Taşeron firma elemanları büyük dram yaşıyor!

05.03.2013 12:08:22

BASK Genel Başkanı Resul Akay’da telefon bağlantısı ile yayına katılarak taşeron firma elemanların sıkıntılarını dile getirdi.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Hatay İl Temsilcisi Metin Yılmaz Hatay Fm’de Ayhan Gümüşsoy’un konuğu oldu. BASK Genel Başkanı Resul Akay’da telefon bağlantısı ile yayına katılarak taşeron firma elemanların sıkıntılarını dile getirdi.

Metin Yılmaz, alın terinin karşılığını almak isteyen taşeron firma çalışanlarının sorunlarının bir an önce çözüme kavuşması gerektiğini ifade ederek “Biz BASK olarak sadece üyelerimizin değil haksızlığa uğramış, mağdur olan tüm vatandaşlarımızın yanındayız. Bu bağlamda taşeron işçi kardeşlerimizin yıllardan beri süre gelen sorunları ile ilgili dosyamızı Ak Parti Ankara Milletvekilimize ilettik. Arkadaşlarımız özellikle iş güvencesi konusunda mağdur bırakılmıştır. En ufak bir sorunda işten çıkartılma korkusu ile yaşamaktadırlar. TUİK 'in araştırmasına göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 973 TL ve yoksulluk sınırı 3171 TL olduğu bir dönemde bu arkadaşlarımız 773,01 lira gibi komik rakamlarla ailelerini geçindirmek zorunda kalmaktadırlar. Başta yıllık izin gibi en doğal özlük haklarını dahi kullanamamaktadırlar Maaş anlaşmalarından doğan Banka promosyonlarının Başbakanlık genelgelerine göre kamu görevlilerinde olduğu gibi çalışanlara eşit şekilde dağıtılması gerektiğini ilettik” dedi.

Resul Akay: Adında adalet olan bir partinin iktidarda olduğunu düşünürsek bu insanların yaşadığı dramla ciddi bir çelişki içerisinde olduğunu görüyoruz.

Daha sonra yayına bağlanan Resul AKAY ise, taşeron firma elemanlarının büyük bir dram yaşadığını belirterek “İş güvenceleri yok ve çok düşük ücretle çalışıyorlar. Aldıkları bu ücretle günümüz koşularında geçinebilmek çok zor. Gıda harcamaları, bazı bölgelerde ev kirasını karşılamak mümkün değil. Kuralsız bir çalışma düzenleri var. İşveren, işçileri istediği gibi Cumartesi Pazar çalıştırabiliyor itiraz etme hakları da yok çünkü sendikaları yok. Adında adalet olan bir partinin iktidarda olduğunu düşünürsek bu insanların yaşadığı dramla ciddi bir çelişki içerisinde olduğunu görüyoruz. Taşeron firma elemanlarının sadece bu yaşadıkları dramın dışında işten atıldıklarında kıdem tazminatı da alamıyorlar. Devlet bu kıdem Tanzimatlarını taşeron firmaya ödemediği için taşeron firmada işten çıkan kardeşlerimize bunları ödeyememektedir.

Anayasanın 51-53 ve 54. maddelerine göre hem örgütlenme hem grev ve toplu sözleşme hakları olmasına rağmen bu anayasal haklarını kullanamamaktalar. Sebebi de devletin taşeron firmanın yapmış olduğu kanunsuzluklara karşı görmezlikten gelmesidir. Ve şuan yeni anayasadan bahsediyorsunuz bu anayasa dar geliyor vs.. bunlar güzel söylemler ama yazdığınız anayasa maddesi orada kalacaksa harekete geçmeyecekse yeni anayasayı ne yapacağız ki? Mevcut anayasayı bile uygulayamazken, hakları olanlar haklarını kullanamazken yeni anaysa kavgasını vermenin de dengeli bir durum olduğunu düşünmüyorum. Taşeron firma elemanlarına anayasal haklarının tanınması konusunda devletin bir güvencesi olması lazım çünkü bu işyerleri devletin işyerleridir. Kaldı ki özel iş yerlerinde bile örgütlenmenin önünde bir engel varsa bunlara devletin karşı durması gerekir. Devletin görevi zorbalara karşı mazlumları korumak için mağdurların yanında yer almak ve zorbalara karşı hukuku egemen kılmaktır. Kimse zorba bir devlete vergi ödemez askerlik yapmaz, oyunu kullanmaz. Ama fiiliyatta görüyoruz ki taşeron işçilerin yaşadığı olaylara karşı devler zorbaların yanında yar alıyor ya da görmezden geliyor. Mesela işçiler kıdem tazminatlarını alamıyorlar. Ama ben taşeron firma elemanlarına Hatay fm aracılığıyla seslenmek istiyorum böyle bir durumla karşılaşan olursa iş kanununa göre mahkemeye başvursun ve o iş yerinde çalıştığına dair iki şahit ile kanıtladıkları takdirde mahkemeler çalışanın lehinde karar veriyor. O yüzden mağdur arkadaşlar hiç tereddüt etmeden böyle bir durumda yargıya başvursunlar ve haklarını alsınlar ama biz istiyoruz ki yargıya başvurarak değil hukuk devleti, alınların teri kurumadan haklarını vermesidir. fakat verdiğini göremedik. Biz bunun mücadelesini yaparken her hangi bir iktidara karşı siyasi mücadele değil iktidarların yanlışlarına karşı haksızlıklara karşı mücadele içerisindeyiz. Çalışanlardan da bu konuda destek bekliyoruz ama çalışanlardan yeteri desteği göremiyoruz. Maalesef çalışan arkadaşlar iktidara, işverene efendiye yakın sendikalara daha çok ilgi gösterirken bizim gibi geçmişte sendikal mücadelelerde belli aşamalar kaydetmiş belli mücadeleler içerisinde bulunmuş belli kazanımlar elde etmiş ve bu günde siyasi ve ideolojik temelin dışında sendikal bir mücadele geliştirmeye örgütleme çalışan arkadaşlarımıza karşı bu destek eksik kalmaktadır. Yinede sağ olsun bir gün yaşadıkları olaylardan sonra bizimle beraber olacaklarına inanıyoruz” dedi

Metin Yılmaz son olarak;
”Biz bu dosyanın sonuna kadar takipçisi olacağız. Mağdur olanın her zaman yanında olamaya devam edeceğiz. Sendikacılığın hak mücadelesi olduğu bilinci ile ilk günden bugüne mücadelecimiz her alanda devam etmektedir” ifadelerini kullandı.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,2 puan)/55
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500
adem cerit
viyana

19.01.2014

resul akay bir gaz alma konusmasi bu sendikalar degilmi darbecileri alkislayan bu gün tasaronlar cogaldiysa bunda en büyük paysahibi sendikacilar kolay sendikacilik yapmak icin iscinin anlinin teri kurumadan hakkini verme mücdelesi veren REFAH YOL iktidari yunan istanda toplanti yaparak düsürüyordu bu günde tisahin rolünü yapiyo sayin resul akay refah koalisyon oldugu halde yüzde yüz verdi bunu neden anlatmiyon utaniyonmu yaptiginiz toplantilardan bunu aciklayin lütfen tasaron sorumlusuSENDIKA
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
İbrahim
İstanbul

25.03.2013

Cılızda olsa kısa ve özde olsa gündeme getirmeye çalışıp konuşulduğu için emeği geçen herkese teşekkür ederim.
      Beğen (1)          Beğenme (0)