Hilafetin bilinmeyenleri

03.10.2012 07:45:08

Eylül 2008 yılında okurlarına ilk sayısıyla merhaba diyen Yedikita Tarih ve Kültür Dergisi 50. sayıya ulaştı.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Dergi bu sayısında hilafetin Osmanlı'ya nasıl geçtiği, saltanatın kaldırılması ve Abdülmecit Efendi'nin halifeliği meselesi, halifeliğin nasıl hangi fetva ve gerekçe ile kaldırıldığı, dünyadaki yankıları belge ve fotoğraflarla işlemiş.
yedikıta Tarih ve Kültür Dergisi bu ay, basında ilk defa yayınlanan belge ve fotoğraflarla hazırladığı "Osmanlı'nın Çanakkale 1915 Panorama Müzesi Projesi"ni kapağına taşıdı. Dergide, 2015 yılında Çanakkale'de açılması planlanan "Panorama 2015"in 100 yıl önce 1915 yılında Gülhane Parkı içine yapılması için hazırlanan proje ile ilgili geniş bilgi yer alıyor. Projenin amacı, gelirinin nereye harcanacağı, projenin neden yapılamadığı, niçin Gülhane Parkı'na yapılması kabul edilmediği ile ilgili ayrıntıların özenle işlendiği makale Doç Dr. Fatma Ürekli imzasını taşıyor. Kamuoyunda ilk defa ortaya çıkan bu proje çok konuşulacak...

Hilafet neden kaldırıldı?
Hilafetin 3 Mart 1924 tarihinde kaldırılmasıyla birlikte başlayan "hilafet meselesi" tartışması bugün dahi bitmiş değildir. Bu sayıda, "Hilafetin Kaldırılması ve Abdülmecit Efendi" başlığı ile Tarihçi - Yazar Ömer Faruk Yılmaz'ın kaleme aldığı makalede; hilafetin Osmanlı'ya nasıl geçtiği, saltanatın kaldırılması ve Abdülmecit Efendi'nin halifeliği meselesi, halifeliğin nasıl hangi fetva ve gerekçe ile kaldırıldığı, dünyadaki yankıları belge ve fotoğraflarla işlenmiş. Makale ayrıca, halifeliğin kaldırılmasının gecesinde Osmanlı hanedanının yurt dışına nasıl çıkarıldığı ve mallarının ne yapıldığı gibi birçok soruya cevap niteliği taşıyor. Dergide yer alan dikkat çekici konulardan biri de "Osmanlı'da Hiçbir Erkek Karısını Dövemez" başlığı ile verilen ünlü Alman Seyyah Hans Dernschwam'ın seyahatnamesinden bir bölüm. Selman Soydemir tarafından hazırlanan ve 1553-1554 yıllarının İstanbul'daki sosyal hayata ışık tutan hatıralarda bugün en çok tartışılan ve ihmal edilen kadın hakları konusuna yer veriliyor. Hatıralarda İstanbul Yahudilerinin durumu ve Kudüs'te devlet kurmak için 558 yıl önce nasıl bir çalışma yürütüldüğü gözler önüne seriliyor.

Bir yürek sızısı özi
Dergide ayrıca, Sultan Birinci Abdülhamid Han'ı kahreden ve tarihe Moskof Mezalimi olarak geçen Özi katliamı "Bir Yürek Sızısı Özi" başlığı ile konu edilirken, hukukçuların en büyük kaynak eseri Mecelle'nin ceza hükümlerine, bilinenin aksine açık şekilde yer verildiği konusu "Mecelle'nin Kavaid-i Külliyesi'nde Ceza Hukuku" başlığında incelenmiş. Derginin bu sayısında eski tarihi değeri olan orijinal bir Kurban Bayramı kartpostalı hediye ediyor. 0212 514 06 37

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,8 puan)/40
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500