimiz’ in bu eşsiz yardım şekli Ashâb-ı Kiramı duygulandırdı. Bu olay daha sonraları deve gecesi anlamında Leyletü’l –baîr diye anıldı.

Binden fazla Hadis rivayet ittikleri için “muksirun” diye anılan yedi sahabiden biri olan Câbir –radıyallahuanh-, mükerrerleriyle birlikte 1540 (bin beş yüz kırk) hadis rivayet etmiştir. Bizzat kendisinin Hz. Peygamber – sallallahu aleyhi vesellem- ‘den duymadığı bir hadisi ashâb-ı kiramdan Abdullah ibni Üneys’in bildiğini haber aldı.

Bu Hadis , üzerinde mazlum hakkı bulunan kimsenin cennete giremeyeceğine dairdi. Câbir – radıyallahuanh- bu hadisi Peygamber Efendimiz – sallallahu aleyhi vesellem- den duyan ilk ağızdan bizzat işitmek istedi. Fakat bu sahâbî Şam’ a yerleşmişti. Câbir – radıyallahuanh- yılmadı. Bir deve satına alarak Medine’ den yola çıktı. Bir ay süren uzun yolculuktan sonra Şam’a vardı ve Hadisi Abdullah İbni Üneys’ e sorarak öğrendi.

Hayatının sonlarına doğru gözlerini kaybetti ve Hicrî 78 , Miladi 697 yılında 94 yaşında Medine’de vefat etti. Medine’ de son vefat eden sahâbî Câbir İbni Abdullah idi.

Allah ondan razı olsun.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,0 puan)/32
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500