Bilge Kral: Aliya İzzetbegovic

21.10.2013 16:05:53

Biz ölüyoruz ama onlar da kazanmıyorlar…

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Bilge Kral: Aliya İzzetbegovic

 
Biz ölüyoruz ama onlar da kazanmıyorlar…

Aliya İzzetbegovic’in sevdiğim sözlerinden biridir bu. Biz ölüyoruz ama onlar da kazanmıyorlar… Ne muhteşem bir bakış açısı.

II. Dünya Savaşı boyunca faşist ve çetnik ideolojiye, daha sonra ise komünist ideoloji ve uygulamalarına karşı çıkarak Mladi Müslümani (Genç Müslümanlar) isimli, kolej ve üniversite öğrencilerinden oluşan, Bosnalı Müslümanları İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan soykırımdan kurtarma amacını taşıyan teşkilatın kurucusu, halkı için verdiği mücadele sırasında tutuklanan ve hapis hayatını zor koşullarda sürdüren direnişin sembolü Bilge Kral Aliya İzzetbegovic’tir o.

Komünizm’in tavan yaptığı yıllarda dur diyebilen ve Hud suresinin insanlara yaptığı Zâlimlere meyletmeyin. Aksi halde ateş size de dokunur ayetine tam manası ile vakıf olabilmiş bir direniş, bir uyanışın sembolü değil de nedir Bilge Kral?

Yine bir konuşmasında : “Ben Avrupa’ya giderken kafam önümde eğik gitmiyorum. Çünkü çocuk, kadın ve ihtiyar öldürmedik. Çünkü hiçbir kutsal yere saldırmadık. Oysa onlar bunların tamamını yaptılar. Hem de Batı’nın gözü önünde; Batı medeniyeti adına.” diyor

İslam ahlakını iliklerine kadar işlemiş, İslam’ın savaşma usulünü tam olarak idrak edebilmiş ve sadece Müslümanların değil tüm Bosna’nın kalbinde büyük yer edinmiş bir lider, bir önderdi o.

Aliya İzzetbegovic’in konuşmalarından oluşan “Köle Olmayacağız” adlı kitabı okuduğumda o kadar çok etkilenmiştim ki ondan. İslam medeniyeti nedir? İslam medeniyetinin var olma sebepleri, Müslümanlar nasıl olmalıdır, dünya zulümden nasıl kurtarılmalıdır gibi konuları bir tesbih tanelerinin dizilişi gibi narin ve yerli yerinde anlatmış ki günlerce oturup o kitabı okuyabilirim. Sizlere de bu kitabı tavsiye ederim.

Yine Aliya İzzetbegovic’in iyi bir Türkiye hayranı olduğunu ve Türkiye ile ilgili de birçok çalışma içinde olduğunu hatta Türkiye ile ortak projeler yürüttüğünü de bilmeyenler yoktur zannımca.

Vefatının yıl dönümünde tüm dünyada saygıyla anılan Aliya İzzetbegovic’i görmezden gelmek bize yakışmazdı. Ruhu şad olsun.

SALAŞ BİR YAZI

Bir kütüphaneniz varsa ve içinde yüzlerce kitap varsa siz kafayı sıyırma noktasına gelmişsinizdir demektir. Okumak, bilmek, anlamak ve anlatmak arzusu sarmışsa bedeni yapacak tek şey salaş bir yazı kaleme almaktır.

Okumalarına hayran olduklarım hatta içten içe çekemediklerim hatta kıskandıklarım ve hatta daha da ötesi bir kaşık suda boğasımın geldiği insanları gördükçe okumanın; cesur insanların işi olduğunu anladım.

Evet tek yapılması gereken yüzlerce kitap içinden bir tanesini seçebilme yürekliliğini gösterip onun hakkında salaş bir yazı kaleme alabilmektir.

Okumayı bir yük, bir gereksizlik, bir zaman kaybı olarak gören insancıkları gördükçe beyinlerinde ur olduğunu düşünmeden edemiyorum.

En iyisi bir kütüphane kurun ve içine yüzlerce kitap koyun.

Bırakın size sıyırmış desinler…


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,8 puan)/25
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500