Ortadoğu’dan yeni geldim, çok endişeliyim

08.02.2013 17:19:32

Deneyimli Ortadoğu muhabiri Margolis, ziyaretinin ardından bölgeyi değerlendirdi ve “Dikkat, tehlike yakın” dedi.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Ortadoğu, onlarca yıl içerisindeki en tehlikeli krizlerinden birinin içine düşüyor. Bölgeden yeni geldim. Eski bir Ortadoğu kurdu olarak çok endişeliyim.

Bölge her zaman gerilimliydi fakat şu an farklı-ayrı çatışma serileri hızla kesişmeye başlıyor. Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Sahra’nın devrimle ve karşı-devrimler boğuştuğunu görüyoruz. Eski sömürge güçleri Fransa, İngiltere ve ABD, bölgede hakimiyetlerini yeniden tesise çabalıyor. Cihatçılar geri döndü.

Savaşla-yıpranan ülkedeki krizi kötüleştirmeye ve Suriye’nin müttefiki İran’a meydan okumaya dair açık bir çaba olarak geçen Çarşamba İsrail, arsız bir savaş edimi içinde, Suriye’ye hava saldırıları düzenledi. İsrail güçleri yüksek alarm seviyesinde ve Suriye’yi işgal edebilir. İsrail, stratejik Golan Tepeleri’ni ele geçirip ilhak etti. Daha fazla Suriye toprağı bunu izleyecek mi?

İsrail tarafından kışkırtılan İran, “Suriye’ye bir saldırı İran’a bir saldırıdır” diye gürledi. İranlı bir general Tel Aviv’in saldırıya uğrayabileceğini söyledi. Farsça dedikleri gibi sıcak hava. Müttefiki Suriye’den Irak ile ayrılan İran’ın mobil kara kuvvetleri Suriye’ye somut şekilde müdahale edemeyecektir. İsrail hava kuvvetleri açık arazide ilerleyen herhangi bir İran birliğini yok edecektir.

İran’ın cılız hava kuvvetleri, Birleşik Devletler ile müttefiklerinin onlarca yıllık ezici ambargolarının ardından güç bela operasyoneldir. Tahran’ın harap savaş uçakları düşmanlarından ziyade uçuran pilotlarında bir tehdittir. İran’ın yolcu uçakları ABD’nin uçak ve yedek parçalarına yaptığı ambargo sayesinde uçan tabuttur.

İran’ın İsrail’i vurmasının yegane yolu Şahap-III ve az sayıdaki Siccil-2 katı yakıt füzeleridir. Her ikisi de vuruş kesinliğine sahip değildir. 750-1000 kg’lık konvansiyonel savaş başlıkları, sıkı şekilde korunan İsrail’in Dimona nükleer reaktörüne şansa isabet etmediği sürece sınırlı hasar verebilecektir.

İsrail, İran’ın nükleer-olmayan büyük bir saldırısının birkaç yüz kayba neden olacağını tahmin etmektedir. İsrail hızla çok-katmanlı füze-savar sistemini kurmaktadır. Arrow-III füze başlıklarına büyük isabet oranına sahiptir. Düşük seviye Demir Kubbet sisteminin Gazze’de yüzde 80 isabet oranına sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca yeni Davut’un Sapanı adlı yüksek irtifa sistemi gibi sistemler, üretim hattındadır. Bu da İsrail’e uzaktaki İran’dan gelen füzelerin çoğunu düşüreceğine güvenebileceği dünyanın en gelişmiş ve en etkili füze-savar sistemini sağlamaktadır.

Daha da önemlisi güçlü radarları (ve İran’ı tarayabilen İsrail’deki Amerikan-askerli X-bandı radar) Tahran’ın fırlattığı füzeyi fark ettiği anda hızla karşı-saldırı yapabilecektir. İsrail’in yüksek vuruş kapasitesine sahip füzeleri, silahlı İHA’ları, güçlü hava kuvvetleri ve İran’ı gözleyen uyduları vardır.

Gelen bir İran füzesinin konvansiyonel mi yoksa nükleer bir başlık taşıdığını İsrail nasıl bilecek? Kumar oynamak yerine İsrail muhtemelen Kızıl Deniz ve Hint Okyanus’unda saklanan denizaltılarından fırlatılan nükleer başlıklı füzelerle vuracak.

İran’ın nükleer başlıklara sahip olmadığına inanılıyor. Fakat İsrail, kendisi nükleer programını Birleşik Devletler’den başarıyla gizlemişken nasıl bundan emin olabilir?

Bu arada Mısır’ın Suriye’ye dönme işaretleri taşıyor. Mısır genel kurmay başkanı çok kısa süre önce ihtilaflarla-yıpranan ülkenin “çöküşün eşiğinde” olduğu uyarısında bulundu. Muhafazakar Arap ülkeleri, ABD ve İngiltere, Mübarek-yanlısı güçler ve Hıristiyanlar ile karşı-devrime gaz veriyor. Mısır ekonomisi tamamen çökmüş, vahşi sosyal bir ayaklanmayı alevlendiriyor. Darbenin eli kulağında olabilir.

Suriye, ulusal bir çöküşün eşiğinde bocalıyor. Esed hükümetinin Nusayriler hariç hiçbir popülerliği yok ancak Suriyelilerin yarısı bir İslam devletinin içinde yaşamak istemiyor ve muhalif güçler iktidara gelirse başlarına ne geleceğinden korkuyor. Suriye ekonomisi neredeyse faaliyetini yitirmiş bir halde. Bu kanlı iç savaş Suriye’yi muhabirliğini yaptığım korkunç 1975-1990 Lübnan’ın daha büyük bir versiyonuna işaret ediyor.

Ruslar, arka planda homurdanıyorlar. Hatırlayın Suriye, kuzey Meksika’nın Texas’a olduğu kadar Rusya’nın güney sınırına uzak. İsrail, ABD’yi İran’a karşı bir savaşa itmek için kararlı. Türkler tarafsız mı yoksa yeniden doğmuş Osmanlılar mı olacağına karar veremiyor. Dikkat! Tehlike yakın!

The Huffington Post, Lew Rockwell ve Big Eye’da düzenli yazılar yazan önemli bir savaş muhabiri. CNN, BBC, France 2, France 24, Fox TV, CTV ve CBC’de dış politika uzmanı olarak görüşlerine başvurulan Margolis, Libya lideri Kaddafi’yle ilk röportajı yapmak ve Moskova’daki KGB karargahına girmek gibi gazetecilik başarıları bulunuyor.

Ericmargolis.com’daki makale Oğuz Eser tarafından Timeturk.Com için tercüme edilmiştir.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,1 puan)/44
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500