Herkesin hayali olan mekanda o sorunun cevabı burada!

12.11.2013 08:41:11

Türkiye'nin sembol mekanlarından Kapalıçarşı'da dükkan fiyatları dünyanın en ünlü caddeleriyle yarışıyor. Çarşının en pahalısı Kalpakçılar'da 300 dükkan 1 milyar $'ı buluyor.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Star'da yer alan habere göre; Türkiye'nin en önemli tarihi ve turistik mekanlarından biri olan Kapalıçarşı’da dükkan fiyatları astronomik rakamlara ulaştı. 3 bin 600 dükkanın faaliyet gösterdiği Kapalıçarşı, sadece İstanbul’un en popüler perakende caddelerindeki ticari mekanlardan çok daha değerli değil, aynı zamanda dünyanın en ünlü caddeleriyle de yarışıyor. Eva Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Deniz Şahinkaya’nın yaptığı araştırmaya göre, Kapalıçarşı’da dükkan satış fiyatları kilo altın üzerinden yapılıyor.

Bir dükkan 85 kilo altın
Söz konusu ticari mantık çerçevesinde kuyumcuların faaliyet gösterdiği Nuruosmaniye’den Beyazıt Kapısı’na uzanan Kalpakçılar Caddesi’nde bir dükkan fiyatı 65 ila 85 kilo altın arasında değişiyor. Kalpakçılar’daki mektrekaresi 400 bin ile 725 bin dolar arasında değişen 300 dükkanın toplam değeri 1 milyar doları buluyor. 3 bin 600 dükkanın bulunduğu çarşının toplam değeri ise 3 milyar dolara kadar ulaşıyor. Deniz Şahinkaya, ortalama 5-7 metrekare arasında olan dükkanların fiziken küçük, ticari açıdan ise büyük olduğunu vurguladı. Şahinkaya, Türk Lirası’na çevrildiğinde dükkanların satış metrekare fiyatının metrekarede 400 bin ila 725 bin dolarına karşılık geldiğini söyledi.

Herkes bir gram verse
Bu fiyatların Kalpakçılar Caddesi’ni dünyanın en değerli ticari lokasyonlarından biri haline getirdiğinin altını çizen Şahinkaya, dünya çapında en pahalı ticari mülklerinin New York 5. Cadde, Hong Kong Causeway Bay ve Paris Champs Elysees’de olduğunu, bu mekanlarda metrekare fiyatlarının 700 ila 900 bin ABD doları arasında değiştiğini, Kalpakçılar Caddesi’nin de aynı statüde olduğunu kaydediyor. Bu arada uzmanlar, Kapalıçarşı’nın bu değerine karşılık bakımsız olduğuna dikkat çekerek, “Her kuyumcu 1 gram altın verse Kapalıçarşı pırılpırıl olur” dediler.

Timeturk

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,8 puan)/51
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500