İzzetle Geldi Âleme Şehzademiz

08.09.2012 09:10:20

Yeni sayısıyla okuyucusuna merhaba diyen aylık tarih ve kültür dergisi Yedikıta, Osmanlı'da Derin Yapılanma: Şemsi Paşa Suikasti'ni kapağına taşıyor. Derginin dikkat çeken bölümlerden biri de İkinci Abdülhamid Han'ın doğumunun 170. yılı dolayısıyla yayımlanan makale.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Eylül ayı, İkinci Abdülhamid Han'ın doğumunun 170. Sene-i devriyesi... aylık olarak yayımlanan Yedikıta Tarih ve Kültür Dergisi de "İzzetle Geldi Âleme Şehzademiz" başlıklı makale ile Abdülhamid Han'ı bir kere daha yad ediyor. Selman Soydemir tarafından kaleme alınan makalede son devrin en kudretli padişahının ne zaman nerede doğduğu, niçin Abdülhamid ismi verildiği gibi ilgi çekici mevzular açıklığa kavuşuyor. Yazıda tebrik için yapılan Rikab-ı Hümayun Merasimi başlığı altında şu cümleler yer alıyor: "Doğum münasebetiyle devlet adamlarının padişahı tebrik etmeleri de Osmanlı Devleti'nce mutad olan usuldendi.

Esasen, önde gelen devlet ricali ve ulemanın saraya giderek sultanın huzuruna çıkmaları münasebetiyle yapılan merasimlere "rikab-ı hümayun resm-i alisi" adı verilir. Şehzade Abdülhamid'in doğumu vesilesiyle de rikab-ı hümayun merasimi yapılarak devlet adamlarının padişahı tebrik etmelerine müsaade çıkmıştı." Yazı ziyaretin gerçekleşmesi ve ilginç ayrıntılarla devam ediyor.

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,7 puan)/34
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500