Diyanet 20 milyarlık çeki çöpe attı!

03.11.2013 17:26:27

Diyanet İşleri Başkanlığı Faktoring sektörüne büyük bir darbe vurdu...

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Vatan Gazetesi'nden Ufuk Şanlı'nın haberine göre Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun çek ve senetler hakkındaki fetvası finans sektöründe şok etkisi yaptı. Kurul, Perşembe günü yaptığı açıklamada, çek ve senetlerin vadesinden önce bedeli üzerinden pazarlık yapılarak bozdurulmasının din açısından uygun olmadığını bildirdi.

Din İşleri Yüksek Kurulu, “Alacaklı durumda olan kişi, elindeki çek veya senedi daha düşük bir bedelle vadesinden önce banka gibi tüzel kişilere ya da üçüncü şahıslara satmak isterse bu işlem de caiz olmaz. Zira bu işlemde, aynı cins kaydi paranın nakdi parayla fazla miktarda mübadelesi söz konusudur. Bu muamele ‘ribe’l-fadl/fazlalık faizi’ olarak değerlendirilmektedir” açıklamasını yaptı.

Ekonomiyi etkileyecek

Diyanet’in bu açıklaması bankacılık ve faktoring sektöründe şok etkisi yaptı. Çünkü bankaların ağırlıkta olduğu faktoring sektörü alacakları vadesinden önce tahsil ederek, şirketlere nakit akışı sağlayan bir sistem üzerine kurulmuştu.

15 banka faaliyet gösteriyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, 15 bankanın faktoring sektöründe faaliyet gösteren iştiraki bulunuyor. Banka iştiraki olan bu şirketler sektörde önemli bir ağırlığa sahip.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,0 puan)/39
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500