Eğlence parkında huzur içinde namaz kılabilmek…

03.01.2013 11:20:07

Geçtiğimiz haftalarda Hollanda’nın birçok yerinde şubesi olan büyük Hema mağazası başörtü satışları yapmak için hazırladığı özel başörtü reyonu nedeniyle gayri müslimlerden aldığı tepkiler yetmiyormuş gibi bazı Müslüman çevrelerden de olumsuz tepkiler almıştı.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Geçtiğimiz haftalarda Hollanda’nın birçok yerinde şubesi olan büyük Hema mağazası başörtü satışları yapmak için hazırladığı özel başörtü reyonu nedeniyle gayri müslimlerden aldığı tepkiler yetmiyormuş gibi bazı Müslüman çevrelerden de olumsuz tepkiler almıştı.

Aynı eleştirileri Hollanda’nın büyük eğlence parkı olan Walibi’nin Müslümanlar için ibadethane açacağını açıklaması sonucu görmedim ve buna çok sevindim açıkçası. Demek ki bu başörtüsü konusuna bakış açımız doğrultusunda bir adım atabilmişiz.

Önce Hema konusuna gelelim. Hema başörtü reyonu açtığında tüm okları üzerine çevirmişti ve günlerce gündemde kalmıştı. Birçok Hollanda’lı bu durumu kabullenemediği gibi bizim Müslümanlarımız da kabul etmekte zorlanmışlardı. Neymiş efendim; Hema sırf ticari amaçlı başörtü reyonu açmış. Eeee ne amaçlı açmasını bekliyordunuz ki? Tabiki de adamlar kendi ticaretlerini, kazançlarını düşünecekler. Sanki başörtüsü satan diğer İslami (!) diye adlandırdığımız butikler, mağazalar sırf İslam’a hizmet olsun diye başörtüsü satıyorlar?

Hollanda’nın birçok şehrinde şubesi olan büyük bir mağazanın başörtü reyonu açmasını, ticari amaçlı olsa da şahsen bunu olumlu olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu durum yaşadığımız bu toplumun biz Müslüman bayanları kabul etme yolunda olduğunu gösteriyor. Biz Müslüman bayanlarında bu toplum içerisinde var olduğunu gördüklerinin bir delilidir. Bu konuda Hema bir ilki gösterdi ki bu noktada Hema yönetimini tebrik etmek gerektiğini düşünüyorum.

Hollanda’nın en büyük eğlence merkezlerinden olan Walibi’nin sözcüsü Lindy Voskuil açıklamasında “Müslüman misafirlerinin birçok kez namaz kılmak için kendilerinin sakin bir yer aradıklarını ve namazlarını bu buldukları yerlerde eda ettiklerini, artık Müslümanlar için özel namaz kılabilecekleri sakin bir yerin Walibi içerisinde bulunulmasının kaçınılmaz olduğunu” belirtti.Bu haber tabi ki dünyaya at gözlükleri ile bakan birçok kesimi rahatsız etti. Hatta daha da ileri giderek hakaretlere varan açıklamalar yapıldı.

Walibi bu davranışı ile Müslümanların gönlünü kazandı. Bu demektir ki her yıl giderek daha çok Müslüman aileler bu parkta eğlenmek için yerlerini alacaklar. Buda artı bir kazanç demek.

Şahsım adına Walibi yönetimini bu tutumundan dolayı tebrik ediyorum. Artık daha önce yaşadığımız abdest alırken ve namaz eda ederken ki sıkıntılarımızı yaşamayacağız. Gönül rahatlılığıyla namazlarımızı vaktinde eda edebileceğiz.

Aslında biz Müslümanların da bu konuda büyük sorumlulukları var. Namaz vakti girdiğinde bulunduğumuz mekânların yönetime uygun bir dille, kibarca belirtmemiz gerek ihtiyacımızı. Aksi takdirde bizim böyle bir ihtiyacımız olduğunu bilemezler. Bilemedikleri içinde bizler için namazlarımızı eda edebileceğimiz mekânlar oluşturamazlar.

Umut ediyorum ki, eğlence parkı Walibi’nin bu örnek davranışı diğer eğlence parklarına, alış veriş merkezlerine, mağazalara örnek olur ve biz Müslümanlarda namaz vakti yaşadığımız bir çok sıkıntıdan beri oluruz.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,9 puan)/36
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500
Moody Blue
hamburg

30.01.2013

Elinize saglik, güzel bir yazi olmus. Buna benzer kararlari Almanya da da görebilsek keske...
      Beğen (2)          Beğenme (1) 
Omer
Schiedam

30.01.2013

Elinize saglik guzel bir yazi ve guzel bir bakis acisi,,
Hollandada dinimizi yasama hakkimiz oldugu icinde bu konularda kolaylik sagliyorlar.
Yalniz Genclerimizin ders calismak icin kullandigi BLAAK kutuphanesinde bir mescid talebinde bulunmamiza ragmen buna olumlu yanit verilmedi.
Belki bu alanda rotterdam devletine veya gerekli muhattaba bir mektup yazmamiz gerekir. Bu konuda ilgili calisma yapabilirseniz,, Yine filiz verecek bir hayir calismasina imza atmis olabilirsiniz..
selam,,
      Beğen (4)          Beğenme (0)