Burası çağdaş ve modern Avrupa

25.11.2013 12:12:55

21 Kasım 2013 tarihinde okuduğum haberde 74 yaşındaki Hollandalı kadının Rotterdam’da ki evinde ölü bulunduğu yazıyordu.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

21 Kasım 2013 tarihinde okuduğum haberde 74 yaşındaki Hollandalı kadının Rotterdam’da ki evinde ölü bulunduğu yazıyordu. Buraya kadar her şey normal olabilir, ölüm Haktır. Asıl şimdi haberin kanınızı donduracak, boğazınızı düğümleyecek kısmına ilginizi çekmek istiyorum.

74 yaşında evinde ölü bulunan kadın, aslında tam 10 yıl önce evinde tek başına, yapayalnız bir şekilde ölmüş. Kadının ölümünden ne komşularının ne de belediyenin bugüne kadar haberi olmamış. Ve olay sokak çalışması nedeniyle inşaat işçilerinin yaşlı kadının evinin kapısını çalmasıyla ortaya çıkmış. İnşaat işçileri uzun süre çaldıkları kapının açılmadığını görünce durumdan şüphelenerek olayı polise ihbar etmişler. Polisin evde yaptığı arama sonucu da korkunç gerçekle karşılaşmışlar; evde tam on yıl önce öldüğü sanılan yaşlı bir kadın cesedi.

İşte bize yıllardır empoze edilmeye çalışılan bireysel özgürlüğün, ben merkezli yaşamın hazin sonu.

Sosyal bir toplumdan, bireysel bir topluma geçiş için kullanılan görsel ve yazılı basın, medyasıyla, uyduruk kanunlarla, saçma sapan Avrupai dizileriyle bize benimsetilmeye çalışılan egoistliğin bir parçası bu olay.

Şayet toplum olarak bu gidişe dur demezsek, bu ne ilk, ne de son olacaktır.

Pes doğrusu (!) Bu yaşlı kadının hiç mi akrabası, eşi, dostu yok diye sormayacağım. Ne de olsa ben merkezli yaşamayı özendiren ve görüldüğü üzere başarıya da ulaşan bir sistem içerisindeyiz.

Hayır, o değil de asıl anlamadığım bir şey var; Hollanda o kadar büyük bir ülke değil ki? Hani evler birbirinden çok uzak olsun ve uzak olduğundan dolayı da komşular birbirini görmüyor olsun. Avucumun içi kadar bir ülke Hollanda.

Komşum kendi evinde öksürse ben evimde duyarım, o derece evler birbirine yakındır. Hiç mi kimse bu kadının yokluğunu hissetmedi?

Genç Hollanda git gide yerini yaşlı jenerasyona bırakıyor. Bu da yukarıda bahsettiğim olayın farklı versiyonlarını sıkça duyacağımız endişesini yaşamamıza neden oluyor. Bu gerçekten çok üzücü bir durum. Bir yaşlı daha evinde ölü bulunmadan devlet ve sivil toplum kuruluşları bu konuya biran önce el atmalı.

Komşuluk ilişkilerini canlandırmak için teşviklerde bulunulmalı. İnsanlar birbirlerinden korkar hale geldiler. Selamlaşmayı bırakın tebessüm etmekten bile mahrum bırakıldık.

İsterseniz şöyle bir özeleştiri de bulunarak başlayalım; mesela kaçımız sabah evden çıkarken komşumuza selam verip, halini hatrını soruyoruz?

Kaçımız birkaç gün perdesini açmayan komşumuzun ziline basıyoruz?

Kaçımız camiye, derneğe, vakfa ve benzeri yerlere giderken komşumuzu da davet edip birlikte gidiyoruz?

Kaçımız komşumuzu arayıp “kahveleri hazırla, pasta aldım geliyorum birlikte yemeye” gibi cümleler kuruyoruz?

Bu örnekleri çoğaltmak tabi ki mümkün asıl mesele acaba kaçımız gerçekten komşuyuz?

İslam dini komşuluk hakkına çok önem veren bir dindir ve Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir Hadis-i Şeriflerinde “Cibril bana komşu hakkında öylesine ısrarlı tavsiyede bulundu ki, neredeyse komşuyu komşuya mirasçı kılacak zannettim.” (BuhariEdeb 28, MüslimBirr 141)

Komşuluk sadece Müslümanlar için değil, tüm insanlık için gereklidir ki Hollanda’da komşuyla ilgili bir deyimde “Beter een goede buur dan een verre vriend” denilmektedir, yani “iyi bir komşu uzak bir arkadaştan iyidir”.

İyi komşularla karşılaşmak ve iyi bir komşu olabilmek temennisi ile…

Havva Koç / Ajans5.com


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,3 puan)/24
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500
Kadir Yıldırım
Kars

05.12.2013

Teşekkür ederim Havva Hanim.Evet.Komuşunun senin üzerinde bir hakkı vardir.Dini inanci ne olursa olsun.Akraba din kardeşin oldumu üç hakka çikar Resülullah böyle buyuruyorlar.Asıl Endişenizi paylaşıyorum Enaiyyet Git gide bizim toplumdada ön plana çıkıyor Allah muafaza.
      Beğen (1)          Beğenme (0)