Hayatını İslam'a adamıştı

06.10.2012 08:25:02

Hazreti Ebû Bekir'in vasıtasıyla İslam'a tabi olan Ebu Ubeyde İbni'l Cerrah malıyla ve canıyla İslamiyet'i yaymak için çalıştı. Hazreti Peygamber ile birlikte bütün gazalarda bulundu.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Peygamber Efendimizin şu hadîs-i şerîfleriyle şereflendi. "Ebû Bekir Cennettedir. Ömer Cennettedir. Osman Cennettedir. Ali Cennettedir. Talha Cennettedir. Zübeyr Cennettedir. Abdurrahman İbni Avf Cennettedir. Saad İbni Ebî Vakkas Cennettedir. Said İbni Zeyd Cennettedir. Ebû Ubeyde İbni'l Cerrah Cennettedir."

Uhud'da büyük kahramanlık gösterdi
Hz. Ebû Ubeyde Uhud cenginde de büyük kahramanlık gösterdi. Hz. Peygamber, Ebû Ubeyde ile Sa'd bin Ebî Vakkas'ı ön safta çarpışanlara kumandan olarak seçti. Onlar müşrikleri Pazreti Peygambere yaklaştırmamak için canla başla savaştılar.

Hz. Ebû Ubeyde, Uhud, Hendek, Hâyber gazalarında görülmemiş şekilde cenk etti.Mekke'nin fethinde de Hazreti Peygamberin yanında bulundu. Bir keresinde Peygamberimizin huzuruna Necran'dan bir Hıristiyan heyeti geldi. Uzun konuşmalardan sonra Resûlullah'ın (s.a.v.) Peygamber olduğunu kabul ettiler... Ve "Yâ Muhammed (s.a.v.)! Senden razıyız ne istersen sana verelim. Eshâbından bir emin kimseyi bizimle beraber gönder, vergilerimizi ona verelim!" dediler. Peygamberimiz de yemin edip, "Gayet emin bir kimseyi sizinle gönderirim" buyurdu. Eshâb-ı kirâm (ra) emin olarak kimin şerefleneceğini merak ediyorlardı. Resûlullah (s.a.v.) "Kalk yâ Ebâ Ubeyde!" buyurdu, "Ümmetimin emini budur" diyerek beraber gönderdi. Hz. Ebû Ubeyde bu müjdeye kavuşunca sevincinden ağladı.

Hazreti Peygamber, Bahreyn ile sulh yaptıktan sonra cizyeyi almak için Ebu Übeyde'yi vazifelendirdi. Ebu Ubeyde burada görevini çok iyi yapmıştı.

Erdem ve fazilet sahibi idi
Hz. Ebû Ubeyde bin Cerrah, faziletlerin timsali bir zâttı. Allahü Teâlâ'nın emirlerinden dışarı çıkmazdı. Hz. Peygamberimize muhabbeti pek ziyade idi. Peygamber Efendimizden aldığı bir emri yerine getirmek için, canını fedâdan çekinmezdi. Zühd ve takva sahibi ve pek merhametli idi. Askerlerine ve tebaasına çok şefkatli bir baba idi. Hz. Ömer, Şam'a gittiği zaman, O'nu karşılayanlara "Kardeşim Ebû Ubeyde nerede?" diye sordu. "Geliyor efendim" diyerek gelmekte olan Hz. Ebû Ubeyde'yi gösterdiler. Sağlığında, Cennet ile müjdelenen iki sevgili, selâmlaştılar. Hz. Ömer, O'na: "Haydi senin evine gidelim" deyince Hz. Ebû Ubeyde O'na: "Buyurunuz yâ Emir-el-mü'minin" diyerek evine götürmüştü. Hz. Ömer, Ebû Ubeyde'nin (r.a.) evinde bir şey görememiş, Ona "Nerede senin eşyan? Burada bir keçe, bir kırba gibi şeylerden başka bir şey yok. Sen Emirsin, senin burada yiyecek bir şeyin yok mu?" dediğinde, Hz. Ebû Ubeyde O'na bir zenbil getirerek bir kaç lokma çıkardığında Hz. Ömer ağlamıştı. Sonra da "Ey kardeşim Ebû Ubeyde, dünyâ herkesi değiştirdi, yalnız seni değiştiremedi" buyurmuştu.

Bir defa Hz. Ömer, Hz. Ebû Ubeyde'nin şahsına; dört bin dirhem göndermiş, bu parayı O'na götürecek elçiye "Dikkat et, bakalım, bu parayı ne yapacak?" diye tenbih etmişti. Hz. Ebû Ubeyde bu parayı aldıktan sonra onu hemen askerleri arasında taksim etmişti. Elçi, geri dönünce hâdiseyi anlatmış, Hz. Ömer de "Hamd olsun ki Müslümanlar arasında böyle insanlar var" demişti.

Hz. Ömer'in oğlu Abdullah (r.a.) der ki: "Kureyş halkının içinde üç kişi vardır ki, yüzleri en güzel yüz, akılları, en selîm akıl, kalpleri, en metin kalbidir. Bunlar Hz. Ebû Bekir, Hz. Osman ve Hz. Ebû Ubeyde'dir."

Hz. Ebû Ubeyde bin Cerrah, hayatını hep İslâm'a hizmetle geçirmiş, insanların ebedî seadete kavuşmaları için çırpınmıştır. Kabri Şerifi Şam'dadır.

Hz. Ebû Ubeyde bin Cerrah'ın hayatı Cihadı fi sebîlillah ile serhat boylarında geçtiği için pek fazla hadîs-i şerîf rivâyet edememiştir. Yalnız 14 hadîs-i şerîfin râvisidir.

Birbirinize düşmenizden korkarım
Resûlullah (s.a.v.), Ebû Ubeyde'yi (r.a.) Bahreyn'e gönderdi. Ebû Ubeyde, cizye mallarını alarak Bahreyn'den Medine'ye gediği işitilince (ki, o anda sabah namazı kılınıyordu), karşılamaya çıktılar. Resûlullah (s.a.v.) eshâbını bu halde görünce, gülümseyerek onlara: "Öyle sanıyorum ki siz, Ebû Ubeyde'nin hayli dünyâlıkla geldiğini duydunuz, Onu sevinçle karşılıyorsunuz! buyurdu. Onlar da: "Evet yâ Resûlallah" diye tasdik ettiler. Bunun üzerine Resûlullah (s.a.v.): "Şad olunuz ve sizi sevindirecek nimetleri (bundan böyle her zaman) umunuz! Vallahi (bundan sonra) sizin, fakir olacağınızdan korkmam. Fakat sizin için korktuğum bir şey varsa o da sizden önce gelip geçen ümmetlerin önüne dünyâ nimetlerinin yayıldığı gibi sizin önünüze de yayılarak onların birbirlerine haset ettikleri ve nefsaniyet güttükleri gibi sizin de birbirlerinize düşmeniz ve onların helâk oldukları gibi sizin de mahvolup gitmenizdir" buyurdular.

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,4 puan)/66
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500