Sen mi Yüreksizsin yoksa Davan mı?

24.12.2012 09:12:05

“Aşk, azim ve Milli Görüş tekeden bile süt çıkarır” demişti merhum Prof.Dr.Necmettin Erbakan. Allah (cc) ondan razı olsun ki bir cümlede benim aşağıda onlarca yazdığım cümleleri, açıklamaya çalıştığım yazıyı bir cümlede toplamış, izah etmiş. Havva Koç Yazdı...

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

“Aşk, azim ve Milli Görüş tekeden bile süt çıkarır” demişti merhum Prof.Dr.Necmettin Erbakan. Allah (cc) ondan razı olsun ki bir cümlede benim aşağıda onlarca yazdığım cümleleri, açıklamaya çalıştığım yazıyı bir cümlede toplamış, izah etmiş.

Küçüklüğümüzden beri benliğimizle birlikte büyüttüğümüz hayallerimiz var hepimizin. İleriye dönük alınımış hedefler, hayata dair arzu ve isteklerimizle birlikte büyürüz. Geleceğin teminatı olduğumuzu anladığımız o genç yaşlarda hedeflerimize ulaşmak için çaba harcarız. Yada şöyle mi demeliydim: “hedeflerimize ulaşmak için çaba harcar, çalışırdık.”

Eee nede olsa artık hayata farklı bakıyoruz. Dünyaya neden geldiğimizi, asıl gayelerimizi unuttuk/unutturulduk heves ve nefislerimiz uğruna.

Biz Müslümanlar çok çalışmalıyız. Dünya artık son nefeslerini alıp veriyor,çekilmez hale geldi. Dünyada hangi tarafa bakarsan bak mutlaka bi adaletsizlik, ahlaksızlık, çöküntü göreceksindir. Mazlumlar, kimsesizler, yetimler, Müslümanlar üzerinde oynanan oyunları seyredersin.

Daha nereye kadar gidecek bu ey GENÇ? Artık çalışma zamanı gelmedimi hala?

Çalışmak için insanda azim gerektirği gibi ilimde gerekli. İlim olmadan neyin çalışmasını nasıl yapacaksın ki?

Şunu unutmamalıyız ki bizler çalışıp çabalamadan sorumluyuz.En güzel mutluluk zoru başarmakda saklıdır. Bir işi başarmak için insan azimli olmalı. Başladığımız işin sürecinde zaman zaman sevinçler paylaşacağımız gibi zaman zamanda hüzünler paylaşacağız. Lakin başkoyduğumuz bu dava yolunda çalışmalarımızı asla kesmeyeceğiz. Hiç bir zaman ümitsiz olmayacağız. Bilhakis daha çok çalışıp daha çok başarmak için hedefimize son sürat koşacağız.

Dava adamı güçlü olmalı

Dava adamı çalışkan olmalı.

Dava adamı realist olmalı.

Dava adamı feraset sahibi olmalı.

Dava adamı yaşadığı çağı yakalamalı.

Dava adamı azimli olmalı.

Dava adamı dürüst olmalı.

Dava adamı saygılı olmalı.

Dava adamı mütevazi olmalı.

Dava adamı yürekli olmalı.

Dava adamı cömert olmalı.

Dava adamı bilgi donanımlı olmalı.

Dava adamı yeri geldiğinde kükremeli.


Güçlü olan dava eri her türlü heyecanın içinde hayatın temel sütünlarını oluşturan duyguların saklı olduğuna inanır. Buna inanan insan davasına daha çok sıkı sarılır, can ile baş ile davasına hizmet eder.

Heyecan heyecan ve yine heyecan...!

Dava adına yapılan çalışma süreçlerinde mutlaka sorunlar çıkar, engeller çıkar ve çıkacakda. Çıkacak bu engeller, sorunlar bizleri yıldırmamalı aksine bizleri gayret etmemiz noktasında kamçılamalı. Yaşanılan olumsuzluklardan Edison gibi ders çıkartmalıyız.

9 Aralık 1914 gecesi Edison’un fabrikası bir yanğında enkaz haline gelmiş. Bir hayat boyu süren emek ve gayretlerinin neticesi birkaç saat içinde kül olup yok olmuş.

Ertesi sabah fabrika enkazını gezen Edison bu büyük felakati şu sözleri ile orda bulunan insanları şaşırttığı gibi benide şaşırttı ve ders çıkarttım bu sözünden:

“Bir felaketin de büyük bir değeri vardır. Bütün hatalarımız yandı gitti, şimdi yeniden başlayabiliriz.”


Bir diğer örnek ise:

Ampülü keşfederken durmadan çalışmak yüzünden gözleri yanan, dayanılmaz sancılar çeken ama bunları kimseye söylemeyen sadece hatıra defterine kaydeden Edisonun hatıra defterine yazdıkları şahsımı çok etkilemiştir.

“ Başarı %1, yetenek ise %99 terdir.”

Bu örnektede anlaşılacağı gibi başarının yolu AZİM dir.

“İnsanların en hayırlısı insanlığa faydalı olandır” demiş Rasullah. O halde GENÇ boş durma ve çalış, insanlığa faydalı ol!

Düşüncelerimizi olumsuz yöne değil olumlu yöne aktarmalıyız ki başarıyı yakalayabilelim. Kendine güvenen, aklı başında, inançlı ve azimli bir insan olmalıyız. Genç beyinlerimizi, zihinlerimizi aktif hale getirip sürekli çalıştırmalıyız. Bizi yaratan Yüce Allah’ın(cc) gönderdiği, yeryüzündegerçek olan İslam dininin kitabı Kur’anı Kerimi okuyarak, anlayarakve yaşayarak kendimizi her konuda güçlendirmemiz gerek. Allah (cc) Kur’anı Kerim’inde biz insanların yeryüzünde halife olduğumuzu vurguluyor.

İnsanoğlu Allah katında şerefli olduğu için aynı zamanda büyük bir sorumluluk altında. Bu yüzden mesuliyet sahibi olarak İslam dininin yeryüzüne hakim olması için can ile baş ile çalışmalıyız. Allah (cc) yeryüzüne hakim kılınması için elbette bizim çalışmamıza ihtiyacı yok. Allah (cc) dilediğine “ol” demesi yeterlidir.

Bizlerin ve gelecek nesillerin selameti, insanlığın huzuru için çalışmamız gerek.

Yapacağımız çalışmalarda mutlaka başaracağımıza inanmalıyız. İnancımızı yitirmeden, emin adımlarla, azimli bir şeklide ilerlememiz, tırmanmamız gerekli.

Şunu unutmamalıyız ki hiç bir başarı emeksiz elde edilemez. Dünyada olup bitenlerin düzelmesi için dua ettiğimiz kadarda bir çaba göstermemiz gerek. Bir eylemde bulunmamız gerek. Azimli ve kararlı olmak birde buna inancı eklersek başarının temel şartlarını oluşturmuş oluruz.

Taşı delen suyun gücü değil, damlaların sürekliliğidir. Bir dava için mücadele etmek başarmak için azmetmek gerek derken yazımı Merhum Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un mısraları ile sonlandırıyorum.

“Ey dipdiri insan!

İki el bir baş içindir,

Elde senindir, başda senindir.

Azmin neden böyle süreksiz?

Sen mi yoksa davanmı yüreksiz”

Havva Koç / Ajans5.com


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,8 puan)/52
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500
Sgogus
Schiedam

25.12.2012

Muhtesem bir yazi, emegine Azmine sagli. Rabbim guc kuvvet versin.
      Beğen (2)          Beğenme (0) 
ibrahim
istanbul

26.12.2012

davamız resulun yolu davamız şanlı fakat kaçanlar yüreksiz
      Beğen (4)          Beğenme (0)