Modernizmin ipliği pazara çıktı

20.05.2013 11:22:13

Magrib Enstitü’nün Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 5. Kitap Fuarıyla ortaklaşa organize ettiği “Postmodern çağın neresindeyiz” isimli panel çarpıcı konuşmalara sahne oldu.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Magrib Enstitü’nün Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 5. Kitap Fuarıyla ortaklaşa organize ettiği “Postmodern çağın neresindeyiz” isimli panel çarpıcı konuşmalara sahne oldu. Magrib Enstitü’nün genç yazarlarının panelist olarak katıldığı programda batının kavramlarının, hayatın pratiklerine nasıl sirayet ettiği ve postmodernizmin, modernizme karşı nasıl konumlandığı masaya yatırıldı.

KİMLİKLER SİYASALLAŞTI

Panelde ilk söz alan Magrib Enstitü Yayınlar Koordinatörü Murat Karaman, ülkemizde yaşanan kavram kargaşasına işaret ederek, üzerinde konuştuğumuz kavramların ne ifade ettiğinin bilinmesinin oldukça önemli olduğunu söyledi. Buradan hareketle modernlik, post-modernlik, geleneksellik kavramlarının tanımını yapan Karaman sözlerini şöyle sürdürdü: " Post-modern kavramının ifade ettiği anlamı kavrayabilmek için modernlik kavramı üzerine düşünmeye ihtiyacımız var. Modernizm; aydınlanmanın insan aklına verdiği sonsuz güven çerçevesinde oluşan bir zihniyet projeksiyonudur, post-modernizm ise modernizmin tüm kavram ve kurumlarının esastan eleştirisidir." Konuşmasının ikinci bölümünde post-modern dönemde kimliklerin konumuna değinen Karaman, post-modern dönemde kimlik kavramının çeşitliliği çağrıştırması gerektiğini, kimliklerin birbirinden farklılaştığını ve siyasallaştığını ifade etti. Modern ulus devletlerin kimlik politikalarını eleştiren Karaman, "Modern anlayış tek bir kimlik formunda herkesi tanımlamaya çalıştı ancak yanıldı. Artık ulus devletin yıkıldığını yüksek sesle söyleyebiliriz" diyerek konuşmasını tamamladı.

POSTMODERNİZM, MODERNİZMİN İPLİĞİNİ PAZARA ÇIKARDI

Daha sonra sunumunu yapan Hüseyin Yahya Şekerci, modern dönem ve sonrasında oluşan sosyo-kültürel dönüşüm üzerine önemli tespitlerde bulundu. Modernizmin üretimlerine karşı konumlanan postmodernizmin ciddi eleştiriler yaptığını söyleyen Şekerci İslam dünyasının yapması gereken derin eleştirilerinin yine batı tarafından yapıldığını, İslam dünyasının entelektüelleri adına üzüntü verici bir durum olduğunu söyledi.

“Kendi medeniyet değerleri içinde modernist unsurların tamamına yanıt verecek ve modernist tezleri çürütebilecek hemen tüm argümanlarla mücehhez İslam düşüncesinin böyle bir cereyana karşı acze düşmesi kabul edilemez” diyen Hüseyin Yahya sözlerini şöyle sürdürdü: Herşeye rağmen ciddi bir ümit taşıyorum zira İslam dünyası bu anlamda da bir uyanış içinde. Zira postmodernizmin yaptığı kuru eleştiriyi de net olarak yorumsayabilen entelektüellerimiz var artık. Bu insanlar modernizm, postmodernizm gibi düşünce kalıplarının batının kendi üretimi olduğunu ve öyle ya da böyle Hıristiyanlığın rahminden çıktığını görebiliyor. Evet postmodernizm, modernizmin ipliğini pazara çıkardı bu doğru ama eleştirdiği unsurlara ilişkin yeni bir şey söyleyemedi bir rota çizemedi. İşte batının açmazı burada ve bu açmazdan bağımsız bir şekilde dünyaya yeniden yön verecek düşüncenin İslam olduğunu kaydetti.

İSLAM İLKELERİNE ESAS ALAN YENİ BİR EKONOMİK YAPIYA İHTİYAÇ VAR

Panelistlerden Tan Haskol ise post-modern kavramının küresel ekonomik sistem için ne ifade ettiğine değindi. 2.Dünya savaşının ardından Bretton Wood's anlaşmasıyla kurulan uluslararası ticaret ve kotasyon sisteminin yeni dünya düzeninde geçerliliğini kaybettiğini ve Türkiye gibi çevre ekonomilerin, giderek artan ticari hacimlerle kendi ortak para politikalarını oluşturabileceğine dikkat çekti. Haskol, mevcut bankacılık sisteminin yerine İslam’ın ana iktisat ilkelerini temel alan bir yapının ancak alternatif bir küresel sistemle kurulabileceğine değindi.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,2 puan)/65
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500