10 yılda 500 milyar dolar borçlandık

21.03.2013 08:32:11

Saadet Partisi Yenimahalle ilçe divanında konuşan Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Latif Öztek, 2008 dünya ekonomik krizi ile İrlandanın iflas ettiğini duyurduğunu.. Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Latif Öztek, şöyle konuştu: “Ak Parti, 2002 sonunda iktidara geldiğinde Türkiye’nin iç-dış toplam borcu 32 milyar dolardı. 2012 sonunda, yani 10 yılda Türkiye’nin toplam borcu 536 milyar dolara çıkmıştır.'dedi.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Saadet Partisi Yenimahalle ilçe divanında konuşan Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Latif Öztek, 2008 dünya ekonomik krizi ile İrlanda’nın iflas ettiğini duyurduğunu, Kıbrıs Rum Kesimi’nin iflasının ise yakın olduğuna vurgu yaparak, “İspanya, Portekiz, İtalya hatta İngiltere sırada bekliyor. Avrupa bir krizin içinde. Ancak AKP, işte böyle kriz ve iflas içindeki Avrupa Birliği’ne girmek için can atıyor.” diye konuştu.

Başkent Ankara’nın en büyük merkez ilçelerinden olan, Saadet Partisi Yenimahalle İlçe Divan toplantısında konuşan Ekonomik ve Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Latif Öztek, dünya ve Türkiye ekonomisini değerlendirdi. 2008 dünya ekonomik krizi ile İrlanda’nın iflas ettiğini duyurduğunu, Kıbrıs Rum Kesimi’nin iflasının ise yakın olduğunu bildiren Prof. Öztek, “İspanya, Portekiz, İtalya hatta İngiltere de sırada bekliyor. Kriz aslında sermayenin el değiştirmesidir. Avrupa bir krizin içinde. Ancak AKP, işte böyle kriz ve iflaslar içindeki Avrupa Birliği’ne girmek için can atıyor. Bu iktidardan önceki DSP-MHP-ANAP da, daha önceki DYP de AB’ye girmek istiyordu. Sadece Saadet ve önceki Milli Görüş partileri AB’ye karşı idiler” diye konuştu.

Önemli ekonomistlerin, Avrupa Gümrük Birliği’ne girmesinin Türkiye’ye maliyetinin 700 milyar dolar civarında olduğunu açıkladıklarına dikkat çeken Latif Öztek, “Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ‘Türkiye, Gümrük Birliği’ne girmekle hata etti’ diyor. Bunu 20 sene sonra anladılar. Ancak 25 sene sonra ise, ‘AB’ye girme çabamız hataydı’ diyecekler. Belki iyi niyetliler, Türkiye’nin kalkınmasının böyle olacağını düşünüyorlar. Ama işte hakikati 25 yıl sonra anlıyorlar. Milli Görüşün farkı, olayları 25 sene öncesinden görmesidir” dedi.

10 yılda 500 milyar dolar borçlandık

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Latif Öztek, şöyle konuştu: “Ak Parti, 2002 sonunda iktidara geldiğinde Türkiye’nin iç-dış toplam borcu 32 milyar dolardı. 2012 sonunda, yani 10 yılda Türkiye’nin toplam borcu 536 milyar dolara çıkmıştır. İhracatımız 151 milyar dolara çıktı. Çok iyi, çok güzel. Ancak ithalatı ise 236 milyar dolara çıktı. Bunu Ekonomi Bakanlarına sorunca alınıyorlar. ‘Vatandaş yurtdışındaki malları tüketiyor’ diyorlar. İyi de, siz o ürünleri neden Türkiye’de üretemiyorsunuz? Cari açık 2011’de 77 milyar dolar idi. Bu yıl, 48.9 milyar dolara düştü diye seviniyorsunuz. İyi de 77 milyar açığı da siz verdiniz!”

“Ancak televizyonları açınca Sayın Başbakan o güzel hitabetiyle, 10 yıl önce IMF’ye borcumuzun 23 milyar dolar iken, şimdi 930 milyon dolara düştüğünü, hatta borç verecek duruma geldiğimizi anlatıp duruyor. Vatandaş ise, ‘Bak ne güzel, borcumuzu bitirmişler’ diyor. Oysa toplam iç-dış borç, 536 milyar dolara çıktığını vatandaşın yüzde 90’ı bilmiyor. Biz bunu bilsinler diye çalışıyoruz. Bu gerçekleri bilsinler, isterlerse gidip yine oy versinler. Özgür iradesidir” diye konuşan Prof. Dr. Latif Öztek, “Bize AKP’yi niye eleştiriyorsunuz diyorlar. Eee, biz CHP’nin neyini eleştirelim. CHP ve MHP, iktidara hakiki muhalefet görevini yapamıyor. AKP’de istediği gibi hareket ediyor. Her şeyin tersini gösteriyor” şeklinde konuştu.

Erbakan, gayret ve hizmet olmaya devam ediyor


İlçe Yönetimi ve mahalle temsilcilerinin katıldığı Şubat ayı ilçe divan toplantısında konuşan Saadet Partisi Yenimahalle İlçe Başkanı Arif Karamanoğlu ise, Erbakan Haftası münasebetiyle, yönetim, Kadın ve Gençlik Kolları olarak tüm aya yayılan bir dizi etkinlik gerçekleştirdiklerini belirterek şöyle konuştu: “Erbakan ismi; sözleriyle, yaptıklarıyla, yaşamıyla ve ayrılışıyla adeta hak, hakikat, hizmet, hayır ve bereket oluyor. Hocamızın bu millete ve insanlığa olan hizmetlerini insanlık esas bundan sonra görecek, duyup bilecek. Hocamızın hedefleri doğrultusunda kendi gücümüz çerçevesinde çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,7 puan)/24
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500