4. Edebiyat Mevsimi Başladı

24.12.2012 14:53:48

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi ve İBB Kültür ve Sosyal Daire Başkanlığı tarafından 4’üncüsü düzenlenen edebiyat mevsimi Kızlarağası Medresesi’nde yapılan törenle başladı.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi ve İBB Kültür ve Sosyal Daire Başkanlığı tarafından 4’üncüsü düzenlenen edebiyat mevsimi Kızlarağası Medresesi’nde yapılan törenle başladı.

Açılış programında konuşan Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı bir hafta boyu sürecek etkinliklerle ilgili şunları söyledi: “Edebiyat mevsimi TYB’nin 4 yıldır gerçekleştirdiği bir organizasyon. Artık geleneksel hale gelen bu etkinliğimizin bu yılki teması tasavvuftur. Tasavvuf kültürümüzün medeniyetimizin ana unsurlarından biridir. Edebiyatımızdan musikimize kadar geniş yelpazede bu kültürün büyük tesiri olmuştur. Bu büyük kültür birikimi alanında usta isimlerle bir hafta boyunca bu kültürü derinlemesine inceleyeceğiz.”

TYB Kurucu Başkanı Mehmet Doğan konuşmasında tekke ve dergâhların medeniyetimizdeki öneminden bahsetti..Mehmet Doğan konuşmasında; “On yıllarca tekkeleri kapatmakla övündük, tekkeleri kapatmanın ne anlama geldiğini hiç düşünmedik. Nedir tekkeleri kapatmak, 1000 yıllık edebiyatı, tasavvufu yok saymak demektir” dedi. Mehmet Doğan “Bazı tekkelerimiz konservatuar gibi çalışmış en büyük musiki ustalarımız tekkelerden çıkmıştır. Yani bir medeniyetin kapısına kilit vurulma hadisesiyle karşı karşıyayız.” diye konuştu.

Edebiyat Mevsiminin tasavvuf konusunu ele almasıyla TYB kültürel mirasımızı hem koruyor hem gelecek nesillere aktarıyor diyen TYB Genel Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz ise; ”Bu etkinlikle birlikte bir kere daha TYB kültür gündemini belirleyecek.” dedi.

29 Aralık cumartesi gününe kadar sürecek etkinliklerde Prof Dr Süleyman Uludağ, Prof Dr Mustafa Kara, Prof Dr Turan Koç, Prof Dr Saadettin Ökten, Emin Işık, Sadık Yalsızuçanlar Ali Ural gibi alanında uzman isimler Tasavvuf Medeniyetinin etkilerini bir hafta boyunca İstanbullu edebiyat severlerle paylaşacak…


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,9 puan)/22
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500