Bir skandal alan değişikliği

01.10.2013 15:55:22

Öğretmenlere verilen alan değişikliği hakkı en çok kimlere zarar verdi? Atanamayan öğretmenlere çözüm ne olmalı. İşte o yazı

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Öğretmenlere verilen alan değişikliği hakkı en çok kimlere zarar verdi? Atanamayan öğretmenlere çözüm ne olmalı. İşte Murat Tabaru'nun o yazısı

Bir skandal alan değişikliği

Kaleci kaç yıl futbol oynarsa oynasın asla forvet olamadan jübilesini yapmaya mahkumdur. Başarının sırrı en iyi bildiğin işi yapmaktır der büyüklerimiz. Ya da doğru adımları atarak doğru hedefe koşmakla mümkün olur asıl başarı…

Kaleciyi forvete koyarsak olması mümkün olan en hızlı zamanda rakibe sert müdahale eder ve oyundan çıkartılır. Öğretmenlik de bir nev’i futbol oynamaya benzer. Öğrenciler seyirci öğretmenler ise teknik direktörün en formda ve en doğru alanda oynaması için sahaya sürdüğü futbolculardır.

Biliyorum bu yazı yayınlandığında bir çok öğretmen arkadaşımdan tepki alacağım ama doğruyu söylemek de bizim üzerimize düşer.

Türk Milli Eğitim Sistemi o kadar karmaşık bir hale geliyor ki; her yeni güne yepyeni bir şey ile uyanabilmek olası bir durum. Eğitim sistemimizin düzelmesi için her türlü çalışmaların yapıldığını söyleyen yetkililerimiz geçtiğimiz yıl büyük bir skandala imzayı hep beraber attılar ve hala bu skandalı düzeltme tenezzülünde bulunmuyorlar. Bu skandalın adı: Alan değişikliği…

4+4+4 sistemi ile birlikte sınıf öğretmenlerinin fazlalığından dert yanan Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz yıl eldeki mevcut sınıf öğretmenlerini eritme çabasına düşerken büyük bir hataya düştüklerinin farkına bile varamadılar. Belki de vardılar ama insanlara bunu çaktırmadılar. Milli Eğitim Bakanlığı getirdiği yasa ile öğretmenlere alan değişikliği hakkı tanıdı. Yani anlayacağınız 25 senelik sınıf öğretmenleri bir gecede İngilizce, Türkçe, Fen Bilgisi,Sosyal Bilgiler, Beden Eğitimi vs olup çıktı.

Bu yöntemin ne kadar sağlıksız olduğunu fark edebiliyor musunuz? Bu yöntem ile eldeki mevcut öğretmenleri farklı alanlara yönelttik diyelim peki ya geriden gelenler ne olacak bunu düşünen oldu mu acaba? Ya da bu alanlara yönelttiğimiz sınıf öğretmenleri geçtiği branş dalında öğrencilere ne kadar faydalı olabilecek?

Şehir merkezlerindeki en kaliteli okullara alan değiştiren öğretmenler yerleşti. Peki neden? Çünkü bir köy okulunda sınıf öğretmenliği yapan bir öğretmen topladığı puanlar sayesinde en kaliteli, en düzenli okulda birden bire branş öğretmeni olup çıkıverdi. Ve artık başarısı çok yüksek olan bir okulda İngilizce, Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi vs derslerine bu öğretmenlerimiz girecek. 5 senelik, 10 senelik, 20 senelik sınıf öğretmeninden nasıl olur da İngilizce, Türkçe, Fen Bilgisi gibi derslerde başarı beklenebilir? Sizin bunu aklınız alabiliyor mu?

Fikirleri taze, yeni yönteme alışkın, eğitim için yanıp tutuşan branş öğretmenleri ise alan değişikliği sebebiyle evinde oturmaya mahkum edildi. Milli Eğitim Bakanlığı sadece alan değişikliğini sınıf öğretmenlerine tanımadı tabii ki birçok dal da bu hakkı tanıdı. Bu yapılanların hata olduğunu anlamak için illa ki eğitim uzmanı olmanıza gerek kalmıyor ki!

Bir de ücretli öğretmenlik komedisi almış gidiyor. Ücretli öğretmenin Türkçe’deki karşılığı gündelikçi işçi… Ne kadar komik değil mi? Bir üniversite mezununu gündelikçi işçi olarak derslere sokuyorsunuz. Bir günlüğüne derse giren bir öğretmen gittiği okula kendini ne kadar ait hissedebilir ki? Ya da herhangi bir etkinlik yapmaya kalksa bunu ne kadar becerebilir? Misafir bir kişi evinize geldiğinizde ne kadar rahat olabiliyorsa ücretli öğretmenler de okullarda o kadar rahat olup çalışma yapabilir. Ücretli öğretmen olmak için de öyle eğitim fakültesi mezunu olmanıza falan gerek yok. Dedim ya gündelikçi işçisin işletme mezunu, iktisat mezunu, veterinerlik hatta açıköğretim fakültesi mezunu dahi olsan ücretli öğretmen olabilirsin.Bu saçmalığın ivedi bir şekilde tarihe karışması gerekmektedir.

KPSS denen karmaşa yüzünden evinde oturmaya mahkum edilen öğretmenlerimiz varken ücretli öğretmen gibi bir deliliğin içine girmeye gerek olmaması lazımdır. Ya da yetişmiş her branştan öğretmenimiz varken ve evinde otururken gidip de başka alanda yetişmiş bir öğretmeni o alana yönlendirmenin de mantığı yoktur. Gerçi birkaç bölüm bu noktada rahata kavuşturuldu ve mahkeme kararı ile o alanlara yönelim iptal edildi. Bu saçmalığın tüm alanlara da iptal edilmesi gerekmekte olduğu kanaatindeyim.

Eğitim sistemimizden gerçekten bir kalite bekleniyorsa Türk Milli Eğitim sistemi baştan aşağı yenilenmek zorundadır. Milli Eğitim Bakanlığı bir süreç bakanlığıdır ve diğer bakanlıklar gibi her gelen iktidar kendi siyasi görüşüne ne uygunsa onu yapmaya kalkışmamalıdır.

Bizler bu konuları buralarda yazıp çiziyoruz. Ve birçok büyük gazete ve dergilerde de bu konular sıkça yer buluyor fakat her nedense Milli Eğitim Bakanlığı bu yazılanları görmemeyi tercih ediyor.

Başta da dediğim gibi kaleciden forvet, forvetten kaleci olmaz. Olursa da ortalık kırmızı karttan geçilmez.

28 ŞUBAT’I ÖĞRETMENLER Mİ YAPTI?

Bir 28 Şubat’tır düşmüyor milletin ağzından. 28 Şubat’ı yaşayanlardan çok o gün manşetlerde demokrasi dersi vermeye çalışanlar daha çok konuşuyor anlaşılması garip bir şekilde. Başbakanımız 28 Şubat’ın öcünü gariban üniversite mezunlarından alma derdinde. Öğretmen atamalarına bakıyoruz en büyük oran İlahiyat mezunlarına. Bu zorumuza mı gidiyor tabii ki hayır. Ama madem ki Müslümanız o zaman üzerimize düşen adaletli davranma yükünü yerine getirmeliyiz.

Neymiş 28 Şubatçılar İlahiyatçıların önünü kesmiş. Doğrudur, hatta haklısınız da… Ama 28 Şubat’ı Türkçe öğretmenliği okuyanlar, İngilizce öğretmenliği okuyanlar yapmadı ki! Ne demek İlahiyat dışındakileri atamamak ya da atıyor gibi görünmek?

İlahiyat mezunlarının ne kadar öğretmen olma hakkı varsa Türkçe Öğretmenlerinin de İngilizce Öğretmenlerinin de Matematik Öğretmenlerinin de en az bu kadar öğretmen olma hakkı vardır. Bu gençler ülkemizin yetişmiş beyinleridir ve 28 Şubat ile uzaktan yakından alakaları yoktur.

Madem ki 28 Şubat’tan intikam alınmak isteniyor. O zaman bugün iktidardan en çok nasibini alan bir takım gruplarla hesaplaşılmalıdır. Bir yandan hala onları besleyip diğer yandan da 28 Şubat’ın intikamını alıyoruz sözleri ile millet uyutulmamalıdır.

28 Şubat’ı yaşayanlar hiçbir zaman intikam alma derdine düşmemişken 28 Şubat’ın ürünü olanlar böyle bir intikam derdine neden düşüyorlar? Bu da zaten işin asıl komedisi.

MURAT TABARU10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,2 puan)/12
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500
celal
Şehir

01.10.2013

Atanamayan öğretmenler sorunu gün geçtikçe katlanıyor. Tam dokuz yıl önce verilen sözlerin hiçbiri yerine getirilmemişken üstüne üstlük sorun daha da can sıkıcı bir hal almaya başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dokuz yıl önce meydanlarda verdiği sözler üniversite mezunlarının suratında şamar izi olarak durmaktadır.
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
MUHTEREM
Şehir

01.10.2013

MEMLEKETİMDE 20 YILLIK SINIF ÖĞRETMENİ BU ALAN DEĞİŞİKLİĞİ MUHABBETİNE SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENİ OLDU. DERSLERDE NE YAPAR ACABA
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
İsminiz
Şehir

01.10.2013

alan değişikliği türkiyede eğitime verilen önemin hangi seviyede olduğunu gösteriyor zaten. fazla söze gerek yok.
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
Osmanlı
Şehir

01.10.2013

güzel yorum 100 veriyorum ( tarih öğretmeni)
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
Arkadaş
Şehir

01.10.2013

sendikalar da olmasa adalet hepten yok olup gidecek memlekette. yazık ülkemin haline! iş bilmezler iş başında. ne usul ne yasa ne hak..
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
çok
Şehir

01.10.2013

haklısın 4+4+4 ü çıkaranlar pisliğini duzeltsin.
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
Öğretmenefendi
Şehir

01.10.2013

Danıştay ın kararasına esas olan 80 sayılı maddenin düzenlenlenmesini ya da başka bir çözüm bekliyoruz.
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
Efkan
Şehir

01.10.2013

Hatayı yapan MEB ,ceremesini çeken öğretmen
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
Ali Ay
Şehir

01.10.2013

Teşekkürler tüm sorunlarımızı dile getirdiğiniz için.
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
sınıf
Şehir

01.10.2013

Eğitim fakültesiyle alakası olmayan öğretmenler her dalada öğretmenlik yaparken sınıf öğretmenlerine bu işi hakıyla yapmasına rağmen yapamazsınız deniyor.
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
Halit
Şehir

01.10.2013

Depresif bir haldeyiz
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
AYŞE MELEK
Şehir

01.10.2013

ben de yan alanımın iptalini ve sınıf öğretmenliğimi geri istiyorum.20 yıldan sonra branşı yapamıyorum. iptal edin PİŞMANIM.BU YAŞTA AĞLATTINIZ BİZİ.SÖZÜNÜZÜ TUTUN,GERİDÖNÜŞ VER ARTIK MEB......
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
Kenan
Şehir

01.10.2013

İktidar yandaşı eğitim-birsenin ortaya attığı bir durumdur bu alan değişikliği olayı
      Beğen (0)          Beğenme (0)