Meclis tatili bırak görevini yap!

07.08.2012 08:36:53

Şemdinli'de iki haftadır güvenlik güçleri ile PKK arasında şiddetli çatışmalar sürüyor. Terör örgütü PKK Hakkâri de üç ayrı karakola saldırı düzenledi. Düzenlenen saldırı sonucunda 6 asker 2 korucu şehit edilirken çok sayıda yaralının olduğu öğrenildi. Milli Gazete'ye değerlendirmelerde bulunan uzmanlar yaşanan bu acı olaylardan dolayı TBMM'yi derhal göreve çağırdı.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

İki haftaya aşkın süredir Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde Terör örgütü ve güvenlik güçleri arasında yoğun şekilde çatışmalar sürüyor. Geçtiğimiz gün Hakkâri'de bulunan üç ayrı karakola PKK tarafından saldırı düzenlendi. Saldırı düzenlenen yerlerden biri olan Geçimli Karakolu'nda 6 asker 2 korucu şehit edildi. Yetkililer tarafından bölgede neler olup bittiği hakkında net bir bilgi verilmiş değil. Yaşanan bu duruma kamuoyu " Halep'te yaşananları Şemdinli'den daha çok biliyoruz" diyerek tepki gösterdi. Milli Gazete'ye değerlendirmelerde bulunan uzmanlar meclisin tatile girmesine bir anlam veremediklerinin altını çizdi.

TBMM'nin tatile girmesi anlamsız
"Meclisin tatile girmesi çok anlamsız ve gereksiz bir uygulamadır" diyen Gazeteci Yazar Ali Bulaç şunları söyledi: "Meclis'in acilen toplanması lazım. Hem 2 haftadır Şemdinli'de devam eden çatışmaları görüşmek için bir de karakollara yapılan saldırılar konusunu görüşmeleri lazım. Bu yaşananlarla ilgili ciddi bir müzakere edilmelidir. Zaten TBMM'nin tatile girip kapatılmasına ben bir türlü anlam veremiyorum. Meclis'in görevi milletle ilgili karar almak ve yasa çıkarmaktır. Meclisin tatile girmesi çok anlamsız ve gereksiz bir uygulamadır."

Halep'te yaşananları Şemdinli'den çok biliyoruz
'Biz Halep'te ne olup bittiğini Şemdinli'den daha çok biliyoruz' diyerek yaşananlara tepki gösteren Prof. Dr. Mehmet Altan 'Türkiye gittikçe kapalı bir toplum haline geliyor' dedi. Altan "Biz Halep'te ne olup bittiğini Şemdinli'den daha çok biliyoruz. Şemdinli de 15 gündür çatışma oluyor ve halkın yaşananlar hakkında hiç bilgisi yok. Yetkililer hiçbir doğru açıklama yapmıyor. Basın, medyanın bölgeye girmesi yasaklanmış durumda. Ne yapılmaya çalışılıyor. Türkiye gittikçe kapalı bir toplum haline geliyor. Meclis tatile girdi diye halka bilgi verilmeyecek mi? Suriye'de düşen uçak hakkında bilgi yok, Uludere hala muamma ve şimdi de Şemdinli çatışması. Maalesef ki bu konuda da hiç bilgi yok. Bu yapılanlar gerçekten vahim" dedi.

Siyasilerin çözüm yeteneği yok
Milli Gazete'den Mustafa Kılıç'ın haberine göre;Bu yaşanan olaylardan dolayı Meclis'in açılması gerektiğini ifade eden Gazeteci Yazar Lale Kemal şöyle devam etti: "Meclis'in yaşanan bu tür büyük bir olayda mutlaka açılması gerekiyor. Fakat biraz düşününce açılsa ne olur ki siyasi partilerin maalesef ki çözüm sunma yetenekleri yok. Meclisin açılması terör ve Kürt sorununun çözümü için yasal zeminlerin oluşturulacaksa bir anlam kazanır. Aksi takdirde açılmasının pek bir anlamı olmaz.

Halep'te yaşananları Türkiye'de yaşananlardan daha fazla biliyoruz. Bunun sebebi medyanın zihniyetinde hala sorunların olması. Bazı medyanın hala aklı darbe sanıklarında onları aklama yolunu arıyorlar. Eğer biz Halep'te yaşananları Şemdinli'den daha çok biliyorsak bunun sebebi şeffaf bir ülke olamayışımızdan kaynaklanıyor."

Kendi topraklarımıza hala giremiyoruz
AKP milletvekili İdris Bal'ın 'kendi ülkemizde hala giremediğimiz yerler var' şeklindeki açıklamalarına değinen Kemal, 'Bu yaşananlara ve Bal'ın açıklamalarına baktığımızda çok büyük zafiyetler var' dedi. Kemal. "Operasyon planlarını askerler yapar. Meclis onu onaylar. Peki, operasyonlar sırasında yapılan ihmaller, bariz hatalar. İşte bunların cezası kesilmediği zaman ihmal her zaman devam eder. Ayrıca kendi topraklarımızda hala giremediğimiz yerler var. AK Parti Milletvekili İdris Bal'ında ifade ettiği gibi ülkemizde hala giremediğimiz topraklarımız var. Eğer ben güçlü bir devletim diyorsan PKK'nın yuvalandığı yerlere girebilirsin. Ben sorunun öldürerek biteceğini savunmuyorum ama bu zafiyetlerin göz göre göre devam etmesinin önüne geçilmesi gerektiğini söylüyorum. Yani Meclis toplanmalı ama çözüm iradesi göstererek toplanmalı aksi takdirde toplanmaları da bir anlam ifade etmez" şeklinde konuştu.

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,8 puan)/21
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500