Tarihi konaklar pansiyon oluyor

01.10.2012 08:53:12

Amasya'da Yeşilırmak kenarında bulunan tarihi konaklar otel ve pansiyon oluyor. Her gün binlerce turistin geldiği şehirde halk ihtiyaca cevap vermek için, tarihi konakları, otel, pansiyon ve restoranta dönüştürüyor.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Pers Pontus Kral Kaya Mezarları İle Yeşilırmak Arasında Kalan yaklaşık 200 yılık konaklar, ''Şehzadeler Şehri Amasya''ya gelen yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor. Ahşap çatı arası kerpiç dolgulu olarak, kırma ya da beşik çatı üzeri oluklu kiremitle örtülü bir biçimde düzenlenmiş olan ve geleneksel Osmanlı evinin bütün özelliklerini bünyesinde taşıyan bu evler Amasya;nın tarihsel kimliğiyle uyumlu bir görünüm arz ediyor.
Gelin geldiği konağı, pansiyona çeviren Şükrübey Konağı'nın işletmecesi Nevin İrtek, Amasya'ya gelen turistlerin yoğunluğu nedeniyle evlerini pansiyona çevirmeye karar verdiklerini söyledi İrtek, ''Konağımızın tarihi dokusunu bozmadan pansiyon haline getirdik, gelen turistler bu tarihi doku içinde mutlu olduklarını belirtiyor. Gelen turistlerden para kazanıyoruz evet ama onların buradan ayrılırken gözlerindeki mutluluğu görmek paha biçilemez'' dedi.

İrtek, gelen turist sayısından oldukça memnun olduklarını, turistlerin birbirlerine tavsiyelerinden ve internette yaptıkları tanıtımlar nedeniyle son yıllarda gelen turist sayısında artış olduğunu vurgulayarak, ''Sabah kalkıyorum, kapıyı açtığımda karışımda iki Kore'li, bu durum beni o kadar çok mutlu ediyor ki anlatamam, gelen yerli yabancı turistler bura bizim evimiz diye kapıma geliyor, buda bizim sıcak kanlılığımızdan kaynaklandığını düşünüyorum. Burası bir pansiyon ama gelen misafirler sıcaklığımızı hissediyor, hepsiyle aile gibiyiz bir gelen bir daha geliyor'' diye konuştu. İrtek, oda fiyatlarının ise, kahvaltı dahil kişi başı 60 TL olduğunu ve 0-10 yaş arası çocuklardan ücret alınmadığını sözlerine ekledi.

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,7 puan)/71
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500