İslam Erkeğe sorumluluk, kadına değer vermiştir!

29.01.2013 16:38:47

Modern dünya İslam’da kadının baskı altında tutulduğunu insan yerine konulmadığını sadece ev işlerinde düşündüğünü idda ediyor. Havva Koç Yazdı...

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Modern dünya İslam’da kadının baskı altında tutulduğunu insan yerine konulmadığını sadece ev işlerinde düşündüğünü idda ediyor. Maalesef Müslüman dünyasında modern dünyanın yargılamalarını doğrulayan pratik bir dizi örnek var. Dinini ve Peygamberini pek de iyi tanımayan binlerce Müslüman erkek kadına Peygamber Efendimizin tavsiye ettiği, Kuran’ın emrettiği değeri ve saygıyı göstermiyor.

Bilindiği üzere Peygamber Efendimiz güzel ahlakı, sabrı, şefkati ve güvenirliliği ile tanınırdı. Onu özel kılan özelliklerinden birisi de eşlerine karşı saygılı, şefkatli ve adaletli davranmasıydı. Aynı zamanda onlar ile dini konularda dahi istişarelerde bulunurdu ki, o dönemde kadınlar bırak istişare edilmeyi insan yerine dahil konulmazlardı. Bu yönü ile Peygamber Efendimiz bugünün Müslüman erkeğine önemli mesajlar veriyor. Malesef bu mesaj henüz tam anlamı ile anlaşılıp uygulanmıyor. Bu nedenle bu yazımda Peygamber Efendimizin eşi Ümmü Seleme ile Hudeybiye antlaşması esnasında yaşadığı, günümüze ışık tutan/ tutacak yaşanmış ibretlik bir olayı ele almaya çalıştım.

Peygamber Efendimiz bir çok konuda ashabı ile istişare ettiği gibi eşleri ile de istişare ederdi. Hudeybiye antlaşmasının sonrasında ashabın Rasullah traş olup kurban kesmeleri emrettiği halde dinlememeleri sonrasında yaşadığı sıkıntıyı eşi ile paylaştı. Peygamber (sav) hem üzüntüsünü ifade etmek ve hemde fikir sormak için Hudeybiye’de çadırda bulunan eşi Ümmü Seleme’nin yanına gitti. Rasullah (sav) Efendimiz durumu Ümmü Seleme (ra)’a anlatınca, Ümmü Seleme şöyle yanıt verdi: “ Ya Rasullah, bunların yapılmasını istiyorsan, çık ve hiç kimseye bir şey söylemeden kendi deveni kes ve sonra berberini çağır ve traş ol” dedi. Ümmü Seleme Peygamber Efendimiz’e yol gösterip takip etmesi gerektiği yön doğrultusuyla ögüt veridi.

Her ne kadar bir Muhammed (sav) Peygamberde olsa sonuçta o da bir beşerdi. O’nunda zaman zaman teselliye ve öğüde ihtiyacı oluyordu. İlk vahiy geldiğinde olduğu gibi. Efendimiz bize yapmış olduğu bu davranış ile biz insanlara, Müslümanlara eşlerle istişare etme konusunun önemini vurguluyor. Bu gibi önemli, mühim konularda kadınlarla istişare ederek kadına verdiği değeri gösteriyor.

21. asılda yaşıyoruz, hangi devlet reisi en kritik anda hanımıyla istişare ediyor/eder? Bırakın devlet reisini kac Müslüman erkek alacağı kararda eşi ile istişare ediyor? İslam’ın kadını esir ettiğini söyleyen bütün İslam düşmanlarına, hatta tüm cahil cühela Müslüman geçinen insancıklara bu hadise umarım düşünmelye sevk eder.

Bu hadisede büyük nimetler var ki bu o zaman ki cahiliye döneminde yaşamış, cahiliye adetleri ile büyümüş insanlara büyük bir devrim. Cahiliye devrinde bırak kadına akıl danışmayı teselli bile aranmaz iken, Rasullah bu davranışı ile o dönemin gelenek ve göreneklerini allak bullak etmiş. Bildikleri tüm ezberleri bozmuş ve büyük bir devrim yapmıştır.

Hepimiz biliriz o dönemde kız çocuklarının diri diri topraga gömüldüğünü. Kadınlar hiç bir konumda saygınlık görmez iken aynı dönem içerisinde bu hadisenin gerçekleşmesi Müslümanlar için pozitif bir olaydı.

Günümüzde her fırsatta İslam’a saldırmak için Müslüman kadınlar üzerinde oyunlar oynanılıyor. Malesef biz Müslüman kadınlarda kendi inandığımız dinimizi, bize verilen hakları bilmediğimizden kendimizi savunamıyoruz. Bizim yerimize bizi doğru dürüst tanımayan, evlerimize hapseden sözüm ona hocalar (!) savundular. Tarih boyunca ve hatta halen günümüzde Müslümanlar arasında kadını İslam düşmanlarına karşı savunan hep erkekler olmuş. Tabi kimi erkek işine göre geleni ele almış. Tarihde bunun örnekleri çok. Bu yüzden ben bu güya kadınların haklarını savunan erkekleri körlere benzetiyorum. Meşhur halk arasında bilinen bir fil hikayesi vardır. Hayatında fili görmeyen körlerin tarif etmesine benziyor. Körün biri filin bacağına dokunur ve “fil direk gibi” der. Bir başka körkarnına dokunur ve “fil davul gibi” der. Diğer bir kör de filin hortumuna dokunur ve “ fil yılan gibi”der.

Günümüzün kadını İslam’ın kendilerine vermiş oldukları rahatı, huzuru, hürriyeti bilseler hemen iman ederlerdi. Her nekadar bazı yobaz, cahil ve dinini bilmeyen Müslümanlar tarafından olumsuz imaj oluşturulmuş olsada, İslam dini erkeklerin üzerine mesuliyet ve sorumluluk vermiş ve kadına ise değer vermiştir.

Allah cc rızasını kazanmak istiyorsak ilk yapmamız gereken Allah Rasulünün hayatını örnek alarak inandığımız dini öğrenme ve bilinçlenme temennisi ile….

Havva Koç / Ajans5.com


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,3 puan)/46
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500
veysel
şehir

30.01.2013

Bazen cesur ve haklı yazıları okuduğumuz zaman bize de ilham geliyor...Şöyle ki ,nsanın fıtratında kendisini muaf görüp,sorumluluğu başkalarına atma eğilimi vardır.Örneğin bir amir kendisi daha fazla icraat yapma konumunda iken,otoritesini kullanarak memurundan daha çok iş yapmasını bekler.Aynı şekilde sosyal yaşam açısından daha üstün bir statüye sahip olan erkek de,kendi sorumluluklarını ihmal ederek,dini korumak adına kadından daha fazla fedakarlık yapma sorumluluğunu beklemiştir.
      Beğen (1)          Beğenme (0)