Bayram Sonrası

23.08.2012 10:37:34

Akraba, aile ziyaretleri ve komşuluk ilişkileri dinimiz gereği çok önemli, bunu hepmiz biliyoruz. Peki ya akraba, aile, komşularımız dışında vatanından, yurdundan göçüp gelmiş, kimsesi olmayan garibanları ziyaret edip hal hatır sormak, bayramda onlarla birlikte olmak ve hediyeleşmek?

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Havva Koc / AJANS5.COM

“Havva'cığım bugün, yani bayramın birinci günü, geçen beni de iftara götürdüğünüz aile ve sizin aile ile birlikte baklava günü tertip edelim istemiştim ama sen müsait değildin” diyerek buruk bir şekilde başladı sözlerine, bayramlaşmak için gece geç vakitte evine gittiğimiz M. abla.

Ellili yaşlara merdiven dayamış M. Abla ile tanışmamız 2004 yılında Theo Van Gogh’un öldürülmesi ile Hollanda’nın gidişatını sorgulamak üzere “Hollanda nereye doğru gidiyor?” başlıklı Hollanda’da söz sahibi kişilerle yapilan röportajlar projesinde tanışmıştık. Görüntümüz itibariyle röportaj yaptığımız şahıslara ilginç geldiğimiz gibi, fikir/düşünce ayrılıklarımız olduğu halde beraber yürüttüğümüz projede başarılı olmuştuk ve Hollanda’da çok ses getirmişti. Bu dönemde çok sık biraraya gelmemizden dolayı birbirimizi yakından tanıma fırsatı bulmuştuk.

M. Abla öncelerde inanmadığı, ya da yüreğinin ta dip köşelerinde varlığına birliğine inandığı lakin bir türlü bunu dışarı vuramadığı Allah’a bu yıl söz vermiş oruç tutmaya ve sözüne sadık olabilmek için gayret eden herhangi birimizden sadece biri o. Yıllar önce bulunduğu çevreden dolayı ve muhafazakar kesimle arasında yaşadığı olumsuzluklar onu inançsızlığa itmiş. Küçük yaşta yıpratılmak onun içindeki asi kızı ortaya çıkartmış ve o zaman ki rejime baş kaldırmış. O günden bu güne kadar çok sevdiği ülkesinden sessiz sedasız ayrılmak zorunda kalmış ve Hollanda’ya iltica etmiş.Onu benim için özel yapan çoğu Müslümanda (!) bile bulunmayan Allah (c.c)samimiyeti, dili ile zikretmediği veya zikredemediği zamanlarda bile Allah’a gönülden bağlılığı ve O'nunla sürekli iletişim halinde olması. Daima Allah (c.c) ile arasında ki diyaloğu (!) sıcak tutmuş, hem de sımsıcak. Lafı çok uzattım sanırım konum M. Ablayı size anlatmak değil tabi ki; benim vurgulamak istediğim konu M. Abla üzerinde dindar kesim ile dine sonradan ısınan, iman edenler ile olan bağ, onlarla olan ilişki.

Akraba, aile ziyaretleri ve komşuluk ilişkileri dinimiz gereği çok önemli, bunu hepmiz biliyoruz. Peki ya akraba, aile, komşularımız dışında vatanından, yurdundan göçüp gelmiş, kimsesi olmayan garibanları ziyaret edip hal hatır sormak, bayramda onlarla birlikte olmak ve hediyeleşmek?

Kaçımız eşimiz, dostumuz dışında gariban, yetim, ihtiyaç sahipleri ile birlikte bayram geçiriyoruz? Ailemiz dışında bayram soframıza kimleri davet edip birlikte o günü eda ediyoruz? Kendimize çizdiğimiz bir yol, ya da çevremiz tarafından bize çizilmiş bir yol var ve bu yoldan başka bir yolda gitmiyoruz veya gidemiyoruz. Hiç sorguladık mı kendimizi bu konuda? Şahsım adına üzülerek hiç sorgulamadığımı belirtebilirim ta ki M. Ablanın baklava günü tertip edelim teklifi gelene kadar. Bayram sabahı sadece aileler birlikte olur, kahvaltı yapılır, hediyeler verilir daha sonrada akrabaları ziyaret gidersin. Peki ya akrabası ailesi olmayanlar?

Allah (c.c) ayetlerinde Müslümanların kardeş olduğunu vurguluyor. Ümmet bilincini kendimize ve ailemize aşılamanın zamanı gelmedi mi daha? Şöyle bir kafamızı çevirelim ve etrafımıza bakalım.

M. Abla senin şahsında bayram kahvaltısına çağırmadığım yakınımdaki tüm mazlum, gariban ve yetimlerden özür diliyorum. Umarım bir daha ki bayrama telafi etme fırsatı bulurum.

Havva Koc / AJANS5.COM


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,1 puan)/51
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500
Abdullah
Rotterdam

20.09.2012

Yazını güzel teşekkür ederiz. Sizi bilmem ama sitesinde yazı yazdığınız camia yazınıza en çok muhatab olması gereken camiadır diye düşünüyorum
      Beğen (2)          Beğenme (0) 
sinan leylak
k.eli

20.09.2012

Bayramlar herkese neşe, bana hüzündür
Kapımın her çalınışı, yeni bir üzüntüdür
Tek sebep, yoksulluk manzaraları
İnsan kalitesi, düşüklüğüdür

Esmer vatandaşı doğmamak için, siparişiniz mi var
Ahirette ödiyeceğiniz, farklılıklar var
Zıtlıklar imtihan sebebidir
Ödiyeceğimiz çok bedeller var

Kahrettim kendime, kayıtsız kaldığım için
Böyle manzaralara, alıştığım için
Benim ailem de, böyle olabilirdi
Kapımı çalana, paspas olmadığım için

DU-HA Suresi, Resulume (sav) seslendi
Biz, seni, yetim iken, bulup getirmedikmi
Şefaat hakkı, s
      Beğen (2)          Beğenme (0) 
Hatice
Rotterdam

20.09.2012

Sevgili Havva, oncelikle yazin, yazi sanati acisindan bakildiginda cok guzel olmus, su gibi akmis kelimler/cumleler, tebrik ediyorum.

Ne de guzel, ne de zarif elestirmissin bizim, sadece kendi cennetlerini kazanmak icin yasayan, boylece icine dustugu bencilligin dahi farkinda olmayan sevgili 'mumin'lerimizi. Eline saglik. Gercek dost aci soyler ve ayna tutar arkadasina, sen gercek bir dostsun, umarim butun okurlar bu iyiniyetli mesaji anlarlar.

Selamlar, Hatice
      Beğen (4)          Beğenme (0)