Edebiyat Festivali Necip Fazıl ile başladı

20.11.2013 14:24:06

5. İstanbul Edebiyat Festivali başladı. 6 gün sürecek olan festivalde, ‘Ustaların İzinde’ teması işleniyor. Festivalin ilk gününde, Türk şiirinin öncü isimlerinden Necip Fazıl Kısakürek tüm yönleriyle ele alındı.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

5. İstanbul Edebiyat Festivali başladı. 6 gün sürecek olan festivalde, ‘Ustaların İzinde’ teması işleniyor. Festivalin ilk gününde, Türk şiirinin öncü isimlerinden Necip Fazıl Kısakürek tüm yönleriyle ele alındı.

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve İBB Kültür Müdürlüğü işbirliğiyle hazırlanan festival, Kızlarağası Medresesi’nde gerçekleştiriliyor. Festivalin ilk günü “Necip Fazıl’ın İzinde” başlığı altında iki oturum yapıldı. Ayrıca Necip Fazıl’ı anlatan bir belgesel izletildi. Programın sonunda ise ‘Necip Fazıl Kısakürek Şiir Akşamı’ düzenlendi. 12 şair, Necip Fazıl’ın şiirlerini okudu. Saat 13.00’da başlayan festival akşam 20.00’a kadar devam etti. Yaklaşık 100 şair, akademisyen ve yazarın konuşmacı olduğu festival, edebiyatseverlerden büyük ilgi gördü. Festivalin sunuculuğunu ise Selahaddin Kocaaslan yaptı.

ÖNEMLİ İZLER BIRAKTILAR

Festivalin açılışında konuşan TYB İstanbul Şube BaşkanıMahmut Bıyıklı,“TYB İstanbul Şubesi olarak düzenlediğimiz 5. Edebiyat Festivali, Türkiye’nin son yüzyılında önemli izler bırakmış ‘Ustaların İzinde’ edebiyat yürüyüşümüzü başlatıyoruz. Necip Fazıl Kısakürek, Nurettin Topçu, Cemil Meriç, Sezai Karakoç ve Nuri Pakdil ile başlamak istedik bu yürüyüşümüze. Yönümüzü yeniden kıbleye döndürmek için onların mücadele azmine, ideal aşkına, kaynaştırıcı irfanına, derin sezgili diriliş önergelerine ve hayatı bir bütün olarak algılayan klas duruşlarına ihtiyacımız var. Onlar bize düştüğümüz yerden ancak sanatla ayağa kalkabileceğimizi yaşayarak öğrettiler. Edebiyat Mevsimindeki hedefimiz öncü isimlerle yeni nesilleri buluşturduk. Kendimizi ustaların hikâyesine kattığımızda daha bir iyileşiyoruz” dedi.

MUTLU: İSTANBUL KÜLTÜR ŞEHRİ

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da açılışta yaptığı konuşmada, İstanbul’un kültür şehri olduğunu söyledi. Edebiyat festivali ile 5 değerli fikir insanının edebiyat, ruh ve inanç dünyamıza değerler katacağını ifade eden Vali Mutlu, “Bu değerli fikir adamlarının eserlerinden toplum en iyi şekilde istifade ederek kendini daha güçlü hale getirecektir” diye konuştu.

EDEBİ DÜNYAMIZI İMAR ETTİLER

TYB Onursal Başkanı Mehmet Doğan, “Bu sene Edebiyat Festivali’nin 5’ncisini icra ediyoruz. Bu memnun olduğumuz bir faaliyet. O beş üstat iyi ki varlar. Onlar dünyamızı doldurup imar ettiler. Ufkumuzu açtılar. Türk Edebiyatına yön veren bu üstatlar edebiyatımızla milli değerlerimizi aynı paralellikte ileriye taşıdılar” ifadelerini kullandı.

BÜYÜK DOĞU O’NUN SİLAHIYDI

Festivalin birinci oturumunu Dursun Gürlek yönetirken Mustafa Yazgan ‘Kültür ve Sanat Dünyamızda Necip Fazıl’, Prof. Dr. Bedri Gencer ‘Ulemadan Üdebaya Necip Fazıl Kısakürek’, Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş ‘Necip Fazıl’ın Büyük Doğu Mücadelesi’, Ali Ural ‘Poetikasının Mihenk Taşında Necip Fazıl Şiiri’ başlıklı konuşma yaptılar.

SÜREKLİ MÜCADELE ETTİ

Nevzat Yalçıntaş, “Üstat Necip Fazıl bir savaşçıydı. Neyle savaşıyordu; rejimle, İslamafobi’nin o günkü temsilcileriyle. Büyük Doğu O’nun silahıydı. Sürekli zorluklarla mücadele ediyordu. Dergisi ve kendisi hakkında sürekli davalar açılırdı. Eskiden şairler her hafta toplanır ve topluluğa karşı şiir okurdu. Bu okumalardan sonra üstat Necip Fazıl için şiir makinesi tabirini kullanırlardı.”

NECİP FAZIL SON İSLAMCIDIR

Prof. Dr. Bedri Gencer, “Sosyal teorisyen Namık Kemal’dir ve Necip Fazıl, O’nun çizgisini devam ettirmiştir. Mehmet Akif Ersoy ön İslamcıdır. Necip Fazıl ise son İslamcıdır. Ve birbirlerini tamamlayıcı roller üstlenmişlerdir. Necip Fazıl, şiirselliğiyle ön plana çıkmıştır. Mehmet Akif ise nesre yakınlığıyla ön plana çıkmıştır” şeklinde konuştu.

ŞAİRLER NECİP FAZIL ŞİİRLERİNİ OKUDU

Oturumların bitiminde ‘Necip Fazıl Kısakürek Şiir Akşamı’na geçildi. 12 şair, Necip Fazıl’ın şiirlerini okudu. O şairler şöyle; Vahap Akbaş, Bestami Yazgan, Özcan Ünlü, Nurettin Durman, Yusuf Özkan Özburun, Cihat Şimşek, Hüseyin Emin Öztürk, Ahmet Yenilmez, Ebubekir Kurban, Aykut Kuşkaya, Davut Göksu, Şeref Akbaba.

HAFTA BOYUNCA DEVAM EDİYOR

Bu yıl 5’ncisi düzenlenen İstanbul Edebiyat Festivali ‘Ustaların İzinde’ teması işleniyor. Türk Edebiyatı’nda derin etkileri olan 5 büyük edebiyatçı tüm yönleriyle ele alınıyor. Festivalin ilk gününde Necip Fazıl Kısakürek anlatıldı.İkinci gününde (19 Kasım) Nurettin Topçu, üçüncü gününde (20 Kasım) Cemil Meriç, dördüncü gününde (21 Kasım) Sezai Karakoç, beşinci gününde de (22 Kasım) Nuri Pakdil anlatılacak.

YARIN NURETTİN TOPÇU GÜNÜ

Edebiyat Festivali’nde bugün Necip Fazıl Kısakürek ele alındı. Yarın (19 Kasım) Türk edebiyatına büyük katkıları olan Nurettin Topçu’nun eserleri, edebiyatı, şahsiyeti gibi özellikleri anlatılacak. Program saat 13.00’da başlayıp 20.00’a kadar sürecek.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,8 puan)/31
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500