Kemer sıkma politikaları...

08.02.2013 11:43:08

Bir zamanlar Hollanda’ya işçi olarak gelen Türkler, bir yandan Hollanda’ya alışmaya çalışırlarken diğer yandan para biriktirip en kısa zamanda memleketlerine geri dönme hayalleri kuruyorlardı. Dilini, kültürünü, geleneklerini bilmediği yabancı bir ülkede buldular kendilerini.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Bir zamanlar Hollanda’ya işçi olarak gelen Türkler, bir yandan Hollanda’ya alışmaya çalışırlarken diğer yandan para biriktirip en kısa zamanda memleketlerine geri dönme hayalleri kuruyorlardı. Dilini, kültürünü, geleneklerini bilmediği yabancı bir ülkede buldular kendilerini. Ancak bir an bile boş durmadan, adeta harıl harıl çalıştılar hem de çok zor şartlar altında.

Memleketlerine izne gittiklerinde, ballandıra ballandıra Hollanda’daki hayat şartlarının iyiliğinden, refahından ve sosyal olanaklarından bahsederlerdi. Haksızda sayılmazlardı o zamanlar.

Anavatana tekrar dönme hayali ile yaşayan birçok Türk işçinin tekrar Türkiye’ye dönüşü belki de bu yüzden gerçekleşemedi. Baktılar ki burada kargaşa yok, kurulu bir düzen var ve devlet tarafından ihtiyacı olanlara ödenen sosyal ödenekler de tıkıt tıkır ödeniyor. Çocuklar için dahi ödenekler mevcut. “Neden geri dönelim ki?” dediler ve kaldılar. Malum memlekette işini yaptırabilmen için ya dayın olmalı ya da paran gibi bir düşünce hakimdi.

Ancak şuan Hollanda’da o refah seviyesinin yüksek olduğu ve sosyal imkânların tıkır tıkır işlediği ortam ve olanaklardan neredeyse eser kalmadığını söylesek abartmış olmayız sanırım.

Gün geçmiyor ki; 2002 yılında kurulan gıda bankalarının kapısını zorlayanların sayısı artmasın. Son zamanlarda yaşanan ekonomik kriz nedeniyle gıda bankalarının kapısını çalan binlerce insan elleri boş dönüyor. Nedeni ise ülkede yaşanan krizin yanında açlık sınırında olan insan sayısının giderek artması. Her ne kadar Hollanda’nın devlet olarak sağlam bir ekonomiye sahip olduğu düşünülse de yapılan kısıtlamalar, kesintiler ve düzenlemeler nedeniyle halk ciddi sıkıntılar içerisinde.

Hükümetimiz yaşanan bu ciddi sıkıntıların üzerinde durmak yerine kendine farklı uğraşılar, gündemler çıkartarak bu durumu gözardı ediyor. Bu şekilde nereye kadar gider bilemiyorum ama umarım sonunda bir Yunanistan\Spanya olmayız...

Havva Koç / Ajans5.com


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,0 puan)/39
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500