Ülker Bisküvi hisselerini yabancı yatırımcılara açtı

05.10.2013 11:28:43

Ülker Bisküvi'nin yüzde 20'si 431 milyon dolara yabancı fonlara satıldı.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Yıldız Holding, Ülker Bisküvi'nin yüzde 20'sinin yabancı fonlara satışından elde edilecek 431 milyon dolarlık gelirin Gözde Girişim başta olmak üzere holdingin mevcut yatırımlarında kullanılacağı açıklandı.

TALEP ÜZERİNE YÜZDE 20'YE ÇIKARTILDI

Yıldız Holding'in, Ülker'deki payının yüzde 10'luk kısmını yurtdışı kurumsal yatırımcılara satacağını açıklamasının ardından, gelen talep üzerine satış oranı yüzde 20'ye çıkartıldı. "Hızlandırılmış talep toplama" yöntemiyle gerçekleştirilen satış 44 yurtdışı kurumsal yatırımcıdan 1.3 milyar dolarlık talep geldi, talebin 431 milyon dolarlık kısmı karşılandı. Satışta oluşan üç kat talebin grubun bundan sonraki halka arz ve finansal ortaklıklarını da desteklemesi bekleniyor.

Satışın ardından Ülker Bisküvi'nin halka açıklık oranı yüzde 22'den 42'ye yükselecek. Yatırımcıların tamamının Avrupa, ABD ve Uzakdoğulu fonlardan oluştuğu belirtildi.

"VERDİĞİMİZ TAAHHÜDÜ YERİNE GETİRİYORUZ"

Milliyet'in haberine göre Ülker CEO'su ve Yıldız Holding Gıda ve İçecek Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, "İki yıl önce hissedarlarımıza Ülker hissesindeki likiditeyi artıracağımıza dair taahhütte bulunmuştuk. Şimdi bu taahhüdü yerine getiriyoruz. Satış tamamlandığında Ülker hissesindeki günlük işlem hacminin 10 milyon doların üzerinde oluşmasını bekliyoruz. Çok müspet ve beklenenin üzerinde bir taleple karşılaştık" dedi.

DÜNYANIN ÖNDE GELEN 10 FONUNDAN 8'İ YATIRIMCILAR ARASINDA"

Yıldız Holding Mali İşler Başkanı Cem Karakaş telekonferansla yaptığı değerlendirmede, yatırımcıların tamamının yabancı olduğunu ve Türk fonlarına satış yapılmadığını söyledi. Karakaş, "Türkiye'deki işlemlerde genellikle Londra fonları ağırlıktadır. Bu işlemde asıl ağırlık ABD'de yerleşik fonlardan geldi. Amerika ve Avrupa fonlarının yanı sıra, bir tane de Uzakdoğu var. Körfez'den yok. Hiçbir Türk fonu da yok, Türk yatırım fonlarına bunu açmadık" diye konuştu.

AAA ile değerlendirilen dünyanın önde gelen 10 fonundan 8'inin yatırımcılar arasında bulunduğunu belirten Karakaş, ayrıca daha küçük ölçekli yatırımcılar da olduğunu söyledi.

Karakaş, "Yüzde 5 pay alan yatırımcı yok. Ama yüzde 4 üzeri pay alan var. Ancak o kadar yüksek talep girenler vardı ki, sadece 2 fonla işlemi kapayabilirdik" dedi.

ELDE EDİLEN GELİR YENİ YATIRIMLARA GİDECEK

Oluşan yüksek yatırımcı ilgisinin grubun bundan sonraki işlemlerini de destekleyeceğini ifade eden Karakaş, Yıldız Holding'de ise 6-7 yıl sonra halka arza gidebileceklerini söyledi. Ülker Bisküvi'deki hisse satışından elde edilecek 431 milyon dolar gelirin, Gözde Girişim ve Yıldız Holding'in diğer mevcut işlerinin büyümesi için kullanılacağını söyleyen Karakaş, Gözde Girişim'in yeni alanlara yatırım yapabileceğini ifade etti. Gözde Girişim'de önümüzdeki dönemde bir yeniden yapılanma programı olacağını belirten Karakaş, "Şirketi büyük kurumsal yatırımcıların girebileceği bir hale sokacağız" dedi.

Yeni girdiği kategorilerde de büyüme hedefinde olan Yıldız Holding'in ekim itibariyle 40 bin olan çalışan sayısı yıl sonuna kadar 45 bin kişiye ulaşacak.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,5 puan)/52
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500