D-8 ülkelerinin ticaret hacmi genişliyor

30.03.2013 06:29:07

Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Seyyid Ali Muhammed Musavi, D-8’in 2011’de 1,72 trilyon dolar olan toplam ticaret hacminin, 2012’de 1,8 trilyon dolara ulaşmasının beklendiğini söyledi.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Seyyid Ali Muhammed Musavi, D-8’in 2011’de 1,72 trilyon dolar olan toplam ticaret hacminin, 2012’de 1,8 trilyon dolara ulaşmasının beklendiğini söyledi. D-8 Tercihli Ticaret Anlaşması Gözetim Komitesi 2. Toplantısı, Ankara Hilton Otel’de yapıldı. Ekonomi Bakanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, D-8 ülkeleri Türkiye, Pakistan, Nijerya, Mısır, İran, Endonezya, Malezya ve Bangladeş’in temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını D-8 Genel Sekreteri Musavi, yaptı. Mevcut küresel ekonomik ve ticari durum konusunda bilgiler paylaşan Musavi, son yıllarda ekonomik krizler, doğal afetler, mali belirsizlikler ve toplumsal hareketlerin dünya ticaretini olumsuz yönde etkilediğini belirtti.

D-8 ülkelerinin performansına da değinen Musavi, ‘’D-8’in 2011’de 1,72 trilyon dolar olan toplam ticaret hacminin, 2012’de 1,8 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Dünya ticaretinden alınan pay anlamında da D-8’in 2011’de yüzde 4,87 olan payının, 2012 itibariyle yüzde 5,2’ye yükselmesi öngörülüyor’’ dedi.

D-8 Tercihli Ticaret Anlaşması Gözetim Komitesi’nin ilk toplantısının geçen yıl İstanbul’da düzenlendiğini hatırlatan Musavi, toplantıda özellikle gümrük vergisi indirimi konusuna odaklanıldığını ifade etti. Musavi, bugünkü toplantıda da Tercihli Ticaret Anlaşmasına taraf olan ülkelerin kendi iç koordinasyon süreçleri hakkında bilgi vereceklerini söyledi. Toplantıda ayrıca, Tercihli Ticaret Anlaşması’nın kesin yürürlüğe giriş tarihinin belirlenmesinin hedeflendiği ve anlaşma kapsamında ‘’Anlaşmazlıkların Halli’’ne ilişkin teknik görüşmelerin yapılacağı belirtildi.

Temellerini Erbakan atmıştı

D-8’in kurulmasına yönelik atılan ilk adımı 54. Hükümetin Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan attı. Türkiye’nin daveti üzerine İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya’nın katılımıyla 22 Ekim 1996 tarihinde İstanbul’da düzenlenen ‘’Kalkınmada İşbirliği Konferansı’’ oluşturuldu. Bu konferansın ardından gerçekleştirilen hazırlık çalışmalarını müteakip, 15 Haziran 1997’de İstanbul’da yapılan Devlet/Hükümet Başkanları Zirvesi ile D-8 resmen kuruldu. Güney-Güney diyaloğu çerçevesinde gelişme yolundaki ülkeler arasında oluşturulan işbirliği örneklerinden biri olan D-8, üye ülkeler arasında ekonomik ve ticari işbirliğinin geliştirilmesine yönelik bir oluşum. D-8’in amacı, kalkınma yolundaki ülkelerin dünya ekonomisi içindeki konumlarını iyileştirmek, ticari ilişkilerini çeşitlendirmek ve ticaret alanında üye ülkelere yeni imkanlar oluşturmak, uluslararası seviyede karar verme mekanizmalarına güçlü biçimde katılımlarını sağlamak ve halklarının yaşam seviyesini yükseltmek.

D-8 çerçevesinde işbirliği, esas itibariyle sektörel bazda yürütülüyor. Türkiye sanayi, sağlık ve çevre; Bangladeş kırsal kalkınma; Endonezya yoksullukla mücadele ve insan kaynakları; İran bilim ve teknoloji; Malezya finans, bankacılık ve özelleştirme; Mısır ticaret; Nijerya enerji; Pakistan ise tarım ve balıkçılık alanındaki işbirliği çalışmalarını koordine ediyor.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,1 puan)/30
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500