Genç komutan: Üsâme İbni Zeyd

08.10.2013 15:41:09

Hibbu Resûlullah (Resûlullah’ ın sevgilisi) – sallallahu aleyhi vesellem- lakabı ile bilinmektedir.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Hibbu Resûlullah (Resûlullah’ ın sevgilisi) – sallallahu aleyhi vesellem- lakabı ile bilinmektedir. Resûlullah – sallallahu aleyhi vesellem- in onu ve torunu Hasan’ ı kucağına alıp “Allah’ım, ben bu ikisini seviyorum, sen de sev onları!” buyurduğunu rivayet etmektedir.

Üsame, küfür, şirk ve Câhiliye pisliklerine hiç bulaşmadı. Hicretten sonra savaşlar başlayınca, yaşı küçük olduğu için harplere katılamadı. Fakat kısa zamanda seriyyelerde er ve komutan olarak görev aldı. Mekke fethinde ve sonraki harplerde bulundu.

Üsâme bir harpte başından geçen olayı şöyle anlatır:

Medineli bir Müslüman ile birlikte bir müşriki takibe başladık. Yakalanacağını anlayınca “Lâ ilâhe illâllah deyiverdi. Medineli Müslümanlar derhal silahını geri çekti. Ben ise, onun canını kurtarmak maksadıyla kelime-i tevhid’ i söylediğini düşünerek aman vermeyip adamı öldürdüm. Dönüşte durumu Resûlullah –sallallahu aleyhi vesellem- e haber verdiğimizde:

-“ Ey Üsâme ! Lâ ilâhe illallah diyen birini mi öldürdün?“ diye o kadar çok tekrar etti ki, ben o gün Müslüman olmayı ve o adamı öldürmemiş olmayı temenni ettim.

-“Bundan böyle asla Lâ ilâhe illallah diyen kimseyi öldürmeyeceğim” dedim. Resûlullah – sallallahu aleyhi vesellem- :

-“ Benden sonra da mı Ey Üsâme?” buyurdu.

Ben de:

-“Evet, sizden sonra da “ dedim.

Hz. Üsâme- radıyallahu anh- ın, Hz. Osman – radıyallahu anh- ın şehid edilmesiyle başlayan olaylarda hiçbir tarafı tutmayıp olaylara karışmamasında muhtemelen bir kararı etkili olmuştur.

Üsâme – radıyallahu anh- Hz. Peygamber – sallallahu aleyhi vesellem- tarafından daha 18 yaşında bir delikanlıyken, büyük sahâbîlerden birçoğunun er olarak bulunduğu orduya komutan tayin edilmiştir. Ne var ki, Resûlullah – sallallahu aleyhi vesellem- in hastalığı sebebiyle Menide’ den ayrılamayan Üsâme ordusu, Efendimiz- sallallahu aleyhi vesellem- in defninden sonra Halife Hz. Ebû Bekir –radıyallahu anh- ın emriyle göreve çıkmıştır. Görevini başarı ile tamamlamış ve Medine’ de büyük sevinç gösterileri ile karşılanmıştır.

Hz. Ömer – radıyallahu anh- , Üsame – radıyallahu anh- ile karşılaştığında ona şöyle dedi :

- Selâm sana ey emîr ! Resûlullah –sallallahu aleyih vesellem- vefat ettiğinde sen bizim emirimizdin.

Ömrünün 20 yılı Hz. Peygamber –sallallahu aleyhi vesellem- in çok yakınında geçirmiş bulunan Hz. Üsâme- radıyallahu anh- Hz. Peygamber – sallallahu aleyhi vesellem- den 128 ( yüz yirmi sekiz) hadis rivayet etmiştir. Bunlardan on beşini Buhârî ve Müslim birlikte rivayet etmişlerdir.

Hz. Peygamber –sallallahu aleyhi vesellem- in “Allah ve Resûlünü seven, Üsâmeyi sevsin” buyruğunun muhatabı bu yiğit sahâbî, 60 yaşındayken Hicrî 54. Yılda vefat etti.

Allah ondan razı olsun.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,9 puan)/23
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500