Zulm ile abâd olunmaz!

10.09.2013 10:39:42

İslam medeniyetinin canlı olarak yaşandığı dönemlerde bu coğrafyaya huzur ve sükun hâkimdi. Batı Medeniyetinin öne geçmesi ve dünya hâkimiyetini ele geçirmesiyle, huzur, yerini kaosa bıraktı.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

İslam medeniyetinin canlı olarak yaşandığı dönemlerde bu coğrafyaya huzur ve sükun hâkimdi. Batı Medeniyetinin öne geçmesi ve dünya hâkimiyetini ele geçirmesiyle, huzur, yerini kaosa bıraktı.

1648 yılında Batılı devletlerin bir araya gelerek oluşturdukları Westfalya düzeni dünyadaki hammadde kaynaklarını ele geçirmeyi hedeflemiş ve sömürge dönemini başlatmıştı. Kurdukları yeni düzenle ülkeleri istila etmişler, yerli halkın sahip olduğu yeraltı ve yerüstü kaynaklarını ele geçirmişlerdi. O kaynakların sahibi olan masum insanları da esir alıp köle olarak Avrupa şehirlerinde satışa çıkarmışlardı. Oluşan bu kaotik ortam sadece Müslüman coğrafyasıyla sınırlı kalmadı. Kısa zamanda dünyanın birçok yerini etkisi altına aldı. Geçmişte dünyanın önemli merkezlerinde yaşanan Moğol istilacılarına rahmet okuturcasına taş üzerinde taş, omuz üzerinde baş bırakmıyor, girdikleri her yeri cehenneme çeviriyorlardı. Batıda, yani kendi merkezlerinde de durum farklı olmadı. Aşırı rekabet ve hırs neticesinde silahları birbirlerine doğrulttular. Birinci ve ikinci dünya savaşları Batılıların kendi aralarındaki rekabetten ve tek başına hâkim olma arzularından kaynaklanmıştı. Her iki savaşın bilançosu ortada; çıkan savaşlarda 70 milyon insan hayatını kaybetti.

Savaş sonrası Batılıların inşa ettikleri iki bloklu dünya sistemi de önceki gibi hırs ve rekabete dayanıyordu. Dünya iki kutba bölündü. ABD ve SSCB’nin başını çektiği askeri, ekonomik ve siyasi olarak ikiye bölünmüş bir dünya... Önce zihinsel bölünme yaşanıyor arkasından fiziki bölünme geliyor. Sonrasında savaşlar, işgaller, boş yere akan kan ve gözyaşı... SSCB’nin dağılması ve Doğu blokunun çökmesinin ardından iki kutuplu sistem tasfiye edildi. Bu defa ABD liderliğinde Batılı istilacılar İslam coğrafyasında yeni işgallere başladılar. İşgal ettikleri ülkelerin sahip olduğu zenginlikleri yağmalayıp kendi ülkelerine taşıdılar. “demokrasi”, “insan hakları”, “hukukun üstünlüğü” “özgürlükler” gibi evrensel palavralarla işgale, masum insanları öldürmeye ve talana devam ediyorlar. Değişen bir şey yok. Değişen tek şey kurulan sistemlerin adi. Yaklaşık 350 yıl önce krallar adına zulüm yapılıyordu, şimdilerde ise demokrasi adına hukukun üstünlüğü adına zulüm yapılıyor. Bu uğurda ülkeler işgal ediliyor, milletlerin zenginlikleri talan ediliyor, masum insanlar öldürülüyor.

Merhum Akif yüz yıl önce ne kadar güzel söylemiş. Batı’nın, Batılının, Batı medeniyetinin iç yüzünü İstiklal Marşı’nda çok güçlü bir şekilde ifade etmiş. Evet, onlar tek dişi kalmış canavarlardır. Dün de öyle idi bugün de öyle.

Geçmişte 1000 yıl dünya hakimiyetini ellerinde tutan Müslümanlar her dönemde barışın, huzurun ve saadetin teminatı oldular. Asr-ı Saadetle başlayıp Osmanlı’nın tarih sahnesinden çekilmesine kadar süren devirlerde Endülüs’ün yıkılması, Moğol İstilası ve Haçlı Seferleri dışında önemli ölçüde dünyaya hâkim olan İslam medeniyeti sayesinde dünya milletleri insan olmanın onurunu doya doya yaşadılar.

Karanlık geceler gibi birbirini takip eden ve çok uzun süren zulüm dönemlerinin ardından inşallah İslam medeniyetinin ışıkları gene dünyamızı aydınlatmaya devam edecektir. Buna hepimizin hazır olması gerekir. Bu hazırlık miskin miskin oturarak yapılmaz. Bu hazırlık zalimlerle kol kola girerek de yapılmaz. Bu hazırlık küresel sisteme eklemlenerek değil, bu zulüm sistemini elinde bulunduran, arka planda yöneten ve sömüren gizli ve açıkça insanlığa kasteden şebekelere başkaldırarak yapılır.

Eskiler ne kadar da güzel söylemişler “zulm ile abâd olunmaz” diye. Zulüm ile abâd olunmaz elbette; olsa olsa berbad olunur.

Sadrettin Karaduman / Ajans5.com
 


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,4 puan)/24
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500