İstanbul'da camiler Regaib Kandili'nde doldu

17.05.2013 06:56:56

Mübarek üç ayların müjdecisi olarak kabul edilen Regaip Kandili, başta Sultanahmet, Eyüp Sultan ve Süleymaniye olma üzere tüm camilerde dualarla eda edildi.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Mübarek üç ayların müjdecisi olarak kabul edilen Regaip Kandili, başta Sultanahmet, Eyüp Sultan ve Süleymaniye olma üzere tüm camilerde dualarla eda edildi.

İstanbullular, camileri doldururken, dışarıda kalan cemaat de cami avlusunda yer bularak geceyi namaz kılıp dualarla geçirdi.

Akşam namazının ardından düzenlenen özel programlarla kutlanan Regaip Kandili'ne binlerce insan katıldı. Programda, hafızlar Kur-an'ı Kerim, ilahiler ve dualar okurken, ailelerinin refaketinde gelen çocuklar da gecenin feyziyle camilerde renkli görüntüler oluşturdu. İstanbul genelindeki camilerde kandil dolayısıyla mevlit okutuldu ve gecenin anlam ve önemine binaen vaazlar verildi.

Regaip Kandilini özellikle tarihi camilerde kutlamak isteyen İstanbullular, trafikte de zaman zaman yoğunluğa neden oldu.

"Peygamberler Şehri"nde kandil coşkusu

İnanç turizminin önemli merkezlerinden Şanlıurfa'da, vatandaşlar Regaip Kandili dolayısıyla Balıklıgöl yerleşkesindeki camileri doldurdu.

"Peygamberler şehri" olarak adlandırılan kentte, Regaip Kandili dolayısıyla vatandaşlar, Hz. İbrahim'in doğduğu rivayet edilen mağara ile Hz. Eyüp'ün hastalığında çile çektiği mağarayı ziyaret etti.

Akşam saatlerinde Balıklıgöl yerleşkesine gelen vatandaşlardan kimileri gün dolayısıyla tuttukları oruçlarını açtı, kimileri de de camilerde namaz kılıp, Kur'an-ı Kerim okudu.

Yatsı namazının ardından, müftülük yetkililerince Dergah Camisi'nde mevlit okundu.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,9 puan)/25
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500