Tekin Akmansoy vefat etti

12.02.2013 14:00:15

'Kaynanalar' dizisindeki 'Nuri Kantar' tiplemesiyle de tanınan oyuncu Tekin Akmansoy, İstanbul'da zatürre teşhisi ile tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

'Kaynanalar' dizisindeki 'Nuri Kantar' tiplemesiyle tanınan tiyatro sanatçısı Tekin Akmansoy, bir haftadır zatürre teşhisiyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

89 yaşındaki Tekin Akmansoy'un 'Kaynanalar' dizisinde 'Nuriye Kantar' karakterini canlandıran rol arkadaşı Leman Çıdamlı da yaklaşık iki ay önce 18 Aralık 2012'de hayatını kaybetmişti.

Denizli Sarayköy'de 1924'te doğan Tekin Akmansoy, meddah geleneğinin sürdürücülerinden biri oldu.

Uzun yıllar çeşitli tiyatrolarda görev alan Akmansoy, 17 yaşında, Halkevi'nde tiyatro kurslarına katıldığı yıllarda Necip Fazıl Kısakürek'in yazdığı ''Para'' isimli oyunda oynadı. Akmansoy, para kazandığı için bu oyunu ilk profesyonel oyunu saydı.

Ankara Atatürk Lisesi'nden 1942 yılında mezun olan Akmansoy, 1947'de Ankara Devlet Konservatuvarı'nı bitirerek, aynı yıl Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısı olarak göreve başladı.

Bakanlar Kurulu'nun 1969 yılında Kıbrıs'a bir Türk tiyatrosu kurmakla görevlendirdiği Tekin Akmansoy, Kıbrıs Türk Tiyatrosu olan ''İlk Sahne''yi kurdu.

Akmansoy, TRT'de uzun süre yayınlanan ''Kaynanalar'' dizisinde Kayserili uyanık iş adamı ''Nuri Kantar'' tiplemesiyle ün kazandı.

''Devlet Sanatçısı'' ünvanı verilen Akmansoy, 2011'de ''2. Antalya Televizyon Ödülleri'' kapsamında ''Onur Ödülü''ne layık görüldü.

Tekin Akmansoy, ''İki Aile'', ''Kaynanalar'', ''Emret Muhtarım'', ''Beybaba'' ve ''Sonradan Görmeler'' dizilerinde, ''Mezarımı Taştan Oyun'', ''Kanlı Feryat'', ''Kaderin Mahkumları'', ''501 Numaralı Hücre'', ''Köyden İndim Şehire'', ''Kanlı Deniz'', ''Nöri Gantar Ailesi'' ve ''Kaynanalar'' filmlerinde rol aldı.

 Ömer Çelik'ten mesaj: 


Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Devlet Sanatçımız Tekin Akmansoy’un vefatı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Bakan Çelik’in mesajı şöyledir:


“Türk sinema, tiyatro ve televizyon dünyasının bir çınarını daha yitirmiş olmanın derin üzüntüsü içerisindeyim.

Sanat dünyamızın usta isimlerinden, başarılarla dolu kariyeri “Devlet Sanatçılığı” unvanıyla da taçlandırılmış olan Tekin Akmansoy sadece sanatıyla değil, beyefendiliği ve saygın duruşu ile de yeri kolay kolay doldurulamayacak müstesna bir sanatçıydı.

Hafızalarımıza adeta nakşettiği “Nuri Kantar” tiplemesiyle Türk halkının gönlünde taht kurmuş kıymetli sanatçımıza yüce Allah'tan sonsuz rahmet, kederli ailesine, sanat camiamıza ve tüm sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum.”

 


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,2 puan)/34
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500