Din hayatın tabii bir parçasıdır

15.11.2013 10:44:10

Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye'de sosyal hizmet kurumlarında din hizmeti görevi sunan personele yönelik eğitici bir seminer düzenledi.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Din hizmeti veren personele yönelik eğitimde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “İslam için yapılacak tek tanım budur; din hayatın tabii bir parçasıdır. Din insan için gönderilmiştir ve insana gönderilmiştir” dedi. Görmez ayrıca, Filipinler’deki tayfuna maruz kalanlar için bugün Cuma namazından sonra Türkiye genelindeki camilerde yardım toplanacağını belirtti.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce Ankara’da düzenlenen seminerin açılış programına Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de katıldı. Sosyal hizmet kurumlarında sunulan din hizmetinin özgün, tutarlı ve devamlı olmasını sağlamak amacıyla düzenlenen seminerin açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, din hizmeti ve din eğitimi kavramlarının zaman ilerledikçe anlam çerçevesi genişleyen, farklı tarifler ve farklı tanımlarla ortaya konulması gereken kavramlar olduğunu söyledi. Görmez, şunları kaydetti: “Din hizmeti kavramı zaman ilerledikçe anlam çerçevesi genişleyen ve farklı tanımlarla ortaya konulması gereken bir kavram olarak önümüzde duruyor. Din hizmeti ve din eğitimi bilhassa toplum kesimlerine, kamuya yönelik yaygın olarak yapıldığında çok büyük anlamlar kazanıyor. Tabi bu kavramların tanımları sizin dine yüklediğiniz anlamlara göre değişiyor. Eğer siz dini sadece bir ibadetler manzumesinden ibaret kabul ediyorsanız, dini sadece mabedin içinde yaşanacak bir hayat olarak değerlendiriyorsanız din hizmetlerine farklı bir tanımla yaklaşırsınız. Aynı şekilde eğer siz dini sadece bir teorik ahlak olarak değerlendirirseniz yine din hizmetlerinin tanımı farklı olacaktır. Din hayatın bir parçasıdır. İslam için yapılacak tek tanım budur; din hayatın tabii bir parçasıdır. Din insan için gönderilmiştir ve insana gönderilmiştir. Dinin insan için gönderildiğini ve insana gönderildiğini dikkate aldığınızda o zaman din hizmetlerinin tanımı farklı olacaktır.”

“Mühim olan yürekleri merhametsiz bırakmamak”

Kerbela’nın yaşandığı çok acıklı bir tarihimizi yaşıyoruz şeklinde konuşan Görmez, “Muharrem ayındayız, aşure günün ertesindeyiz. İslam tarihinde çok önemli hadiselerin yaşandığı bir dönem, hem de Sünni’siyle, Şii’siyle, Alevi’siyle, Caferi’siyle bütün mezhebi meşrebi ne olursa olsun bütün Müslümanların ortak bir hüznü, ortak bir matemini ifade eden Kerbela’nın yaşandığı çok acıklı bir tarihimizi yaşıyoruz. Bizim üzerinde durduğumuz iki husus var Kerbela’dan dolayı. Birincisi yüreklerimizi Sahrayı Kerbela’ya dönüştürmeyelim diyoruz. Mühim olan yürekleri merhametsiz bırakmamak. İkincisi de Kerbela’ların tekrar yaşanmaması için hep birlikte birlik beraberlik içerisinde inşallah ülkemizi ve alemi İslam’ı huzur ve barış içerisinde yaşatacak ve gelecek nesillere, gerçekten yaşanacak bir dünya bırakmak herkesin asli vazifesi olmalıdır” dedi.

Filipinler İçin Yardım Toplanacak

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın birlikte Filipinler’deki tayfuna maruz kalan, evsiz yurtsuz kalan insanlar için Cuma namazı sonrasında ülke genelinde camilerde yardım toplamaya karar verildiğini söyledi. Türkiye Diyanet Vakfı olarak toplandıklarını ve bu ülkeye yapılacak olan yardımların görüşüldüğünü açıklayan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez şöyle konuştu: “Diyanet İşleri Başkanlığı olarak da oralardaki farklı adalarda yaşayan Müslüman topluluklarına bugüne kadar ilişkilerimiz var, onların hemen hemen tamamından mektuplar geldi bize, biz o mektuplardan dolayı hemen görev bildik, Türkiye Diyanet Vakfı olarak toplandık, hem Diyanet İşleri Başkanlığı hem Türkiye Diyanet Vakfı birlikte Filipinler’deki tayfuna maruz kalan binlerce insanın vefat ettiği on binleri hatta yüz binleri bulan evsiz yurtsuz kalan insanlara inşallah Cuma günü ülkemizin bütün camilerinde yardım toplamaya karar verdik. Halkımızın o yardımları gelmeden önce zaten Diyanet Vakfı da harekete geçti, Türkiye’deki bütün kurumlarımızla birlikte, Türkiye Diyanet Vakfı da harekete geçti ama inşallah Cuma günü milletimizin yapacağı yardımları, Somali’de, Endonezya’da, Pakistan’da olduğu gibi Haiti’de olduğu gibi buradaki insanlara da hem de hiçbir ayrım yapmadan biz bu tür musibetlerde, felaketlerde din ayrımı vesaire gibi bir yola girmiyoruz, her ne kadar talep oradaki Müslüman kardeşlerimizden gelse de bu musibete maruz kalan insanlara milletimizin yardım elini götürmeyi kendimize vazife kabul ediyoruz.”


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,1 puan)/61
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500
Fatih
İstanbul

16.11.2013

Din hayatın parçası demek dine hakarettir.Din hayatın varlık sebebidir.
      Beğen (0)          Beğenme (0)