Resulullah'ın sırdaşı: Huzeyfe İbnü’l Yemân

02.11.2013 12:21:44

Sahâbî oğlu sahîbî olan Huzeyfe – radıyallahuanh- Ebû Abdullah künyesiyle bilinir.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Sahâbî oğlu sahîbî olan Huzeyfe – radıyallahuanh- Ebû Abdullah künyesiyle bilinir. Babası ile birlikte Uhud harbine katılmış, babası yanlışlıkla Müslümanlar tarafından öldürüldüğü halde Huzeyfe, diyet talep etmemiştir.

Huzeyfe münafıklar ve ileride zuhur edecek fitneler konusunda Resûlullah – sallallahu aleyhi vesellem- tarafından bilgilendirilmişti. Bu sebeple “Resûlullah’ın sırdaşı” diye şöhret bulmuştu. Hz. Ömer – radıyallahuanh- bir cenaze olunca, Huzeyfe’ yi kâtip ederdi. O cenâze namazına iştirâk ederse, Hz. Ömer – radıyallahuanh- da katılırdı. Huzeyfe –radıyallahuanh- cenâze namazını kılmazsa, Hz. Ömer – radıyallahuanh- ölen kimsenin münafıklardan olduğunu anlar, cenazeye katılmazdı.

Huzeyfe – radıyallahuanh- savaşlara istirâk etmiş, özellikle Hendek savaşında istihbârât ve keşif subaylığı yapmıştır. Daha sonra Hemedân, Rey ve Dînever onun komuta ettiği ordu tarafından fethedilmiştir. El- Cezîre fethinde bulunmuş ve Nusaybin’ e yerleşmiş ve orada evlenmiştir. Hz. Ömer – radıyallahuanh- kendisini MedâyinVâliliğine tâyin etmiş, vefat edinceye kadar o görevde kalmıştır.

Huzeyfe- radıyallahuanh- Hz. Peygamber – sallallahu aleyhi vesellem- den 100 ( yüz) ‘ den fazla Hadis rivayet etmiştir. 37 Hadis Buhârî ve Mülim’ de bulunmaktadır.

Vefat etmeden önce “ Allah’ım! Sen biliyorsun ki, ben seni seviyorum. Sana kavuşmamı mübârek kıl” diye dua etmiştir.

Hz. Osman – radıyallahuanh- ın şehid edilmesinden 40 gün sonra Hicrî 36 yılında vefat etmiştir.

Allah ondan razı olsun.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,6 puan)/13
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500