Anne olamayanlar için....

08.05.2013 17:17:20

Özel günler, birçok insanı sevindirip mutlu eder. Anneler günü de o günlerden biridir ve Antik Yunanlıların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlamıştır.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Özel günler, birçok insanı sevindirip mutlu eder. Anneler günü de o günlerden biridir ve Antik Yunanlıların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlamıştır.

Daha sonra ticari ve sosyal nedenlerle anneler günü bir şekilde bizim kültürümüzün içine de yerleşmiştir. Peki bu kötü bir şey midir?

Açıkçası bu soruya verdiğim cevap zaman zaman değişiyor. Şöyle ki; ‘anneler günü’ için sevgimizi daha açık göstermek için bir vesile günü diyebiliriz.

Bu günde çocukların, annelerine olan sevgilerini daha açık bir şekilde belirtmesi gerektikleri hatırlatılıyor çocuklara. Bu gün, anne ve çocukları arasında daha da yakınlaşmaya vesile oluyor.

Peki ya annesi olmayanlar için? Hayatı boyunca annesini hiç görme şansı olmamış, annesi hayatına hiç dahil olmamış çocuklar kim ile neyi kutlayacaklar bu günde? Bu da madalyonun diğer yönü tabi.

Bir de bu şaşalı, abartılı kutlamalar var. Bunlara ne demeli? Ego tatmini mi? Gösteriş sapkınlığımı? Eh o da sanırım kişiden kişiye değişen bir durum. Herkes kendini en iyi tanıyandır ve bu konuda da kendisine yakışanı yapacaktır diye düşünüyorum.

İnandığımız din gereği büyüklerimize her daim gerekli hürmeti, saygıyı göstermemiz gerekli. İslam dini anne, baba ve yaşlılara karşı davranışlarımızı bir gün değil, 365 gün özenle ve dikkatlice yapmamız gerektiği noktasında uyarılarda bulunuyor bizlere.

Bu noktayı iyi anlamak gerek. Bakınız, ille de büyüklerinizi sevmek ya da onlara zoraki sevgi gösterişlerinde bulunmak zorunda değilsiniz ama yaşlılara hürmet etmek, saygı göstermek zorundasınız.

Anneler günü deyince aklıma ilk gelen halam olur. Bunun nedeni de annemin, ben ve ağabeylerimi küçükken anneler gününde mutlaka bir hediye alıp bizi halama yollamasıydı; halamın anneler gününü tebrik edelim diye. Anneler gününde neden halama hediye alıp onu tebrik ettiğimize bir türlü anlam veremezdim o zamanlar.

Çünkü halamızdı o bizim, annemiz değildi ki. Şimdi şöyle geriye dönüp baktığımda annemin bize ne kadar doğru bir davranış öğrettiğini çok iyi anlıyorum. Halamın anneler gününü kutlayacak çocuğu yoktu ve ona bu duyguyu biz yeğenleri yaşatmaya çalışıyorduk.

Bu vesileyle çocuğu olmayan tüm annelerin anneler gününü tebrik ediyorum. Umarım bu zor imtihanınızda muvaffak olur ve cennetin kapısını aralarsınız.

Havva Koç / Ajans5.com


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,2 puan)/48
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500
yakup gürkan
İstanbul-Beykoz

20.05.2013

Yazınızı keyifle okudum.!
Tüm görüşlerinize aynen katılıyorum ayrıca,böyle bir yazı sunmanızdan dolayı tebrik ederim.
Aynı zamanda benimde annem babam rahmetli olmasına rağmen,hergün'ki yaşamımda onlarla beraberim çünkü,benim annem,şu anki Batum abazya bölgesinden 14 yaşında gelmişler.babası sibiryaya sürülen.5 kardeşi ile annesi ile Batuma yürüyerek gelen oradan atamızın gönderdiği gemilerle gelen.öldüğü güne kadar o günleri anıp ağlayan bir anam vardı daha çok uzun bu ana unutulurmu.
      Beğen (4)          Beğenme (0)