İslam karşıtı filmler ödül üstüne ödül alıyor

16.01.2013 11:25:42

Oscar'ın habercisi sayılan Altın Küre ödüllerinde favorileri geride bırakan yapımlar, ABD'nin Ortadoğu politikasına ayna tutar nitelikte...

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Amerika'nın Ortadoğu politikası, bu defa BM ya da Arap Ligi tarafından değil, Hollywood'un güç blokları tarafından onaylandı! Oscar'ların habercisi olarak nitelenen Altın Küre ödüllerinde favori isimleri ve yapımları geride bırakarak alkışlanan filmler bunun ispatı. Altın Küre'de, Usame bin Ladin'i yakalamak için düzenlenen askeri operasyonu konu alan ‘Zero Dark Thirty' filminde bir CIA ajanını canlandıran Jessica Chastain, İran'daki ABD'li rehinelere yönelik CIA operasyonunu anlatan Argo ve ve yine CIA'nın Amerikalıları nasıl terörden koruduğunu anlatan TV dizisi Homeland ödülleri topladı.

Kazananların tamamında ufak tefek özeleştiriler olsa da, hepsi giderek karmaşıklaşan dünyada, Amerika'nın sadece doğru olanı yaptığı mesajı üzerine kurulu. Yanlış bir şey yaptığı zaman bile, bu sadece büyük bir kötülükle mücadele etmek adına!

Yapımlar, ABD'nin Orta Doğu halkına bakışını da bir kez daha ortaya koyuyor üstelik. Örneğin Argo'daki her İranlı kızgın ve bağırarak konuşuyor.

Ben Affleck'e önemli isimleri geride bırakarak en iyi yönetmen ödülü kazandıran film İran yönetimini o kadar rahatsız etti ki, yeni çekilecek bir filmle cevap vermeye hazırlanıyor.

İran devrimi sırasında Amerikan Büyükelçiliğinin basılarak çalışanların rehin alınmasıyla başlayan süreçte 6 diplomatın Amerika'ya kaçırılması için CIA'in uyguladığı sıra dışı planı anlatan 'Argo', 1979 yılında meydana gelen ve 444 gün boyunca 52 Amerikalının rehin tutulduğu olaylara ilişkin ABD'nini 'sorunlu' bakış açısını yansıtıyor.

‘Zero Dark Thirty' filmi ise, Usame bin Ladin'in yakalanmasına yol açtığı iddiasıyla işkenceyi temize çıkarma derdinde. Homeland dizisinde ABD askerini esir alan 'terörist' her nedense Filistinli, işkence sonucu Müslüman olan ABD asker 'teröriste dönüşüyor."

Dizideki tüm Müslüman ya da Arap karakterlerin bir şekilde "küresel terör ağına" ait olması da cabası! Bazı Amerikalı yazarlar, Altın Küre kazanan diziyi, "Televizyondaki en İslamofobik yapım" olarak niteliyor.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,8 puan)/41
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500
kayip medeniyet
Şehir

17.01.2013

ödül verenlerde ayni zihniyetin insani tutarda eline gelene gelen fisati kacirirmi
      Beğen (0)          Beğenme (0)