Bir diken kaldırmak

19.09.2012 08:44:09

'İmandan başka hiç bir hayırlı ameli olmayan bir adam, yoldaki bir diken dalını kaldırdı. Bunu, yola sarkmış bir diken dalını kesip atarak ya da yola düşmüş bir diken dalını kaldırarak yaptı. Allah Teâlâ onun bu yaptığından hoşnut oldu ' (Ebû Davud)

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

ÇOCUĞU İÇİN AĞLAYAN KADIN
Ebû Abdurrahman Cebelî şöyle anlatıyor:

Rumlara karşı vukû bulan bir sefer esnâsında Ebû Eyyûb el-Ensârî -radıyallâhu anh- ile bir gemide idik. Başımızda Abdullah bin Kays bulunuyordu. Ebû Eyyûb el-Ensârî, ganimetleri taksime memur olan zâtın yanına geldi ve orada bir kadının ağladığını gördü. Bu kadın, gazâ esnâsında esir düşenlerden biriydi. Ebû Eyyûb -radıyallâhu anh-, bu kadının niçin ağladığını sorunca ona:

"-Bu kadının bir çocuğu var, çocuğu anasından ayırdılar, bu yüzden ağlıyor." cevâbı verildi.

Ebû Eyyûb -radıyallâhu anh-, hemen çocuğu buldu ve onu anasına teslim ederek kadının gözyaşlarını dindirdi. Ganimetleri taksim eden memur, Abdullah bin Kays'a giderek Ebû Eyyûb el-Ensârî'nin yaptıklarını anlattı. Abdullah bin Kays, Ebû Eyyûb el-Ensârî'ye bu davranışının sebebini sorunca şu cevâbı aldı:

Her sıkıntının ardından bir sukunet gelir ve yaşananlar yavaş yavaş küllenir. Zira keder size geçici olarak uğramış bir misafir gibidir. Onu hoşlukla uğurlayabilirsiniz. Bu farkındalığınızı sağlar. Huzurun ne kadar içinizi rahatlattığını fark eder ve bir arayış içinde olursunuz. Farketmek ancak zıtlıkla mümkündür. Sıkıntılar, esnasında hoşnutluğunuzun farkına varısınız.

FARKINDA OLMAK
Takdir edilmek hepimiz için bir ihtiyaçtır.

Her mutluluğun içinde biraz ızdırap her ızdırabın içinde de bir nebze mutluluk gizlidir.

İnsanın içinde kötülük potansiyeli vardır ama, bu eğitimle ehilleşir.

Adalet en gerekli gereksinimlerimiz arasında yer alır

Çocuğunuza ne verirseniz karşılığında onu alırsanız. İyi şeylerden verirsiniz iyilik alırsınız kötülük verirsiniz kötülük...

İnsan zaaflarının kölesi olduğunda kendini görmekten aciz kalır

Hepimiz bir geminin yolcuları gibiyiz. Ahirete doğru gitmekteyiz. Kimileri sırtında iyilik taşıyor kimileri kötülük.

DİN GÜÇ VE UMUT VERİYOR
Yapılan araştırmalar, din ile ruh sağlığı arasında bir ilişki olduğunu ortaya koyuyor. Teorik yaklaşımların da ötesinde dindar insanların ruh sağlığı bakımından daha iyi durumda oldukları biliniyor ve kabul ediliyor.

Müslümanın özellikleri

Sabır ve metanet sahibidir

Güçlüklere tahammül gösterir

Allaha tevekkül eder

Kanaatkardır

İnsanların kusurlarını bağışlar

Ahiret inancı kuvvetlidir

Az ile iktifa eder

Yardımseverdir

Kendini güvende hisseder

İyiliğin mükafatla kötülüğün ceza ile karşılık bulacağına inanır

Ümitvar olur

İnsanların dertleriyle dertlenir

Fedakar ve anlayışlıdır

İslam'a tabi olan kimseler, Kul hakkına riayet ederek insanlarla daha sağlıklı ilişkiler kurabilmektedir. İman etmek, hem onların çevre ile ilişkilerini onarıyor hem de dünyaya karşı güvensizliği ortadan kaldırıyor. Allah'a inanan ve ona dua eden kişi hiçbir zaman yese düşmeyeceği gibi kendini güvende hissediyor.

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,8 puan)/34
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500