Bizim tarihimiz kimsede yok

06.10.2012 08:22:28

Türkiye'nin yetiştirdiği büyük âlimlerden Erzurumlu Mehmed Kırkıncı Hocaefendi ESKADER'in düzenlediği edebiyat toplantısında konuştu. Kırkıncı, 'Sahabeden sonra İslâmiyet'e en çok hizmet eden bu 'necip millet'tir. Abbasiler'den beri İslâm'a hizmet ediyoruz.' dedi.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği'nin düzenlediği "Bâbıâli Sohbetleri"nin bu haftaki konuğu Türkiye'nin yetiştirdiği büyük âlimlerden Erzurumlu Mehmed Kırkıncı Hocaefendi oldu. Bediüzzaman Said Nursi'nin talebelerinden Mehmed Fırıncı, gazeteci yazar Mehmed Şevket Eygi, romancı yazar Hekimoğlu İsmail ve değerli ilim ve fikir adamlarından Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş geceye katılan ve konuşma yapanlar arasındaydı.

Mehmed Kırkıncı Hocaefendi konuşmasına şöyle başladı: "Bizim tarihimiz gibi hiçbir tarih yoktur. Sahabeden sonra İslâmiyet'e en çok hizmet eden bu 'necip millet'tir. Abbasiler'den beri İslâm'a hizmet ediyoruz. Selçuklular Haçlı seferleri sırasında Ulu Camiler yapmışlardır. 600 senelik muhteşem bir devlet kurduk. Osmanlı Devleti. Ne kahramanlar, ne büyük adamlar yetişti."

İngilizlere meydan okuyan kahraman
Bediüzzaman'ın bir kahraman olduğunu belirten Mehmed Kırkıncı, sözlerine şöyle devam etti:"O işgalci askerlere, İngilizlere meydan okuyan ve ölümü göze alan bir kahramandır. Sadece bir âlim değil aynı zamanda bir önder, bir alperendir. Bu kahramanlığı yüzünden Büyük Millet Meclisi'ne davet edilmiştir. Orada da namazın lüzumu hakkında bir konuşma yapmıştır. Doğru bildiğini söylemekten hiçbir zaman çekinmemiştir."

Necip Fazıl'ı da anlattı
Mehmed Kırkıncı Hoca, Bediüzzaman'dan sonra Şairler Sultanı Necip Fazıl Kısakürek'i de anlattı. Onunla tanışmasının hikâyesini dile getiren Kırkıncı, "Büyük Doğu için Erzurum'a gelmişti. O zaman görüştük. Çeşitli muhaverelerimiz oldu. Daha sonra yazdığı bir yazıda benim için 'Mantık küpü' ibaresini kullandı. Konuşmanın tamamlanmasının ardından Mehmed Fırıncı, Mehmed Şevket Eygi ve Nevzat Yalçıntaş, Mehmed Kırkıncı Hocaefendi'nin yaptığı hizmetleri anlattı ve hâtıralarını nakletti. Büyük ilgi gören programın sonunda 2004 Dünya Kur'an Okuma Birincisi Hâfız Mustafa Kızılcaoğlu bir aşir okudu, Ahmet Yüter Hoca da Mehmed Kırkıncı için yazdığı duayı seslendirdi.

Milli Gazete / AHMET ÖZTÜRK

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,8 puan)/80
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500