Bilim dünyasını heyecanlandıran gelişme!

21.09.2013 09:21:40

Bilim dünyasını heyecanlandıran gelişme... Vücut, diyet, sağlık, beslenme ve kan grupları hakkında araştırmaları ve kitaplarıyla tanınan yazar-düşünce adamı Mehmet Ali Bulut, çok yakında

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Bilim dünyasını heyecanlandıran gelişme... Vücut, diyet, sağlık, beslenme ve kan grupları hakkında araştırmaları ve kitaplarıyla tanınan yazar-düşünce adamı Mehmet Ali Bulut, çok yakında A,B,AB ve O olan kan grubuna 'C' gurbunun da ekleneceğini ileri sürdü. Bulut, çalışmaları ABD'de devam eden araştırmanın yakında sonuçlanacağını ve sonuçların da kamuoyu ile paylaşılacağını ifade etti.

KAN GRUPLARININ ÖZELLİKLERİ NELER?

Mehmet Ali Bulut, okuryazar.tv'ye verdiği mülakatta kan gurplarına ilişkin şu görüşleri ileri sürdmüştü.

“Bedeni besleyen yakıt mizaca göredir” diyorsunuz. Bunu biraz anlatabilir misiniz? Her mizacın ayrı bir beslenme gereksinimi mi vardır?

Evet vardır. Mizaçlara göre beslenilmesi gerektiği gerçeği üzerinde duran ilk hekim İbni Sina’dır. Ondan önce de insanlar az yemeyi az uyumayı tavsiye etmişler ama İbni Sina’nın ilk defa, hastalıklara sebebiyet veren yönleriyle gıdaları ve insanları sınıflandırdığını görüyoruz. İbni Sina insanları mizaçlara ayırır ve mizaç gerçeğinin otlarda ve hayvanlarda da bulunduğuna dikkat çeker.

O dönemlerde kan grubu biliniyor muydu? Nasıl ayırmış insanların mizaçlarını?

Tabii o dönemler kan grupları bilinmemektedir. Fakat İbni Sina bunu sezmiştir. Uzun uzun mizaçları belirlemek için çabalar ve sonra da her bir mizaca kendine uygun bir beslenme önerir. Tabibi ki insanları dört beş kategoride toplamak mümkün değil. Esasında her bir insan tektir. Dolayısıyla kan hücresi de sindirim sistemi de kendine özgüdür. Yani denilebilir ki esasında insan sayısı kadar farklı beslenme çeşitleri olmalı. Nitekim gerçek de budur. Her insanın barsak florası ve enzimleri farklıdır. Ama yine de belli miktarda kategorize edilebilmektedir. İşte biz de o genel prensiplerden yararlanarak, insanların kan gruplarına uygun beslenmesi gerektiğini söylüyoruz. Bunu da yine daha önce bu alanda yapılan çalışmalara dayandırarak yapıyoruz. İlk defa, kan gruplarını gıdalarla kıyaslayıp inceleyen ve sonuçları test edip listeleyen Amerikalı doktor James D’Adamo’dur. Daha sonra onun çalışmaları oğlu Peter tarafından toplanır, derlenir ve yayınlanır. Bugün gerek Metabolik Balans olsun, gerek Drukan ve York testi olsun gerek gıda intoleransı ve biyo rezonans vs gibi kan hücresinin hassasiyetlerini önceleyerek beslenmeyi öngören sistemler olsun, hepsi James D’Adamo’nun çalışmalarına borçlular. James D’adamo’yu o araştırmalara sevk eden de İbni Sina’dır. Biz de onların bulduklarını derleyip insanlarla paylaşıyoruz.

Mesela A grubu olan herkes için geçerli mi A grubu için verilen diyet?

Evet doğrudur her bir insanın sindirim sistemi kendine özgüdür ve ne kadar genellersek o kadar sistemden ve ayrıntıdan uzak düşmüş oluruz. Mesela A kan grubundan ‘A Sıfır’ olan bir insan, kırmızı ete ‘A A’ kadar tepki vermez. Yani tolere eder. Ama AA olan bir A grubu eti tolere edemeyebilir. Bunun gibi sayısız incelikler var. Dolayısıyla en iyisi kişinin gıda intoleransı testini yapıp ona göre beslenmesidir tabii ki..

“Yediklerimiz ve içtiklerimiz düşünmemizi, üretmemizi, fikirlerimizi de etkiliyor” diyorsunuz…

Evet her şeyimizi etkiler. İnsan esasında yediğinden ibarettir. Bu ifade hem insanlık tecrübesi içinde yer almıştır hem de bir ayettir. ‘İnsan yediğine baksın’ der, ‘insan tükettiği nimetlerden sorulacaktır’ der Kur’an. Bu sorgulama sadece bizim algıladığımız anlamda hata sevap açısından değildir. İnsan tabiatına yaptıkları etkiyi de anlatır. İnsanın temel yazılım programı olan DNA (deoksi ribo nükleik asit) RNA (Ribo nükleik asit) isimlerinden de anlaşıldığı gibi bizim yediklerimizden içtiklerimizden inşa edilmekteler. Ve hatta denilebilir ki, olaylara verdikleri tepkiler açısından aynı kan grubundan olanlar, aynı burçtan olanlara göre daha yakın, daha benzer tepkiler verirler.

KAN GRUPLARI NELERDİR?


Kan grupları hakkında bilgi, Kaç çeşit kan grubu var, Kan gruplarının isimleri Kan Grubu, insan kanındaki antikorlara bakılarak, kanın özelliğini belirtmek için oluşturulmuş sınıflandırma sistemidir. A, B, AB ve 0 türleri mevcuttur. Bundan bağımsız olarak, Rh değeri + veya - değerinde olabilir. Bu iki sistemin kombinasyonundan 8'li kan grubu tablosu oluşmuştur. Türkiye'de iki sistem yan yana yazılarak belirtilir. Örneğin; A türü kanda Rh değeri negatif ise, o kan için A Rh- grubu denir. Türkiye'de Kızılay'ın verilerine göre en fazla bulunan grup A Rh+'dir.RH faktörü ,Rhesus (rezüs) maymunun kanındaki antikorların var olup olmaması anlamına gelir. Kan Grupları nasıl oluşur Fenotip olarak A denilen grup aslında A0 veya AA olarak genotipe sahiptir.0 çekinik olduğu için fenotip olarak 0 olabilmesi için 00 genotipe sahip olması gerekir. Çiftleşme sırasında anne ve babadan çocuğa genotipte bulunan gruplardan, 1 tanesi aktarılır.Hem anneden hem de babadan aktarılan genlerle çocuğun kan grubu ortaya çıkar. A ve B baskın gruplardır,bu grupların 0 ile oluşan genotiplerinde baskın gen, kan grubunu oluşturur.Anne babanın birinden A diğerinden B aktarılması durumunda her iki grup da baskın olduğundan bebeğin kan grubu AB olacaktır.Bir kişinin kan grubu 0 ise genotipi kesin olarak 00 'dır.Aktaracağı gen kesin olarak 0 olacaktır.Pozitif gruplar ise negatife baskın genlerdir.Aynı şekilde kan grubu negatif olan kişinin genotipi -- 'dir.Yani hem anneden hem de babadan negatif gen aktarılmıştır.

Kan Grubu 0 RH NEGATİF olan kişi hem anneden 0 negatif, hem de babadan 0 negatif gen aktarılması sonucu oluştuğu için ,ortaya çıkması orantısal olarak çok düşük bir yüzdeye sahip olduğundan, toplumda bulunma oranı en düşük kan grubudur.Toplumda A veya B 'nin orantısal olarak çok olma sebebi de baskın genler olmalarından kaynaklanmaktadır.

Kan grupları hakkında bilgi, Kaç çeşit kan grubu var, Kan gruplarının isimleri

Kan Grubu, insan kanındaki antikorlara bakılarak, kanın özelliğini belirtmek için oluşturulmuş sınıflandırma sistemidir. A, B, AB ve 0 türleri mevcuttur. Bundan bağımsız olarak, Rh değeri + veya - değerinde olabilir. Bu iki sistemin kombinasyonundan 8'li kan grubu tablosu oluşmuştur. Türkiye'de iki sistem yan yana yazılarak belirtilir. Örneğin; A türü kanda Rh değeri negatif ise, o kan için A Rh- grubu denir. Türkiye'de Kızılay'ın verilerine göre en fazla bulunan grup A Rh+'dir.RH faktörü ,Rhesus (rezüs) maymunun kanındaki antikorların var olup olmaması anlamına gelir.

Kan Grupları nasıl oluşur

Fenotip olarak A denilen grup aslında A0 veya AA olarak genotipe sahiptir.0 çekinik olduğu için fenotip olarak 0 olabilmesi için 00 genotipe sahip olması gerekir.

Çiftleşme sırasında anne ve babadan çocuğa genotipte bulunan gruplardan, 1 tanesi aktarılır.Hem anneden hem de babadan aktarılan genlerle çocuğun kan grubu ortaya çıkar. A ve B baskın gruplardır,bu grupların 0 ile oluşan genotiplerinde baskın gen, kan grubunu oluşturur.Anne babanın birinden A diğerinden B aktarılması durumunda her iki grup da baskın olduğundan bebeğin kan grubu AB olacaktır.Bir kişinin kan grubu 0 ise genotipi kesin olarak 00 'dır.Aktaracağı gen kesin olarak 0 olacaktır.Pozitif gruplar ise negatife baskın genlerdir.Aynı şekilde kan grubu negatif olan kişinin genotipi -- 'dir.Yani hem anneden hem de babadan negatif gen aktarılmıştır.

Kan Grubu 0 RH NEGATİF olan kişi hem anneden 0 negatif, hem de babadan 0 negatif gen aktarılması sonucu oluştuğu için ,ortaya çıkması orantısal olarak çok düşük bir yüzdeye sahip olduğundan, toplumda bulunma oranı en düşük kan grubudur.Toplumda A veya B 'nin orantısal olarak çok olma sebebi de baskın genler olmalarından kaynaklanmaktadır.

(milligazete.com.tr)

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,4 puan)/61
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500