Hollanda çocuklarımızın üzerinden elini çek!

14.03.2013 12:08:39

Olay, Yunus’un eşcinsel bir ailenin yanında kalması ile patlak verdi ve sanki bu yeni bir şeymiş gibi kamuoyuna aktarıldı. Oysa bu ve benzeri talihsiz olaylar yıllardan beri var Hollanda da.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Olay, Yunus’un eşcinsel bir ailenin yanında kalması ile patlak verdi ve sanki bu yeni bir şeymiş gibi kamuoyuna aktarıldı. Oysa bu ve benzeri talihsiz olaylar yıllardan beri var Hollanda da.

13 yıl önce de biz bu tür olayların var olduğunu biliyorduk ve etrafımızı bu konuda bilgilendirmek amaçlı yapılan seminerlerde, programlarda, TV kanallarında gösterilmesi amaçlanılan canlandırmalarda bizatihi rol dahi almıştım. Ama maalesef o dönemler bir çok kurum ve kuruluşlar bu konuyu ciddiye almadı yada farklı sebeplerden dolayı pek de önemsemedi ve maalesef sesimizi duyuramadık ilgili mercilere. Kurum ve kuruluşlar Hollanda’da bulunmalarına rağmen akılları fikirleri Türkiye’de yaşanan olaylarla ilgilenmekti...

Her şeyde bir hayır vardır deriz ya, Yunus’un ve ailesinin yaşadığı olay ilk bakışta her ne kadar şer olarak görünse de; yaşanan talihsiz ve üzücü olayın başka Müslüman çocuklar ve ailelerinin yaşamamaları adına medyada yer almasını hayır olarak görüyorum. Tabi Allahüâlem; bizim 13 yıl önce duyurmak için çaba sarfettiğimiz ama duyuramadığımız bir olayı böylelikle gündeme getirmiş oldular.

Bu olayın medyada yer almasının ardından günlerdir sosyal medyada Hollanda hükümeti ve pleegzorg hakkında doğru, eksik veya yanlış yorumlar yapıldı. Hatta daha da ileri gidilerek ağza alınmayacak küfürler dahi edildi. En nihayetinde Türkiye hükümeti olaya el attı ve Yunus’un annesine verilmesi noktasında gereken neyse yapılacaktır, denildi. Peki ya diğer Yunus’lar, Ayşe’ler, Fatma’lar, Ali’ler ne olacak?

Olayı yüzeysel çözümlemek ne kadar doğru olur? Kime ne kadar faydası olur bu çözümün? Bu konuya kesin bir çözüm bulunmalı. Bunu yapmadan önce de olayları iyi analiz etmeli ve gerçekleriyle kabul etmeliyiz. Hollanda’da Müslüman çocuklar, Müslüman aileler yerine farklı inanca sahip ailelere, hatta ateist, eşcinsel ailelere veriliyor, verilebiliyor. Bu biz Müslümanlar için büyük bir problem teşkil ediyor ve buna engel olunmasını, Müslüman çocuklarının, Müslüman ailelerin yanında yetişmesini istiyoruz.

Peki, çözüm ne? Hep birlikte düşünüp çözüm bulalım...

Etrafınızda kaç tane Müslüman koruyucu aile var? Parmakla sayılabilecek kadar az. Kaçımız koruyucu aile olmak için gereken işlemleri yaptırdık? Şöyle bir dönüp bakalım kendimize ve sorgulayalım kendimizi; hilesiz, korkusuz ve cesurca. Hangimizin ailesinde başka bir aileden gelen çocuğa yer var?

Bir de olayın dini boyutu var tabi; İslam dini koruyucu aile konusuna nasıl bakıyor acaba? Bizim için bu yönü de önemli konunun ve bu konuda aileleri bilinçlendirmemiz gerekiyor.

Hollanda’da bulunan Müslüman kuruluşlar, vakıflar ne yapıyorlar acaba? Toplumsal problemlere eğilmek, çözüm aramak yerine kendi içlerinde entrikalarla uğraşıyorlar. Maalesef herkes rengi, boyutu farklı olsa da koltuk peşinde. Hollanda’da söz sahibi olmuşlar ama hala sadece ve sadece hac, umre, zekât, kurban gibi konularla ilgileniyorlar. Koskoca kurumlar ve kuruluşlar sanki yapmaları gereken tek şey yardım toplayıp ihtiyacı olan ülkelere göndermekmiş gibi kendilerini bu konuya odaklamışlar. Bu konuları küçümsediğimden değil, tabi ki bunlar da yapılacak ama burada vurgulamak istediğim konu yaşadığımız ülkedeki toplumsal sorunlara, problemlere dikkat çekmek ve bu kurum ve kuruluşların çözüm üretmeleri sağlamak.

Mesela ümmetin verdiği aidatları, sadakaları ve zekâtları kasanızdan çıkartıp koruyucu aile ihtiyacını gidermek, bizim çocuklarımızı ve ihtiyacı olan tüm çocukları bir çatı altında toplamak için kullanabilirsiniz. Bu çatı altında da yeterince donanıma sahip insanlar çalıştırılabilir.

“Hollanda çocuklarımızın üzerinden elini çek!” cümlesi altında herkes söylemek istediklerini söyledi sosyal medyada. Ben de bu cümleye şunu eklemek istiyorum; şayet bizim Müslüman kuruluşlar çocuklarımızın elinden tutmaz, bu konuya bir çözüm bulmaz ve kendi içlerinde yaşanan entrikalarla uğraşırlarsa tabi ki de Hollanda da çocuklarımızın elinden tutar ve kendi normlarına göre yetiştirilmeleri konusunda gerekeni yapar.

Bırakın artık Allah aşkına bu makam, mevki, koltuk sevdasını da ümmetin derdi ile dertlenin...

Havva Koç / Ajans5.com


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,1 puan)/48
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500
sgogus
schiedam/ Hollanda

14.05.2013

Sa. Yine muthis bir yazı. Allah razı olsun...
      Beğen (3)          Beğenme (0) 
Cengizhan Soruvecevap
İstanbul

14.05.2013

Havva Hanım'ın problem karşısındaki çözüm önerisini çok gerçekci buluyorum.Sivil toplum kuruluşlarımızın aktif çalışması ile böyle problemler kalıcı olarak çözülebilir.Bireysel müdehaleler kalıcı olmayacaktır.
      Beğen (4)          Beğenme (0) 
Moody Blue
Hamburg

14.05.2013

Koruyucu Aile müessesini hic bu yönden düsünmemistim... Benzer sorunlar Almanya da da yasinor maalesef... Daha cok koruyucu müslüman aileye ihtiyac var...
Elinize saglik, vesselam.
      Beğen (5)          Beğenme (0)