Taşımalı Sistem ve Polis cinnetleri

09.12.2012 16:25:00

MEB'in KPSS ile ilgili aldığı karar ne kadar doğru? Okullarda taşımalı sistem sermayenin dayatması mı? En güvenilir insanlar olarak gördüğümüz polisler ne kadar güvenilir? İşte o yazı

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Öğretmenlik mesleğinin gırtlaklandığı, boğazına amansızca çöküldüğü, ölmesi için ne gerekiyorsa yapıldığı bir dönemi yaşıyoruz hep beraber. KPSS kaldırılsın söylemlerinin ayyuka çıktığı şu günlerde KPSS’miz doğum yaptı ve üçüncü çocuğunu doğurdu hepimize hayırlı olsun.

Türkiye’de sorun üstüne sorun derken Cem Yılmaz’ın “ Eğitim Şart “ sloganına inat eğitimsizliğe doğru milli atletler gibi harıl harıl koşmaya devam ediyoruz. Öğretmen adayları mağdur, öğretmenler mağdur, Milli Eğitim çalışanları mağdur anlayacağınız mağdurum da mağdurum esprisi ülkemize cuk diye oturdu.

Devletimiz sağolsun kendi üniversitelerinde okuttuğu ve al kardeşim artık sen öğretmensin diye eline tutuşturduğu diplomaları kağıt parçası görmekten öte adım atmamakta kararlı olduğunu son açıklamalarıyla göstermiş oldu. Ecevit ile birlikte hayatımıza dahil olan KPSS yarası bir idi iki oldu, iki idi artık üç oldu. Bildiğiniz aids gibi tüm vücudumuzda dalga dalga yayılıyor.

O kadar değersizleştirildi ki öğretmenlik öyle ki ücretli öğretmen sıfatı altında 2 yıllıktan tutun da 4 yıllık seracılık mezununa kadar herkes öğretmen oldu. 2 yıllık ya da 4 yıllık seracılık mezunu bir kişinin ne kadar öğretmen olabileceğini varın siz düşünün… Ben bu kişilere asla kızmıyorum çünkü bir mesleği bu kadar küçük duruma düşürürseniz bu kişilerde bunca ekonomik sıkıntı içinde tabiî ki gider para için bu işi yaparlar yada kendilerinin yaptıklarını zannederler. Para için öğretmenliği iş olarak görmekte onların kendi vicdanlarına kalmış bir durumdur.

28 Şubat’ın ardından ülkemizin kanayan yarası 8 yıllık eğitimin çöpe atılması ve yerine 4+4+4 sisteminin getirilmesiyle heyecanlanmıştım ve bu köhne sistemin düzeleceğine inanmıştım oysa ki…

En son annem şöyle anlatırdı: “Ben küçükken 5 sınıf bir arada okurduk, imkanlarımız yoktu, devletimiz ekonomik sıkıntı içindeydi” yani birleştirilmiş sınıfların acziyetinden bahseder ve keşke olmasaydı diyerek yakınır dururdu. Onun bahsettiği hemen hemen 1960-1965 yılları… Ve yıl 2012... Teknoloji çağında yaşayan bir ülkede hala binlerce birleştirilmiş sınıf devam etmekte bundan haberiniz var mı?

Kapitalizmin iliklerimize kadar işlediği, sermayenin ruhumuzu esir aldığı günleri acımasızca yaşıyoruz. Devletimiz öğretmen atayıp ortalama bir maaş vermektense taşımalı sistem denen sömürü sistemini tercih ediyor. Bu da sermayenin eğitime yaptığı baskılardan bir tanesi… Bugün bir servis aracına ortalama 800-1500 lira arasında bir aylık maaş veriliyor. Bu sadece öğrencileri taşıma parası… Yani evden al okula bırak, okuldan al eve bırak 1500 TL’yi cebine at ya sonra? Sonrası yok…Oh ne güzel dünya…Milli Eğitim Bakanımız sadece İstanbul, Ankara, İzmir gibi illerin servis araç sayısı ile ortalama miktarı çarptığında görecektir ki bu sisteme harcanan para ile atanmayı bekleyen öğretmenlerin %90’nından fazlası atanabilecek durumda olacak ve eğitim sistemimiz hızlı bir şekilde daha modern hale gelebilecektir.

Yeni bir sistemin başındayken daha tedbirli yol alınması dileyiğle…

POLİSLERE RUH SAĞLIĞI KONTROLÜ ŞART

Hepimiz insanız maddi, manevi, ailevi bir takım sıkıntılar yaşamak en doğal hakkımız. Bir kişinin emniyet mensubu olarak kabul edilmesi onun tamamen süperman, he man, edeb timsali, vatansever olacağı manasına gelmez. Bu şekilde bir kabul ile cebine silah koymak ne kadar doğru?

Son günlerde hemen hemen hergün haberlerde izliyoruz. Psikolojik bunalım yaşayıp kendi kafasına sıkan, eşiyle ya da ailesiyle sıkıntı yaşayıp tehditler savuran, sadece o üniformanın kendisine verdiği yetkinin kendisinde yaptığı hava ile vatandaşları olmadık yere darp eden psikolojik sendromlu ruhsal sorunlu tipleri…

Emniyet mensubu ve psikolojik sıkıntısı olan birinin ne kadar tehlikeli olabileceğini düşünebiliyor musunuz?

Buyurun size bir örnek: Erzurum'da Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde görevli polis memuru Yenişehir semtinde yolda başka bir erkekle gördüğü kız arkadaşını tabancayla vurup öldürdükten sonra kendini de vurarak hayatına son verdi.

Ben derim ki küçük bir öneri olarak hem polislerimizin daha sağlıklı bir şekilde hizmet verebilmeleri hem de sorunu olan polislerimizin sorunlarının tez elden giderilmesi için emniyet mensubu kişilerin ailevi yaşantısı ve ruh sağlığı iyi araştırılmalı, her ay ruh sağlığı kontrolünden geçirilmeli ve psikolojik testlere tutulmalı.

Vesselam

Twitter: murattabaru10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,2 puan)/47
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500
SudemisT
Şehir

25.03.2013

Birleştirilmiş sınıf hala var mı ya! Şuan şoktayım
      Beğen (2)          Beğenme (0) 
Vatan
Şehir

25.03.2013

Polislerimizin üzerine bu kadar gitmemek gerekli sayın yorumcular. Sonucta bizim polisimiz her yerde çürükler çıkar.
      Beğen (1)          Beğenme (5) 
hanbey20
Şehir

25.03.2013

bunların alayı yetki-tabanca delikanlıları sivilde görün k........ bile söz geçiremiyolar...
      Beğen (8)          Beğenme (2) 
Yoruml
Şehir

25.03.2013

Polisin pisikoloji eğitimi alması gerekir.Kısa süreli eğitim ile eline silah veriliyor ve toplumun içine giriyor.Cinnet anında ailesini yok eden polis,başka bir mekanda cinnet geçirse neler yapar.Eğitimsiz polislerle bu olaylar devamlı yaşanı
      Beğen (5)          Beğenme (2) 
43 dk
Şehir

25.03.2013

Allah bu polisleri ıslah etsin...
      Beğen (5)          Beğenme (4) 
Misafir
Şehir

25.03.2013

o elbise içinde kendilerini bir şey zannediyorlar
      Beğen (6)          Beğenme (3) 
uyanın
Şehir

25.03.2013

akp ye oy vermeye devam iyi yapıyor bütün topluma eylem yapın belki düzelir
      Beğen (5)          Beğenme (4) 
HAMZA
Şehir

25.03.2013

türkçe bu kadar atama olmasına rağmen kpss puanı en yüksek olan öğretmenlik
      Beğen (6)          Beğenme (2) 
KADİR
Şehir

17.06.2015

psikolojik sendromlu ruhsal sorunlu tipler: polis
      Beğen (6)          Beğenme (4) 
İsminiz
Şehir

17.06.2015

Yazık böyle mide bulandıran polislere
      Beğen (6)          Beğenme (3) 
Hamsudju
Şehir

17.06.2015

Polislere ne kadar mı güveniyorum? cevap veriyorum HİÇ hatta onlardarı görünce eyvah yine ne isteyecekler eyvah yine ne soracaklar diye içime korku düşüyor
      Beğen (6)          Beğenme (3) 
Onur
Şehir

17.06.2015

Sorunsuz polis var mı ki? Adamlara vermişsiniz silahı, vermişsiniz ceza kağıdını hoşuna gitmediysen yedin dayağı yedin cezayı. İçişleri bakanı bunları hiç görmez mi acaba? Bu ne biçim kolluk kuvveti
      Beğen (5)          Beğenme (4) 
İsminiz
Şehir

25.03.2013

CHP 100 BİN ATAMA İÇİN KANUN TEKLİFİ VERDİ. AKP YÜZDE YÜZ REDDEDECEK! BU ÜLKEDE İMAM, LİSE MEZUNLARI, 2 YILLIK MEZUNLARI ÖĞRETMEN OLDU AMA ÖĞRETMENLİK MEZUNLARI OLAMIYOR. BU NASIL ADALET!
      Beğen (6)          Beğenme (2) 
EbruLi
Şehir

25.03.2013

AKP'nin söz verdiği 30 bin atamayı bekliyoruz
      Beğen (9)          Beğenme (2) 
Ustra
Şehir

25.03.2013

Bunca üst düzey asker içeri alınırken bir tane bile polis alınmıyor bu ülkeyi sadece askermi sattı yoksa bir kayırma mı var?
      Beğen (7)          Beğenme (2) 
Kerim
Şehir

25.03.2013

Taşımalı sistem nur cemaatinin bir projesidir.
      Beğen (8)          Beğenme (2) 
Vatan
Şehir

25.03.2013

Polis mi aman Allah benden uzak tutsun.
      Beğen (8)          Beğenme (3) 
İsminiz
Şehir

17.06.2015

Çoğu toplumsal olayda insanlar hep polisleri haksız görüyor ama bizde görüyoruz ki Polislik mesleğinin arkasına saklanıp bu ülkede her haltı yiyen insanlar var. Kendilerinin dokunulmaz olduklarını zannederek keyf için adam döven polisler var. Polislikle ilgili gerçek bir düzenleme şart yoksa önüne geleni polis yaptılar ve yarısından fazlası sorunlu,psikopat tipler
      Beğen (10)          Beğenme (2)