Çocuklarımızı sapıkların eline teslim ederken...

27.05.2013 11:31:15

35 yaşında bir bayan öğretmen 15 yaşındaki erkek öğrencisini 2 yıl boyunca taciz ediyor ve sırf ona yakın olabilmek için öğrencisinin ailesi ile de bir şekilde tanışıp onlarla da arkadaş oluyor.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

35 yaşında bir bayan öğretmen 15 yaşındaki erkek öğrencisini 2 yıl boyunca taciz ediyor ve sırf ona yakın olabilmek için öğrencisinin ailesi ile de bir şekilde tanışıp onlarla da arkadaş oluyor.

Burada öğretmenin asıl amacı hepinizce malum; amaç öğrencisinin ailesi ile arkadaşlık kurmak değil, aksine öğrencisine daha yakın olmak ve onunla daha sık görüşüp, onu istediği zaman taciz edebilmek. Nasıl bir ruh hali ve nasıl bir sapıklık; tabi ki bunu anlamak mümkün değil!

Çocuklarımızı gönül rahatlığıyla eğitim almaları için okullarına göndermek neredeyse hayal oldu desek, yanlış bir cümle kurmuş olmayız herhalde. Okul denilince aklımıza ilk olarak olumlu düşünceler gelmesi gerekirken artık maalesef olumlu düşünemiyoruz okullar hakkında. Aklımızda ne kadar olumsuz düşünce var ise artık ‘okul’ denilince ortaya çıkabiliyor.

Benim okul yıllarımda sapıklar, saldırganlar gibi kötü insanlar, kısacası tüm kötülükler okul ile ev arasındaki mesafede bulunurdu. Ama günümüzde okulların içinde bile sapıklar kol geziyor ve hatta bu bir öğretmen bile olabiliyor!

Günümüzde bu tür olaylara ve benzerlerine basında sıkça rastlamak mümkün. Gözlemlediğim şu ki: birçok aile bu tür olaylara duyarsız kalarak görmezlikten, duymamazlıktan geliyor. Bazıları bu olayları yaşanmamış sayarken, bazıları da kendi çocuklarının veya yakınlarının çocuklarının başlarına böyle bir şeyin gelmeyeceğini düşünüyorlar. Oysa ne kadar yanlış bir düşünce bu.

Bu tür olayları yok saymak, bu olayların olmadığı anlamına, bu olaylara tepkisiz kalmak da bir daha bu olayların yaşanmayacağı anlamına gelmez. Bu olayları kabul etmemiz ve tepki göstermemiz gerek. Ancak kabullendiğimiz takdirde çözüm arama aşamasına geçebiliriz.

Çocuklarımızı karşımıza alıp açık bir şekilde konuşmalıyız. Sokağa gönderdiğimizde karşılaşabilecekleri tehlikelerden onları nasıl haberdar ediyorsak, aynı şeyleri okula gönderdiğimizde de söylemeliyiz.

Genel olarak devlet ortaokullarında duymaya alıştığımız bu tür olaylar bizleri yanıltmasın tabi. Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Hollanda’nın en iyi ortaokullarından sayılan SH Hıristiyan Özel Okulu’nda da taciz olayı yaşanmıştı. Oğlum da bu okulun öğrencisi olduğu için bu olayla ilgili yaşanan süreçten bizzat haberdarım. Olay ilk ortaya çıktığında tüm ailelere böyle bir olayın varlığını kabul eden mektuplar dağıtılmış ve konu hakkında konuşmak isteyenler için dinleme, anlatma ve paylaşma odası hazırlanmıştı. Daha sonra taciz konusu açıklığa kavuşunca ailelere yine bilgilendirme mektupları dağıtılmıştı. Ayrıca bir akşam ailelere konuyla ilgili konuşma günü, öğrencilere yönelik de ayrıca bir program organize dilmişti. Yani burada biz ailelere anlatmak istediğim şu; ortada bu türden bir olay varsa bunu her yönü ile konuşmamız ve paylaşmamız gerekiyor. Yaşanan olay olmamış gibi davranmamamız ve her şey yolunda hiçbir sorun yokmuş gibi olayların üzerini kapatmamamız gerekiyor.

Sapık davranışların ve sapıkların büyük oranda arttığı bir dönemde yaşıyoruz. Bize emanet olan çocuklarımıza sahip çıkmalıyız. Onları sapıkların kol gezdiği bir zamanda azıksız bırakmayalım. Yaşanan taciz olaylarını çocuklarımızla her yönü ile ele alıp konuşalım. Onları sokaklarda yaşanan sapıklıklardan nasıl haberdar edip koruyorsak, aynı şekilde okullarda yaşanan sapıklıklardan da haberdar ederek koruyalım.

Havva Koç / Ajans5.com


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,2 puan)/53
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500
mağdur
bayburt

15.07.2013

Çocuklarımızı gönül rahatlığıyla eğitim almaları için okullarına göndermek neredeyse hayal oldu desek, yanlış bir cümle kurmuş olmayız herhalde.Bu cümle çok yanlış olmuş her meslekte çürükler çıkabilir. Bu mukaddes mesleği toplum nezdinde iyice itibarlaştıracak uç örnekleri,özensiz cümleler ile anlatmak faydadan çok zarar getirir.Dikkarli olmak lazım.Bir çok eğitimci kendi çocuğuna ,ailesine vermediği değeri öğrencilere veriyor.Lütfen biraz daha hassasiyet...Kul hakkına girmeyelim.Vebaldir...
      Beğen (0)          Beğenme (1) 
ibrahim
siirt

01.06.2013

Sizin gibi düşünenler yüzünden öğretmenliğin itibari beş paralık oldu.Her meslekte olduğu gibi bizim meslekte de çürüklek muhakak çıkacıktır ama siz nasıl olurda bunu tüm öğretmenlere mal edebilirsiniz ne hakla?.Allahtan korkmazmısın be kadın.
      Beğen (0)          Beğenme (1)