8 asırlık gelenek

06.08.2012 08:42:33

Selçuklular döneminde orduların sefere uğurlandığı ve sefer dönüşü karşılandığı, bayram namazlarının topluca kılındığı Konya Musalla Mezarlığı'ndaki Musalla Namazgahı'nda bu Ramazan kılınmaya başlanan teravih namazı ile 8 asır önceki gelenek yaşatılmaya çalışılıyor.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haşim Karpuz, yaptığı açıklamada, namazgahların, açık alanlarda namaz kılınan, etrafı çevrilmiş, mihrabı ve minberi olan yapılar olduğunu söyledi.

Namazgâhların, genellikle şehirlerin girişlerinde, yol güzergâhlarında ve mesire alanlarında bulunduğunu belirten Karpuz, ''Konya'daki Musalla Mezarlığı'nda bulunan namazgah, Anadolu Selçuklular döneminden kalmış en eski namazgâhlardan birisi'' dedi.

Namazgahın 13. yüzyılda yapıldığını tahmin ettiklerini ifade eden Karpuz, ''Şehrin kuzeyindeki büyük meydanda yer alan Musalla Namazgâhı'nda, ordu sefere çıkarken uğurlanır ve seferden dönerken yine burada karşılanırdı. Musalla Namazgâhı'nın etrafı taş duvarla çevrilmiş ve zeminine taş döşenmiştir. Güneyde taş mihrap bulunmaktadır. Mihrabın iki tarafında yer alan 8 basamaklı taş kürsüde hem vaaz verilir, hem de hutbe okunurdu'' diye konuştu.

"Şehrin hafızasının tazelenmesi açısından önemli''

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haşim Karpuz, Musalla Namazgâhı'nın Karamanoğulları zamanında onarım geçirdiğini ifade etti.

Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ndeki vakfiyeye göre Musalla Namazgâhı'nın Emirşahzade Pir Hüseyin Bey tarafından 1428 yılında onarıldığını dile getiren Karpuz, şunları kaydetti: "İbrahim Hakkı Konyalı'nın Konya Tarihi isimli eserinde 1541 yılında 'Hüseyin Paşa burayı bayram yerine dönüştürdü' deniliyor. Selçuklu namazgâhlarının çok azı günümüze kadar gelebilmiştir. Konya'nın dışında Selçuklu namazgahları Amasya ve Kayseri'de kalmıştır. Günümüzde ihtiyaç duyulduğunda yağmur duasında, teravih ve bayram namazlarında ibadete açılıyor. Namazgâhlar, şehrin hafızasında büyük bir yer tutuyor. Onlara yeniden fonksiyon kazandırılması, şehrin hafızasının tazelenmesi ve geçmişle bir bağ kurulması açısından önemli.''

Açık havada teravih

Hacıveyiszade Camii 2. İmam Hatibi Ahmet Eryılmaz da Konya Büyükşehir Belediyesi, İl Müftülüğü, Selçuklu Müftülüğü'nün işbirliğinde ve halkın da talebiyle namazgahın yeniden Müslümanlar'ın hizmetine sunulduğunu söyledi.

Namazgahta geçen yıl sadece Kadir Gecesi'nde teravih namazının kılındığını hatırlatan Eryılmaz, şöyle devam etti: ''Bu yıl namazgâhta Ramazan ayının tamamında teravih namazı kılınıyor. İnşallah bayram namazını da burada kılacağız. Halkımız terlemeden, yeşilliklerin içerisinde, açık havada, serin bir şekilde ağaçlıkların altında ibadetlerini yapıyorlar. Çok geniş, nezih bir ortam. Rabbim ibadetlerimizi kabul etsin. Tüm Müslüman kardeşlerimizi buraya teravih namazına davet ediyorum.''

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,3 puan)/17
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500