Dilde, fikirde, dinde ve işte birlik

15.11.2012 11:59:28

Dersaadet Kültür Platformu tarafından düzenlenen “Uluslararası İslam’la Yenilenme Ve Birlik -I- : İsmail Bey Gaspıralı Kongresi” 16 Kasım Cuma günü başlıyor.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Dersaadet Kültür Platformu tarafından düzenlenen “Uluslararası İslam’la Yenilenme Ve Birlik -I- : İsmail Bey Gaspıralı Kongresi” 16 Kasım Cuma günü başlıyor. İki gün sürecek olan kongrede çok sayıda akademisyen bildiri sunacak. Kongreyle, Türk-İslam dünyasındaki fikri gelişmeye ışık tutulması amaçlanıyor.

Dersaadet Kültür Platformu tarafından düzenlenecek olan “Uluslararası İslam’la Yenilenme Ve Birlik -I- : İsmail Bey Gaspıralı Kongresi”nde İsmail Bey Gaspıralı’nın fikir ve eserlerinden yola çıkılarak, dilde birlik, fikirde birlik, dinde birlik ve işte birlik felsefesi akademisyenler tarafından ele alınacak. Kongreye Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ve Mili eğitim Bakanı Ömer Dinçer de katılacak.

Yarın (16 Kasım Cuma) İstanbul’da Ali Emiri Kültür Merkezi’nde başlayacak olan kongreye, yurtiçinden ve yurtdışından katılacak olan akademisyenler bildirilerini sunacak. Kısa adı Dersaadet Kültür Platformu olan Dersaadet Kültür, Edebiyat, Dil, Sanat ve Tanıtım Platformu Derneği ile İstanbul Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ve Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilecek olan kongrede, İsmail Bey Gaspıralı’nın fikir ve eserlerinde belirttiği dilde, fikirde, dinde ve işte birlik felsefesi irdelenecek. Türk-İslam dünyasının durumu, akademisyenler tarafından geçmişten günümüze analiz edilecek. Ayrıca İslami anlayış çerçevesinde yenileşme ve birlik fikri tartışılacak. Öte yandan Gaspıralı İsmail Bey tarafından Kırım’da başlatılan ve Kuzey (Kafkasya) Türkleri arasında yayılan yenileşme hareketinin günümüze uyarlanabilesi de argümanlarıyla sunulacak. Kongrenin Türk-İslam dünyasındaki fikri gelişmeye ışık tutması, günümüzdeki kültür, siyaset ve medeniyet tartışmalarına katkı sağlaması amaçlanıyor. Kongre 16 Kasım Cuma günü saat 13.30’da, ikinci günü yani 17 Kasım Cumartesi günü de 09.00’da başlayacak.

İSLAM’LA YENİLENMEK MÜMKÜN

Kongreyle ilgili açıklamada bulunan Dersaadet Platformu Başkanı Kamil Berse, “İslam’la yenilenmenin mümkün olabileceğini 130 yıl önce Rusya topraklarında ispat eden İsmail Bey Gaspıralı, son yüzyılın en önemli Türk ve Müslüman mütefekkirlerindendir. Bugün, 130 yıl sonra o günlerde uygulanan ve tespit edilen fikirleri, tekrar gündeme taşımak için gayret sarf ediyoruz. Umarız tarihin derinliklerinde kalan bu fikir ve düşünceler, tekrar neşvünema bulur ve bir 130 yıl daha beklenmemesi gerektiğini öğretir. Biz geçmişten geleceğe bir meşaleyi taşıyoruz. Aydınlattığımız bu koridor, Türk ve İslam dünyasına hayırlı olsun” diye konuştu.

KONGRE HEYETİ

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Duman ve Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Aga Yakubov’un onur başkanı olduğu kongrede Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, Prof. Dr. Nazif Gürdoğan, Prof. Dr. Bekir Karlığa, Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Halil İnalcık gibi isimlerde onur kurulu. Kongrenin bilim kurulunda ise Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Prof. Dr. Ali Arslan, Prof. Dr. Fatih Andı, Prof. Dr. Mustafa Kaçalin, Dr. Recep Çelik, Prof. Dr. Hayati Develi, Prof. Dr. Mehmet Kara, Prof. Dr. Sacid Adalı, Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, Prof. Dr. Hüsrev Subaşı, Prof. Dr. Ahmet Turan Aslan, Prof. Dr. Mehman Agayev, Doç. Dr. Hakan Kırımlı gibi 50’nin üzerinde akademisyen bulunuyor.

2 HAFTA SONARA DA KIRIM’DA YAPILACAK

Kongerenin ilk ayağı İstanbul’da yapıldıktan sonra ikinci ayağı Kırım’ın Akmescit şehrinde gerçekleştirilecek. 30 Kasım’da 2012 tarihinde Türkiye’den de çok sayıda akademisyen, Kırım Mühendislik Ve Pedogoji Üniversitesi’nin konferans salonunda bildirilerini sunacaklar.

İSMAİL BEY GASPIRALI KİMDİR?

Kırım Tatarı olan İsmail Gaspıralı, eğitimci, yayıncı ve politikacıdır. Gaspıralı, Rusya’da Türk ve İslam toplumlarının eğitim, kültür reformu ve modernleşmeye ihtiyacı olduğunu fark eden ilk ve tek Müslüman entelektüeldir. Gaspıralı, düşüncelerini 1883'te kurduğu ve 1918'e kadar varlığını sürdüren ‘Tercüman’ adlı gazetesiyle yaymıştır. Yayınlarında Türk halklarını birlik ve dayanışmaya çağırdı. “Dilde, fikirde, işte birlik!” sözüyle, Türk halklarındaki birlikteliğin temel ilkelerini oluşturmuş ve günümüzde de bu söz bu birlik mücadelesinin hedefini göstermiştir. Gaspıralı 1851-1914 yılları arasında yaşamıştır.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3 puan)/44
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500