Sayın Bakan bu nasıl söz!

09.08.2012 08:37:15

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yabancıların taşınmaz edinimlerine yönelik yapılan düzenlemeyle 183 ülkenin vatandaşlarının, Türkiye'de taşınmaz mal, gayrimenkul, bina, ev ve arsa edinebileceğini belirtti.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Bayraktar, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında, kıtalar ve kültürler arasında köprü niteliğindeki konumu nedeniyle Türkiye'nin, tarih boyunca dünya milletlerinin ilgisini üzerine çektiğini söyledi.

Ülke menfaatlerinin gereği olarak yapılan düzenlemelerle yabancı gerçek kişilerin taşınmaz ediniminde, mütekabiliyet şartının kaldırıldığına dikkati çeken Bayraktar, ''Bu çerçevede 183 ülkenin vatandaşları gerçek kişi olarak, belli kıstaslara ve ülke menfaatlerine göre, askeri alanlar, yasak alanlar, stratejik bakımdan öneme haiz alanlar hariç, ülkemizde taşınmaz mal, gayrimenkul, bina, ev ve arsa edinebileceklerdir'' dedi.

Bayraktar, mütekabiliyet ilkesinin kaldırılıp, ülke, kişi, coğrafi bölge, süre, sayı, oran, tür, nitelik, yüzölçüm ve miktar konusunda Bakanlar Kurulu'na verilen sınırlandırma, kısmen veya tamamen durdurma ve yasaklama yetkisiyle yabancıların taşınmaz ediminin kontrolünün daha seri şekilde yapılabileceğini ifade etti. Ülke menfaatlerinin gerektirdiği durumlarda yasa değişikliği gerekmeden Bakanlar Kurulu kararıyla gerekli tedbirlerin seri şekilde alınabileceğini vurgulayan Bayraktar, yabancıların ülkede taşınmaz ediniminde, gelişmiş ülkelerle paralel ve Avrupa Birliği müktesebatına uygun hukuki düzenlemelerin de yapıldığını dile getirdi.

-''Yabancıya satışta beklediğimiz rakam var" -
Bakan Bayraktar, ''Yabacılara mülk satışı konusunda aklınızdaki hedef nedir?'' sorusunu ''Aklımızda birtakım rakamlar olduğu çok açık. Ama bunları biraz daha netleştirmemiz lazım ki kamuoyuyla paylaşalım'' sözleriyle yanıtladı. 2B ile ilgili çalışmaların sürdüğünü, 31 Ekim'e kadar başvuruların yapılabileceğini kaydeden Bayraktar, ''Kamuoyundan çok ufak tefek sesler duyuluyor ama genel olarak vatandaş memnun. Türkiye'nin her tarafında, özellikle Antalya ve İstanbul'da yoğun 2B arazisi var. İnşallah 2B'den de iyi, vatandaşı memnun eden bir uygulama yapacağız. Vatandaş yıllardır oturduğu yerin tapusunun sahibi olacak, çocuğuna miras bırakabilecek, satarsa tasarruf edilebilecek. Türkiye'nin hayrına bir yasa. Buradan da ciddi bir kaynak bekliyoruz'' dedi.

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,9 puan)/14
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500